Farkındalık, Gelişim, Kişisel Gelişim, Koçluk, Koçluk eğitimi

Hedef Yönetiminde Koçluğun Önemi

3 dakikalık okuma

Hedefe giden yolda karşımıza çıkan engellere Koçluk mesleği pek de bildiğimiz açılardan bakmaz.
Koçluk, tarafsızlık ilkesiyle ve bir çok şeyi bilinç altı boyutunda değerlendirdiği için, anladığınızda “Aslında benim de buna ihtiyacım varmış,” diyorsunuz.
Bu yazımızda o bakış açısına değineceğiz biraz.

Konuya bir araştırma sonucuyla başlayalım. Stanford Üniversitesi’nin bir araştırmasına göre davranışlarımızın %6’sını bilincimizle yapıyoruz. Kalanınıysa bilinç altının yönlendirmesiyle. Yani bilinçsizce, tamamen duygularımızla. Bilinçle kastımız beynimiz, düşündüklerimiz, bildiklerimiz. Kısacası bilinç mantıkla, bilinç altı duyguyla çalışıyor. Dolayısıyla davranışlarımızın %96’sını yöneten bilinç altımız, hedeflerimizi oluşturduğumuz bilincimize karşı bu kadar üstünken, sizce hedefleri gerçekleştirmedeki en büyük engel ne olabilir?
“Bilinç altı” dediğinizi duyar gibiyim.

Bizim hedeflerimizi gerçekleştirmedeki en büyük atladığımız adım, bunu bilinç altımızın da benimsemesi, istemesi kısmıdır.
Bilincimizle koyduğumuz hedeflere bilinç altımızla da inanmadığımız müddetçe gerçekten başaramayız.
İşte koçlukta yapılan, istenilen hedef neyse bilinç altının da ona ulaşmasını ve istemesini sağlamaktır.
Bu açıkçası o kadar kolay değildir. Kişinin bunu kendi kendine yapması çok zordur.
Koç, hedefi belirginleştirir. İlk etapta kişiye hedefiyle alakalı sorular sorarak, verdiği cevaplarla hedefini güçlendirmesini sağlar.
Dolayısıyla hedef hem belirginleşir hem de daha güçlenir. Bunlar tamamen konuya ve duruma özgü, özel sorulardır. Nedenleri ve nasılları tarafsız bir şekilde, yargılamadan sorarak kişide aydınlanma ve farkındalık oluşturur.

İkinci olarak da hedefine inanmasını sağlar. Sorulara verdiği cevaplarla gerçekten doğru bir hedef olduğunu anlayan kişinin, o hedefe inanarak, ödemesi gereken bedele de inanıp ve bunu kabul ederek yola başlaması gerçekleşir.
Aksi taktirde başarılı olması mümkün değildir.

Koçluk ile Hedef Yönetimi seminerimizi dinleyerek konuyu örnekleriyle daha iyi kavrayacağınıza inanıyoruz.

Hedefe giden yolda, bilinç altımızın ne kadar değerli ve belirleyici olduğunu fark etmeye hazır mısınız?

Bugün kendinize bir yatırım yapın yüz yüze eğitimden daha VERİMLİ online eğitimlerimiz ve Potansiyelim ailesi ile tanışın.

Potansiyelim Online Eğitim olarak, Ülkemizin ilk Online Eğitim kurumuyuz. Tam 10 yıldır yüksek kaliteli eğitimler veriyoruz.Eğitmenlerimiz alanlarında en az 5 yıllık tecrübeye sahiptir.Online eğitim sektöründe emsali olmayan uygulama çalışmaları ve etkileşimli dersler ile eğitimleri en iyisinden almak ister misiniz?

Eğitim konu başlıkları, güncel tarih ve ücret için fotoğrafı tıklayınız.

     

SORU VE BİLGİLENDİRME İÇİN WHATSAPP FOTOĞRAFINA TIKLAYINIZ.


Related Posts