Pandemi sebebiyle bedensel sağlığımızın ve bağışıklığımızın çok önemli olduğu günleri yaşıyoruz.
Sosyal hayatı zorunluluklar dışında ikinci plana almak durumunda kaldığımız bu günlerde, bedensel ve ruhsal olarak dinamik olmak zorundayız.. Peki bunu nasıl yapacağız?

Beslenmemiz kadar duygularımızın da öneminin olduğunu biliyoruz artık. Son on beş-yirmi senedir yapılan çalışmalar genel olarak ruhsal sağlığımızın bedenimize etkileriyle alakalı… Hatta psikolojimizin beslenmemize göre daha önde ve önemli olduğunu savunan bilim insanları bile azımsanmayacak kadar çok.

Bize kalırsa ikisi de kendine has ve vazgeçilmez konumdalar hayatımızda.
Fakat şimdi öyle bir konudan bahsetmek istiyoruz ki, terazinin iki kefesine bedensel ve ruhsal durumlarımızı koyarsak, o terazinin oturduğu, sağlam bastığı zemine gönül rahatlığıyla koyabiliriz o hadiseyi: NEFES!

Nefesimizi doğru alıp vermekle, başka bir şey yapmaya gerek kalmadan, harikalar yaşayabileceğimizi haykırmak istiyoruz:)

Bütün vücut sistemlerimizin 7-24 beslendiği bir kaynak oksijen.. Dolayısıyla nefesiniz ne kadar iyiyse o kadar geç yaşlanırsınız.. Hücreleriniz bile o denli uzun yaşar.. Hücrelerden başlayıp doku, organ ve sistemler olarak yapısallaşan vücudumuz için en kritik maddelerden biri olan nefesi değiştirmekle neleri değiştirebiliriz bir bakalım.

Burada değerli eğitimcimiz,nefes koçluğuna yıllarını vermiş ve yüzlerce hadiseyi deneyimleyerek nefesle alakalı nokta atışı değerlendirmeler yapan sevgili Reyhan Elmasri’nin bizimle paylaştığı maddeleri sıralamak istiyoruz:

Doğru Nefesin Fiziksel Faydaları:

 • Bağışıklık sisteminizi güçlendirir.
 • Kan kalitesini yükseltir ve toksinlerin daha kolay atılmasını sağlar.
 • Tüm sinir sistemi üzerinde olumlu etkisi vardır.
 • Büyüme hormonunu salınımını arttırarak yaşlanmayı geciktirici etki yaratır.
 • Kilo kontrolüne yardımcı olur.

Doğru Nefesin Zihinsel Faydaları:

 • Beyin performansını arttırır.
 • Konsantrasyonu güçlendirir, süresini uzatır.
 • Hafızayı güçlendirir.
 • Anlama, kavrama kabiliyetini artırır ve süreci hızlandırır.
 • Hızlı ve etkili düşünmeyi sağlar.

Doğru Nefesin Duygusal Faydaları:

 • Zihinsel dinginlik sağlar.
 • Duygusal blokajlardan kurtulmaya yardımcı olur.
 • Hormonlara yaptığı etkiyle iç motivasyonu yükseltir.
 • İçsel huzura kavuşmaya yardımcı olur.
 • Duygu durumuna yaptığı olumlu etkilerle yaratıcılığı arttırır.

En güzeli de ne biliyor musunuz?
Vücudumuzdaki bu değişimler anında başlıyor. Bunu biz demiyoruz, eğitimcimiz de demiyor. Bunu diyenler nefes koçluğunun ilk seansını deneyimleyenler..

Buraya kadar okuduysanız eğer sizi de bir merak sarmış olmalı.. Bizce tüm bunların “Nasıl?” olduğunu okuyarak değil, yaşayarak görmelisiniz bu aşamadan sonra..

Hani diyor ya şair :
Yaprak döker bir yanımız ,
Bir yanımız bahar bahçe..

Evet hayat bu; bir yanımız elbet yaprak dökecek.. Ama şans verin, bahar bahçeniz harika olsun.. Rengarenk çiçekleriniz, ışıltılı günleriniz, çocuklar gibi şen şakrak bir ruhunuz olsun… Hayat işte o zaman yaşamaya değer..

Sevgiyle kalın..

Bugün kendinize bir yatırım yapın yüz yüze eğitimden daha VERİMLİ online eğitimlerimiz ve Potansiyelim ailesi ile tanışın.

Potansiyelim Online Eğitim olarak, Ülkemizin ilk Online Eğitim kurumuyuz. Tam 10 yıldır yüksek kaliteli eğitimler veriyoruz.Eğitmenlerimiz alanlarında en az 5 yıllık tecrübeye sahiptir.Online eğitim sektöründe emsali olmayan uygulama çalışmaları ve etkileşimli dersler ile eğitimleri en iyisinden almak ister misiniz?

Eğitim konu başlıkları, güncel tarih ve ücret için fotoğrafı tıklayınız.

SORU VE BİLGİLENDİRME İÇİN WHATSAPP FOTOĞRAFINA TIKLAYINIZ.


İlgili Yazılar

Ask ChatGPT
Set ChatGPT API key
Find your Secret API key in your ChatGPT User settings and paste it here to connect ChatGPT with your Tutor LMS website.