Gelişim, Genel, Haber, Hikaye, Kişisel Gelişim, Koçluk, Koçluk eğitimi, Potansiyelim

Kurumlara Dokunan Sihirli Değnek : Nefes Koçluğu

6 dakikalık okuma

Merhaba.

Sevgili Reyhan Elmasri ile nefes koçluğu üzerine yaptığımız röportajın kurumsallıkla alakalı bölümüyle karşınızdayız.

Nefes koçluğu desteği sadece bireysel değil, kurumsal hayatta da çok kritik ve muazzam faydalar içeriyor.

İlk bakışta nefes ve kurumsallığı birlikte konuşmak garip gibi görünse de bu konuda nice çalışanların, mühendislerin ve dahi yöneticilerin farkı şaşkınlıkla fark etmesi bize bunu konuşma ihtiyacı hissettirdi.

O halde buyurun..

Nefes ve kurumsal hayat.. Bunlar yan yana nasıl gelir?

-Şöyle ki; konsantrasyon, zihinsel sağlık ve zindelik, sürdürülebilirlik, oturmayla geçen zamanlarımızı hareketlendirmek, mental sağlık, çatışma yönetimi, duygusal sağlık, metabolik hız ve beyin performansı.. Bunlar ve daha fazlası direk nefesle ilgili. Dünya sağlık örgütüne göre biz nefes kapasitemizin sadece %15-20’sini kullanıyoruz. Amacımız bu oranı artırmak.

Kurumsal hayatta da nefesle birlikte tüm bu niteliklerde doğrusal bir artış olacağına emin olabilirsiniz. Buna inanmayan o kadar çok kişi, şaşkınlıkla şahit oldu ki gelişmelere..

-Neler gelişti peki? Yaşadıklarınızdan örnekler verseniz..

-Bir keresinde Türkiye’ de büyük bir firmaya nefesle alakalı bir eğitim vermeye gitmiştim . Çoğunluğun mühendislerden oluştuğu grup, nefese karşı ön yargıları olan, görecekleri eğitimin saçma olduğunu düşünen, hatta zaman kaybı olarak gören kişilerden oluşuyordu.
Ama dakikalar ilerledikçe ceketler çıkmaya, kollar sıvanmaya başlandı.. Ciddiyetle bakan yüzlerin gevşediği, bedenlerin rahatlayarak üzerlerindeki o ağırlığın gittiği bir seanstı. Çünkü nefes anında fark edilebilir değişimler yaşatıyor size. İnanır mısın eğitim sonunda herkesin fikri değişmişti. “Bizim burada ne işimiz var?” diye düşünen kişiler, eğitimin devam etmesini istediler.

-Büyük bir aydınlanma yaşamışlar sanki:)

-Aynen. O kadar çok ki böyle düşünen. “Altı üstü bir nefes.” diye bakan . Ben de diyorum ki “İlk seansa girin sonra tekrar görüşelim.”. Sonuçtan emin olduğum için ilk seans konusunda iddialıyım:)

Nefes Koçluğu

-Kurumsal eğitimlerinizde de bireysellik esas anladığım kadarıyla.

– Birey değiştiğinde kurum değişiyor zaten. Benim kurumsal eğitimimin adı “Çalışanların Mutluluğu”. Mutlu çalışanı olmayan bir şirket ne kadar gelişmiş veya büyük olursa olsun sıkıntılar yaşayacaktır. 26 sene kurumsal hayatta aktif olarak çalışmam, bana çalışanları anlama, empati yapma, ve sorunlarına çözüm üretebilmeyle alakalı çok şey kattı. Zaten onlara anlattığım her şeyi kendimde uygulayarak sonuçlarını yaşadığım için anlatıyorum. Onların da farklı bir sonuç yaşamayacaklarına o kadar eminim ki. Dolayısıyla birey ne kadar mutlu ve aktif olursa başarı da o kadar garanti ve kaçınılmaz oluyor.

-Neler yapıyorsunuz bu eğitimlerde? Öğrettikleriniz teknik şeyler mi?

-Çalışanlarda uyguladığım dört teknik var. Stres yönetimi, farkındalık, zihin gücü kullanmak ve duygusal empati.

