Koçluğun olmazsa olmazı, kişinin hedeflerini belirleyerek, gideceği rotayı çizme sürecinden başlayarak, her durumda neyi nasıl yapacağına dair gerekli soruları sorma kabiliyetidir. Aslında yaşamımıza baktığımızda yönümüzü ve uygulama şeklimizi belirlemede illa ki bir insanı koç olarak belirlememiz gerekmez. Yaşamda bazen karşılaştığımız bir durum, belki bir obje veya canlı da bize koçluk yapabilir. Burada esas mesele doğru soruyu sorarak duruma veya odak noktamıza dair niteliksel olarak gelişim göstermemizse, o soruyu bazen çevresel etmenler de bize sorabilir ya da sordurabilir.

Fakat ne yazık ki bu çok nadir olarak gerçekleşen bir durumdur. Çünkü içinde bulunduğumuz hayatta kendi fotoğrafına dışarıdan bakma başarısı belki şans sonucu ya da her şeyi çok sorgulayan bir karakter olmakla gerçekleşir. Dolayısıyla hayatımızın doğruya, iyiye ve içsel huzura dönüşümünde bir koça ihtiyacımız olması çok muhtemeldir.

Bu bağlamda koçluk sistemine gelecek olursak, kişinin hedeflerini net bir şekilde zihninde çizmesine yardımcı olmak adına, ona doğru ve gerekli soruları sormak koçluğun en temel ilkesidir. Bu dışarıdan bakıldığında sıradan ve sanki çok da geliştirme gerektirmeyen bir konu gibi görünse de, koçluktan bahsediyorsak eğer, o soruların bilinç düzeyinde değil de tamamen bilinç altında şekillenerek ve içinde bulunulan durumun hassasiyet ve gereklilikleri ele alınarak sorulması gerekmektedir. Bu da düşünüldüğü kadar kolay olmamakla birlikte, o soruları bilinç altı düzeyinde benimseme seviyesine ulaşana dek uygulama gerektiren bir gelişimdir.

Dolayısıyla gerçekte koçluk, olması gerektiği şekliyle, çok derine inen uygulamalar zincirini başarıyla tamamlama sonucu ulaşılan bir zirvedir. Koçluğa dair verilen eğitimlerde uygulamaların önemi, spesifik bilgilerin miktarından çok daha önemlidir. Koçluk sistemini benimsemiş ve gerçekleştirmede yeterli olan kişiler gerçek koçlardır. Ve maalesef kendini “Koç” olarak tanımlayan bir çok kişinin başarı durumlarını bu sistemin varlığıyla eleyebiliriz.

Koçluk eğitimi almayı düşünüyorsanız eğer, meseleye bu gözle bakmanız ve tercih kriterlerinizde koçluk sistemini önemsemeniz sizi doğru olana ulaştıracaktır.

Sağlık ve sevgiyle kalın…

Bugün kendinize bir yatırım yapın yüz yüze eğitimden daha VERİMLİ online eğitimlerimiz ve Potansiyelim ailesi ile tanışın.

Potansiyelim Online Eğitim olarak, Ülkemizin ilk Online Eğitim kurumuyuz. Tam 10 yıldır yüksek kaliteli eğitimler veriyoruz.Eğitmenlerimiz alanlarında en az 5 yıllık tecrübeye sahiptir.Online eğitim sektöründe emsali olmayan uygulama çalışmaları ve etkileşimli dersler ile eğitimleri en iyisinden almak ister misiniz?

Eğitim konu başlıkları, güncel tarih ve ücret için fotoğrafı tıklayınız.

SORU VE BİLGİLENDİRME İÇİN WHATSAPP FOTOĞRAFINA TIKLAYINIZ.


İlgili Yazılar

Ask ChatGPT
Set ChatGPT API key
Find your Secret API key in your ChatGPT User settings and paste it here to connect ChatGPT with your Tutor LMS website.