Farkındalık, Fırsat, Gelişim, Genel, Kişisel Gelişim, Potansiyelim

Nefes Teknikleri Prensipleri Nelerdir?

3 dk okundu

 

 

Doğru nefes almak hem fiziksel hem ruhsal sağlığımız için çok önemlidir.Doğru nefes alma işlemi fiziksel olarak yalnızca solunum kaslarının eğitilmesi ile ilgili olmakla beraber,ruh sağlığımız ile de ilgilidir. Yanlış solunum ise hızlı ve derinlemesine olmayacak şekilde nefes alıp vermektir. Doğru solunum bunun tam aksine oksijeni tüm hücrelerimize ulaştırmayı hedefler. Fazla miktarda alınarak uzunca bir sürede verilen nefes teknikleri doğru nefes olarak nitelendirilir.

 

Doğru bir şekilde alınıp verilen her bir nefes,ruhsal olarak huzur ve mutluluk duygularını tetikler. Hızlı ve eksik nefesler korku ve endişe duygularımızı daha da arttırır.Korku ve endişe açığa çıktığında nefes daha dar, daha hızlı ve daha yetersiz hale gelir. Bu şekilde yanlış nefes devam ettikçe nefes alış verişleri ve psikolojileri birbirlerini olumsuz yönde etkiler ve olumsuz yönde geliştirirler.     

 

Bunun tam tersi olarak korku ve endişelerinin farkına vararak bilinçaltı düzeyinde temizlik yapan kişiler nefes alış verişlerini derin ve yavaş solunum yönünde geliştirebilirlerse, gittikçe daha huzurlu, mutlu ve bunun yanında daha derin, daha uzun nefes kullanan bir kişi durumuna gelirler.             

 

Doğru nefesin dört ana prensibi vardır; dakikadaki nefes sayısı, burundan nefes almak, nefes kapasitesi ve diyafram kullanımı.

 

 Dünya Sağlık Örgütü tarafından önerilen dakikadaki ideal nefes sayısı 12’dir. Bunu alışkanlık haline getirmek için her fırsatta 4 saniyede nefes alın, 4 saniye tutun, 4 saniyede verin ve 4 saniye tutun. Sayılara 6x6x6x6 şeklinde oynayarak pratikle 10 saniyeye kadar çıkabilirsiniz.

 

  Nefesinizi burnunuzdan alın, burnunuzdan verin. Burundan nefes almada fiziksel sorununuz varsa bir an önce tedavinizi yaptırmanızı öneririm. Bu durum zihinsel performansınızı ve duygu durumunuz olumsuz yönde etkiler. 

 

 Nefes kapasiteniz çok önemli. Alabildiğiniz kadar derin nefes alıp, verebildiğiniz kadar derin verin. Enerjinizin ya da konsantrasyonunuzun düştüğünü hissederseniz hemen birkaç derin nefes alıp verin. 

 

 Diyafram nefesi en ideal nefes şeklidir. Nefes alırken önce karnınızı sonra ciğerlerinizi doldurun. Yere rahatça uzanın ve karnınıza bir-iki kitap ya da bebeklerinizi koyun ve nefes alırken kaldırmaya çalışın. 

İdeal nefes tekniklerini eğitimimizde uzmanımız eşliğinde canlı dersler alarak öğrenebilirsiniz.

Bugün kendinize bir yatırım yapın yüz yüze eğitimden daha VERİMLİ online eğitimlerimiz ve Potansiyelim ailesi ile tanışın.

Potansiyelim Online Eğitim olarak, Ülkemizin ilk Online Eğitim kurumuyuz. Tam 10 yıldır yüksek kaliteli eğitimler veriyoruz.Eğitmenlerimiz alanlarında en az 5 yıllık tecrübeye sahiptir.Online eğitim sektöründe emsali olmayan uygulama çalışmaları ve etkileşimli dersler ile eğitimleri en iyisinden almak ister misiniz?

Eğitim konu başlıkları, güncel tarih ve ücret için fotoğrafı tıklayınız.

UZMANLIK  İÇİN İSE AŞAĞIDAKİ LİNKİ TIKLAYINIZ 

NEFES KOÇLUĞU EĞİTİMİ

  SORU VE BİLGİLENDİRME İÇİN WHATSAPP FOTOĞRAFINA TIKLAYINIZ.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Yazılar

Ask ChatGPT
Set ChatGPT API key
Find your Secret API key in your ChatGPT User settings and paste it here to connect ChatGPT with your Tutor LMS website.