Açarsak; bir kere nefes sıkıntınız varsa, nefeste hatalarınız varsa stresle baş edemezsiniz. Stres , beraberinde getirdiği kaygı, moral bozukluğu ve mutsuzlukla iş hayatındaki verimliliği düşürüyor.

Onun yanı sıra yapılan işi farkındalıkla yapmak, bize zaman ve iş gücü kazanımı olarak geri dönüyor. Kurumsal hayat için avantajlı olmak istiyorsanız zaten farkındalık sahibi olmanız şart.
Bunlarla birlikte kişilere gün içinde ne kadar yoğun olurlarsa olsunlar sadece bir kaç dakika ayırarak uygulayabilecekleri çok pratik ve masrafsız uygulamalar öğretiyorum. Yaptıklarında farkı anında fark ettikleri için zaten işim çok kolay oluyor:) Tam bir antidepresan etkisi oluşuyor aynı zamanda. Hem fiziksel hem de ruhsal olarak dinamik oluyorsunuz.

Örneğin aldığımız oksijenin %25’ini beynimiz kullanıyor. Dolayısıyla yetersiz nefes alınca beyin performansımız da düşüyor. Ofiste çalışırken enerjinizin düştüğü anlarda nefesinizi kontrol etmenizi istiyorum. Eğer bir kaç kere derin nefes alırsanız değişimi anında yaşayacaksınız. Ama tabi ne gibi durumlarda nasıl nefesler almak gerekiyor? Bu işin biraz teknik tarafı. Tamamı bilimsel olarak kanıtlanmış ve doktorlarla birebir çalışarak geliştirdiğimiz uygulamalar.

-Kurumlardan geri dönüşler nasıl oluyor peki? Gelişmeleri takip ediyor musunuz?

-Ben hiç bir eğitim verdiğim kurum veya kişiyle bağımı koparamıyorum zaten. Bir şekilde iletişimimiz, gelişmelerin takibi devam ediyor. Kurumlara bakarsak da ciddi anlamda memnuniyet mesajları alıyorum. Yaptıklarımızın iş başarılarına nasıl ve ne kadar yansıdığının analizlerini yapıyoruz. Bu bize o kurumla alakalı yol haritası da çıkarıyor.

Onun yanı sıra mesai saatinde yaptıkları şeyleri yazıyorlar bana mesela. Bunlar stres yönetimi veya zaman yönetimi ile alakalı şeyler olduğu kadar duygusal ve ruhsal gelişmelerini aktaranlar da var. Çok memnun oluyorum bu dönüşlere. Az önce anlattığım mühendis grupta yaşadığım o anlatılamaz memnuniyeti, yöneticilerle çalıştığımda da yaşıyorum. Çünkü 7/24 iş dünyasının o yoğun ve mantık ağırlıklı sisteminde yaşayanların geneli nefesi, etkileriyle alakalı imkansız, gereksiz veya saçma olarak gördükleri için, o değişimi görmek özellikle motive ediyor beni. Onları görünce diyorum ki keşke herkes bilse, herkes uygulasa, herkes rahatlasa..

-Umarız bir gün bu gerçekleşir. Bireyle başlayıp kurumla devam eden bu değişim dileriz bir gün dünyayı etkisi altına alır. Verdiğiniz bilgiler çok kıymetli bizim için. Çok teşekkür ederiz. 

-Ben teşekkür ederim. İnanıyorum, bir gün olacak.

Bugün kendinize bir yatırım yapın yüz yüze eğitimden daha VERİMLİ online eğitimlerimiz ve Potansiyelim ailesi ile tanışın.

Potansiyelim Online Eğitim olarak, Ülkemizin ilk Online Eğitim kurumuyuz. Tam 10 yıldır yüksek kaliteli eğitimler veriyoruz.Eğitmenlerimiz alanlarında en az 5 yıllık tecrübeye sahiptir.Online eğitim sektöründe emsali olmayan uygulama çalışmaları ve etkileşimli dersler ile eğitimleri en iyisinden almak ister misiniz?

Eğitim konu başlıkları, güncel tarih ve ücret için fotoğrafı tıklayınız.

SORU VE BİLGİLENDİRME İÇİN WHATSAPP FOTOĞRAFINA TIKLAYINIZ.


Related Posts