Bu yazımızda sizlerle Doğru Nefes Tekniklerinin Faydalarını öğrenerek hayatımıza katabileceği pozitif etkilerden bahsedeceğiz.

Doğru nefes almayı öğrenmek kendimiz için yapabileceğimiz en güzel şeylerden biridir. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin yanı sıra kaygı ve stresi yönetmek için kesinlikle en temel yardımcılarımızdandır. Nefes, beden-zihin-ruh arasında bir köprüdür ve sayısız fiziksel, zihinsel ve duygusal faydaları vardır.

 

Solunum sistemimiz, tıpkı kalbimizin de her saniye çalışması gibi her an çalışmaktadır. Nefes aldığımızda diyaframımız kasılır, akciğerleri aşağı çeker, gerer ve genişletir, sonrasında nefesi geri verdiğimizde kubbe pozisyonuna geri dönerek ciğerlerimizdeki hava miktarını azaltır. Nefes sırasında, vücudumuzdan atılamadığı durumda hayati fonksiyonlarımıza zarar verecek olan atık ürünlerin ve toksinlerin vücuttan atılmasını da sağlamış oluruz.Nefes alıp verme işlemi o kadar muazzam bir sistemdir ki biz kontrol etmeksizin kendi kendine çalışmaya devam eder, solunum sistemimizi denetleme ya da izleme ihtiyacı duymayız.Böyle olunca da kontrol etmemize gerek olmadığını düşünebiliriz. Ancak bu düşünce vücudumuzun nefesimizden tam anlamıyla faydalanamamasına ve zarar görmesine sebep olur. Ama bilinçli, dikkatli ve doğru bir şekilde nefes almak; düşünce şeklimizi ve zihin hareketlerimizi, kaslarımızın çalışma biçimini, ne sıklıkla hastalandığımızı ve kronik hastalıklara yakalanma riskimize kadar birçok farklı açıdan vücudumuzu etkiler. Hücrelerde ve dokularda artan oksijen, onları daha sağlıklı hale getirir. Daha sağlıklı ve düzgün işleyen organlar vücudun bağışıklık sistemini de geliştirir ve destekler.

 

Doğru Nefes Almanın ve Nefes Tekniklerinin Faydaları:

 

Fiziksel Faydaları 

 •  Kan kalitesini yükseltir ve toksinlerin daha kolay atılmasını sağlar  
 •  Tüm sinir sistemi üzerinde olumlu etkisi vardır 
 •  Diyafram nefesi büyüme hormonunu arttırarak yaşlanmayı geciktirir 
 •  Bağışıklık sistemini güçlendirir, kanserin oluşum ve tedavi süreçlerinde yeterli oksijen almanın olumlu etkilerini kanıtlayan bilimsel araştırmalar vardır 
 •  Doğru şekilde yeterince alınan oksijen kilo kontrolüne yardımcı olur

 

Zihinsel Faydaları 

 •  Daha kolay konsantre olmamızı sağlar 
 •  Hafızayı güçlendirir 
 •  Anlama, kavrama kabiliyetini artırır ve süreci hızlandırır 
 •  Yaratıcılığı artırır 
 •  Hızlı düşünmemizi sağlar 
 •  Stres ve anksiyete eşiğinizi yükseltir, daha kolay baş etmenize yardımcı olur

 

Duygusal Faydaları

 •  Zihinsel dinginlik getirir 
 •  Duygusal blokajlardan kurtulmaya yardımcı olur 
 •  Hormonlara yaptığı etkiyle stres, anksiyete, telaş eşiğini yükseltir 
 •  İçsel huzura kavuşmaya yardımcı olur

 

Doğru nefes almayı öğrenmek ,psikolojik ve fiziksel olarak kendimize yapabileceğimiz en büyük iyiliklerden biridir.Potansiyelim bünyesinde uzman eğitmenimiz eşliğinde canlı ve online derslerimizle sizler de kendinize sağlıklı bir hayat hediye edebilirsiniz.

Bugün kendinize bir yatırım yapın yüz yüze eğitimden daha VERİMLİ online eğitimlerimiz ve Potansiyelim ailesi ile tanışın.

Potansiyelim Online Eğitim olarak, Ülkemizin ilk Online Eğitim kurumuyuz. Tam 10 yıldır yüksek kaliteli eğitimler veriyoruz.Eğitmenlerimiz alanlarında en az 5 yıllık tecrübeye sahiptir.Online eğitim sektöründe emsali olmayan uygulama çalışmaları ve etkileşimli dersler ile eğitimleri en iyisinden almak ister misiniz?

Eğitim konu başlıkları, güncel tarih ve ücret için fotoğrafı tıklayınız.

UZMANLIK  İÇİN İSE AŞAĞIDAKİ LİNKİ TIKLAYINIZ 

NEFES KOÇLUĞU EĞİTİMİ

  SORU VE BİLGİLENDİRME İÇİN WHATSAPP FOTOĞRAFINA TIKLAYINIZ.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Yazılar

Ask ChatGPT
Set ChatGPT API key
Find your Secret API key in your ChatGPT User settings and paste it here to connect ChatGPT with your Tutor LMS website.