Bu yazımızda sizlerle Koçluk Çeşitleri ‘ni inceleyeceğiz.

 

Öncelikle başlıca Koçluk Türleri ‘ni sıralayalım:

Yaşam Koçluğu

İlişki Koçluğu

Eğitim Koçluğu

Yönetici Koçluğu

Satış Koçluğu

İşletme Koçluğu

Kuantum Koçluğu

Doğum Koçluğu

Nefes Koçluğu

 

Kısaca tek tek inceleyelim;

 

Yaşam Koçluğu

Yaşam koçluğu, danışan kişinin potansiyelinin en üst limitlerine çıkmasını ve yaşam hedeflerine ulaşmasını sağlayan profesyonel bir rehberlik sistemidir. Yaşam koçluğu çalışmaları kapsamında kişisel gelişim ve kariyer planları üzerinde durulur.Koçluk eğitimi alarak bu alanda da uzmanlaşılabilir.

 

İlişki Koçluğu:

İlişki koçluğu; yalnızca kişileri değil, aralarındaki ilişkiyi okuyabilme ve bu ilişkiyi daha sağlıklı ve mutlu bir düzeye getirmek için ortaya bilgi ve becerileri koyma sürecidir.İlişki Koçu çiftin yolculuklarına dahil olur; çiftin iletişim ve ilişki kurma döngülerini okuyup çifte yansıtarak, ilişkilerinin sürdürülebilir ve doyumlu olabilmesi için ilişkiyi yapılandırarak çifte eşlik ve ortaklık eder, danışanının ilişkisini farklı bir açıdan görmesini sağlar. Koç ile danışan, danışanın kötü ilişkilerini geride bırakması, gerekiyorsa ilişkilerini değiştirmesi ve ileriye dönük sağlıklı ve sürdürülebilir ilişkiler kurması için birlikte çalışırlar.

 

Eğitim Koçluğu:

Bireyin akademik yaşamda ve çalışma hayatında başarı elde etme becerilerinin artırılmasına yönelik çalışmalar yürütür. Kişinin, kendine hedef koymasını sağlamaya ve kaynaklarını daha iyi kullanabilmesine yönelik yol haritası ve eylem planı yapmasına destek sağlar.

 

Yönetici Koçluğu:

Yönetici Koçluğu, üst ve orta düzey yöneticilerin kısa ve uzun vadeli kıurumsal hedeflerine ulaşmalarını sağlayan performans artışını ve liderlik gelişimini hedefleyen bir süreçtir.

 

Satış Koçluğu:

Satış koçu, kısacası satış yapan kişinin refahını artıran kişidir. Yani satışı pratik olarak gerçekleştiren kişinin daha sağlıklı satış yapmasını sağlamak ve bu satışı yaparken etkili olabilmesini sağlamak adına çalışmalar yapmaktır.

 

İşletme Koçluğu:

İşletme Koçluğu, birlikte çalışılan işletme sahibinin ve/veya işletmenin kendine uygun bir hedef belirlemesine bilgi ve deneyim ile destek olunan sistemli bir çalışmadır.

 

Kuantum Koçluğu:

Koçluk Eğitimi’nin yanı sıra Kuantum Practitioner Eğitimi almış kişilerin yapabileceği bir Koçluk türüdür.Kuant düşünce teknikleriyle beraber Koçluk yapılmasıyla danışanın düşünce şekli yeniden yapılandırılarak kendi çözümlerini bulmasına yardımcı olunur. 

 

Doğum Koçluğu :

Doğum Koçluğu, hamilelik sürecinde anneye eşlik etmek, sağlık, beslenme, nefes eğitimi, egzersizler yolu ile sağlıklı bir hamilelik geçirmeye yardımcı olmak; doğum sırasında masaj, diğer tekniklerle destek olmak; lohusalık sürecinde anne sütü ve beslenme, emzirme ve bebek bakımı konularında anneyi desteklemektir.

 

Nefes Koçluğu:

Nefes koçu; Doğru nefes ve diyafram, farkındalık unsurlarını bir araya getirerek,danışanın  nefes geçişlerini bütünüyle doğduğu ilk âna döndürmesine yardımcı olur ve bütünsel nefes alışına geçen kişilerin ise kolay nefes teknikleri kullanarak hem yaşamlarının hem kendilerinin bir çok konuda kalitesini arttırmalarına yardımcı olurlar.

 

Potansiyelim bünyesinde olan eğitimler hakkında aşağıdaki linklerden bilgi alabilirsiniz.

 

Bugün kendinize bir yatırım yapın yüz yüze eğitimden daha VERİMLİ online eğitimlerimiz ve Potansiyelim ailesi ile tanışın.

Potansiyelim Online Eğitim olarak, Ülkemizin ilk Online Eğitim kurumuyuz. Tam 10 yıldır yüksek kaliteli eğitimler veriyoruz.Eğitmenlerimiz alanlarında en az 5 yıllık tecrübeye sahiptir.Online eğitim sektöründe emsali olmayan uygulama çalışmaları ve etkileşimli dersler ile eğitimleri en iyisinden almak ister misiniz?

Eğitim konu başlıkları, güncel tarih ve ücret için fotoğrafı tıklayınız.

SORU VE BİLGİLENDİRME İÇİN WHATSAPP FOTOĞRAFINA TIKLAYINIZ.

 


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Yazılar

Ask ChatGPT
Set ChatGPT API key
Find your Secret API key in your ChatGPT User settings and paste it here to connect ChatGPT with your Tutor LMS website.