Kişisel Gelişim Uzmanlarımızdan Sevgili Reyhan Elmasri ile Zoom üzerinden harika bir röportaj gerçekleştirdik.
Kendisi Nefes Koçu, Duygusal Detoks Uzmanı, Reiki Masterı, Nlp Uzmanı..
Daha sayamadığımız bir çok alanda eğitimler alarak kendini geliştirmiş, bundan öte, kendi üzerinde denediği yöntemlerle özgün bir yol çizerek bir çok insana şifa ve ışık olmuş harika insanlardan..

26 yıl kurumsal hayatta çalışıyor.  Annelik serüveni ve meslek hayatının birleşip, sağlık boyutunda onu yıprattığı bir dönemde yaşadığı bir deneyimle hayatının dönüşünü gerçekleştiriyor.. Deryadaki damlayla tanışınca başka bir Reyhan oluyor ve o deryaya adeta balıklama dalıyor..

Gelin ondan detaylıca dinleyelim…

–   Öncelikle sizinle başlayalım mı? Reyhan Elmasri kimdir? Yaşadığı dönüşüm, bugünlere geliş hikayesi, gelişim yolculuğu..

–   Hayatımdaki bu dönüşümün başlangıç noktasında reiki var.
Şöyle ki, bir anneyim ve iki oğlum var. Yıllar öncesinde bel fıtığı hastasıydım ve bilhassa ikinci doğumumdan sonra inanılmaz sırt ağrısı yaşıyordum. Her sene defalarca fizik tedavi görsem de bir türlü geçmiyordu. O zamanlar tabi sürekli yaşadığım bu sorunu gören  bir iş arkadaşım sürekli bana reikiden bahsediyordu.. Sık sık “Gel sana reiki vereyim.” diyordu.
Açıkçası öyle şeylere pek inanan bir insan değildim. Zaman içinde, büyük bir şirket için stres yönetimi eğitimi vermeye gittik bu arkadaşla birlikte. Fakat eğitim saati gelmeden yine belim tutuldu. Ve o arkadaşım da aynı odada kaldığımız için “Elime düştün Reyhan” diyerek bana reiki uyguladı. Söylediğim gibi; gerçekten öyle şeyler pek inandırıcı gelmezdi bana. Ama en az beş altı fizik tedavi seansında varacağım şifaya tek seferde ulaşınca şaşkınlık içinde bu konuyla ilgilenmeye başladım..
Eğitim dönüşü bu konuyla ilgili kitaplar okudum. Sonra kendi gelişimim bu şekilde başlayarak bugüne kadar aldığım onlarca eğitim, uygulama, çalıştığım yüzlerce danışanla devam etti ve ediyor da.
Kendi misyonunu hayatında meslek olarak da uygulayabilen şanslı insanlardan biriyim..

Şu an kurumsal eğitmenlik ve kişisel gelişim uzmanlığı yapıyorum. Ayrıca nefes koçuyum ve reiki masterıyım. İnanılmaz şeyler yaşıyoruz..

–   Bu inanılmaz şeylerin içinde sürekli bahsettiğiniz, hayatın en temelinde yer alan nefese değinelim mi? Doğru ve yanlış nefes diye bir şey varmış. Ben de açıkçası yeni öğrendim. Doğru nefesle hayatımızda neleri değiştirebiliriz? Siz bunun eğitimini veriyorsunuz.. Mesela bu eğitimle doğru nefesi öğrensem, değişim ne zaman başlar?

–   Hemen başlar. Anında etkisini gösterir. Mesela yeni başlayanlar hep şaşkınlık içinde bitiriyorlar ilk seansı. Çünkü doğru nefes alırsanız vücudunuzda anında değişimleri hisseder ve yaşarsınız. Beyne ve bütün hücrelere giden oksijen miktarı artar, hormonlarınız, duygusal ve ruhsal durumunuz değişir.

–   Bu ilk seansta mı başlıyor gerçekten?

–   Kesinlikle! Sadece doğru nefesi tanıyarak, uyguladığı andan itibaren değişimi fark etmemek olanaksız.

–   Peki sağlık konusuna gelecek olursak.. Doğru nefes almaya başladım diyelim.. Vücudumda neler değişecek?

–   Bir kere hücrelere giden oksijen direkt artıyor. En çok oksijeni tüketen beynimiz, daha iyi çalışıyor. Stres seviyesi azalıyor, hormonlar değişip düzelmeye başlıyor, dolayısıyla düşünce ve ruh hali değişiyor. Mesela ilk seansa katıldığında ağrısı olan bir çok katılımcı “Aaa benim ağrım geçti!” diye şaşırarak dile getiriyor.

Sonrasında zaten bir çok hastalığın, kanserden tutun da kalp hastalıklarına kadar, tedavisinde doğru nefes kullanılmakta. Hem beden, hem zihin, hem de ruh haline, anında ve üçünde birden etki ediyor ve bu üçünü birden kapsayan başka bir yöntem yok..

Ki ekleyecek olursak, bu konuda sürekli dile getirdiğim Nobel ödüllü Dr. Warburg’un kanserli hücrenin sağlıklıdan farkının oksijen almasıyla alakalı olduğunu ispatladığı bilimsel çalışması var.. Başka bilimsel çalışmalar da var hatta bu konuda ve hepsinin ortak gösterdiği şey sadece “DOĞRU NEFES”.

Sonra iştah kontrolü ve kilo vermede inanılmaz etkili ve hemen fark ediyorsunuz. Nefesle doyuyorsunuz desem..

O kadar etkisi var ki bedenimize, ruhumuza, dolayısıyla hayatımıza.. Saymakla bitiremem.

 –  Gerçekten şaka gibi. Varlığını çoğu zaman fark etmiyoruz bile nefesin. Hayatımızı o yönetiyor gibi oysa:)

–   Aynen öyle. Duygularımız, ruh halimiz, tepkilerimiz, öfkemiz.. Hepsini nefesle yönetebiliriz. Hatta o kadar istiyorum ki nefesi okullarda da işlesinler. Çocuklarımız nefes bilinciyle yetişsin. Herkes hayatında nefesi düzeltse nelerin düzeleceğini bilse inanılmaz yol alırız. Ben her seansımda adeta yeniden doğan o insanlara şahit oldukça çok mutlu oluyorum..

ReyhanElmasri

–   Peki mesela ben bu eğitimi almak istiyorum. Online alacağım. Yüz yüze almakla online almak arasında bir fark olur mu? Bir dezavantaj var mı? 

–   Hiç bir fark yok. Artık yıllardır kendimi bu işe öyle kaptırmışım ki, yolda yürürken bile etrafımdaki insanların nefeslerindeki sıkıntıyı fark edebiliyorum. Hatta müdahale ettiğim de çok oluyor, tutamıyorum bazen kendimi. Dolayısıyla online olarak da zaten karşılıklı hem soru cevap şeklinde, gözlemleyerek ve bire bir uygulayarak yol alıyoruz ve sonuç olarak çok memnuniyetle ayrılıyorlar. Zaten maalesef pandemi sebebiyle bu şekilde bir yol izlemek daha sağlıklı da oluyor. Hatta bazen eğitim alanlarla gerçek hayatta karşılaştığımızda, boynuma sarılıp, sizinle hayatım değişti diyen o kadar çok kişi var ki. Bunlar beni inanılmaz mutlu ediyor.

–   Bu geri dönüşleri değerlendirirsek.. Eğitim bitti ve nefesimiz doğru. Peki zaman içerisinde nefes o doğru moddan çıkabiliyor mu? Bir süre sonra o eğitimi tekrar almamız gerekir mi?

–   Vücudumuzun bir fabrika ayarı var. Aslında biz hepimiz dünyaya geldiğimizde doğru nefesle geldik. Fakat zaman içerisinde o nefes deneyimlediğimiz şeylerle değişerek bozuldu.. Biz seanslarımızda bedenimize onu hatırlatıyoruz. Ve kişi doğru nefesi yakaladıktan sonra bir daha değişmiyor. Teknik olarak da nerede ne yapacağını kavrıyor çünkü. Bugün stres yönetimi olsun, çatışma yönetimi, zaman yönetimi olsun .. Hepsinde doğru nefesi uyguluyoruz. İnanılmaz değişim ve sonuçlar oluyor. Çünkü bu konularda başarılı olmanın temelinde aslında nefesi düzeltmek yatıyor. Bu eğitimle onu yakalıyorsunuz zaten ve o andan itibaren eskiye dönüş söz konusu olmuyor..

–   Verdiğiniz bilgiler çok kıymetli. Her anımızda nefes olduğu için bu konunun sonu yok elbette ama bu röportajımız için son olarak, okuyucularımıza ne söylemek istersiniz? 

–   Ben kendimde gördüğüm yaşadığım ve hala inanılmaz bulduğum bu değişimleri herkes yaşasın, deneyimlesin istiyorum. İçinde bulunduğumuz zaman o kadar yorucu ve yıpratıcı ki. Hele ki bir de yanlış nefes alıyorsak… Bundan dolayı zaten zaman ve mekan tanımaksızın bildiklerimi paylaşıyorum hep. Ayak üstü bile olsa insanlara bir şeyler göstermek rahatlatıyor beni. Buna çok ihtiyacımız var.

Herkes de kendine bu şansı tanısın isterim. Yaşadıklarına kendileri bile inanamayacak. Bunu yürekten diyorum. Kendi hayatına dokunup düzeltmeye gidemeyenlerin ne içinde ne de dışında mutluluk ve başarıyı yakalaması çok çok zor. Dilerim bu röportaj da bunun farkındalığı için bir adım olur.

–   Bize zaman ayırıp,  güzel ve samimi paylaşımlarda bulundunuz. Bir şeylere dokunabildiğimize inanıyorum. Umarım okuyan herkes için faydalı olur. Her şey için çok teşekkürler.

–   Ben teşekkür ederim.

Bugün kendinize bir yatırım yapın yüz yüze eğitimden daha VERİMLİ online eğitimlerimiz ve Potansiyelim ailesi ile tanışın.

Potansiyelim Online Eğitim olarak, Ülkemizin ilk Online Eğitim kurumuyuz. Tam 10 yıldır yüksek kaliteli eğitimler veriyoruz.Eğitmenlerimiz alanlarında en az 5 yıllık tecrübeye sahiptir.Online eğitim sektöründe emsali olmayan uygulama çalışmaları ve etkileşimli dersler ile eğitimleri en iyisinden almak ister misiniz?

Eğitim konu başlıkları, güncel tarih ve ücret için fotoğrafı tıklayınız.

SORU VE BİLGİLENDİRME İÇİN WHATSAPP FOTOĞRAFINA TIKLAYINIZ.


Related Posts