Yıllardır koçluk eğitimi veren ve ömrünün sonuna kadar verdiği hizmetin arkasında duran birisi olarak, ülkemizde koçluk eğitimlerinin fiyatlarını mercek altına almak üzere yazmak istedim.

Öncelikle, ülkemizde hizmet veren bir çok kurum, eğitimini değil de verdiği sertifikayı ön plana çıkarmaktadır. Sertifikanın bazı merciler tarafından onaylanmış olması elbette güzel bir şey, ancak koçluk 2013 yılında meslek olarak tanındı ve sertifikalar ile ilgili süreç farklı işliyor. Yakın bir gelecekte nereden sertifikalı olursanız olun, sınava girerek, resmi bir sertifika almanız gerekecek. Bu yüzden alacağınız sertifika değil, eğitime bakmanız gerekmektedir.

700 TL’den 7.000 Euro’ya kadar hatta daha pahalı koçluk eğitimleri olduğunu görmekteyiz.

Fiyat algısı tamamen pazar ile alakalı bir durumdur.
Mesela, Türk gıda kodeksine ve mevzuatlara uygun bir sızma zeytinyağının yarım litresini, çok mağazalı marketlerde 10 liraya alabiliyorken, farklı bir biçimde ambalajlanmış, etiketlenmiş olanını 99 liraya da alabilirsiniz. İkisinin arasında sizce fiyat/değer oranı o kadar yüksek midir?
Sadece zeytin yağında değil, her üründe, çok farklı fiyatlar görebilirsiniz. Birisi de çıkıp size yarım litresi 3 liradan zeytinyağı verebileceğini söyleyebilir. Siz bu zeytin yağını güvenle yemeklerinizde kullanabilir misiniz?

Koçluk eğitimine de bu şekilde bakabiliriz. Eğitim fiyatlarını araştırırken 30 hatta 40 kata varan fiyatlar göreceksiniz. Fiyat dengesini, bir kenara bırakalım. Amacımız iyi bir yaşam koçu olmaksa, nelere bakmamız gerektiğini konuşalım.

Tüm dünyada hizmetler ve eğitimler, açık kaynak kodlu yazılımlara, daha uygun ve şeffaf süreçlere doğru bir dönüşüm içindedir. Biz de kurum olarak bu dönüşüme önem veriyor ve tüm süreçleri şeffaflaştırmak için uğraşıyoruz.

Koçluk eğitiminin fiyatını belirleyen faktörler nelerdir?

 • Eğitmen maliyeti (Saati ortalama 50 TL (12 kişilik sınıfta kişi başı))
 • Salon ve ikram maliyeti (Saati ortamala kişi başı 20 TL)
 • Basılı materyal maliyeti (Ortalama 100 TL)
 • Mentör maliyeti (Saati 250 TL (ortalama 4 saat))
 • Sertifikasyon (200-2000 arası)
 • Ulaşım, konaklama, iş gücü kaybı gibi konular tamamen kişiye özel maliyetler olduğundan, eğitim fiyatına yansımasa da, bu maliyetleri de yüklenmekteyiz.

Yukarıdaki basit hesaptan yola çıkarak, 60 saatlik bir yüz yüze eğitimin, maliyeti 5500 TL’den aşağı olamaz. Maliyeti düşürmek için izlenecek yollar, sınıfların kalabalık olması ve  mentörlüğün olmaması olduğu, sanırım herkesin uygulayabileceği bir yöntemdir. Ancak mentörlük olmadan, kalabalık sınıflarda öğrenmek ve uygulayıcı olmak neredeyse imkansızdır.

İyi Bir yaşam koçluğu eğitiminde olması gerekenler

 • İyi bir yaşam koçu olmanız için iyi bir mentörünüzün olması gerekir?
 • İyi bir yaşam koçu olmanız için, eğitiminizin en az bir aylık bir sürece yayılması gerekir. (Kendi bilinçaltı serüvenimiz ve kassal öğrenmenin gerçekleşmesi için bu gerekli.)
 • İyi bir yaşam koçu olmanız için eğitimin sürekli olması gerekir. (En az bir ay boyunca etkileşimli bir eğitim.)
 • İyi bir yaşam koçu olmanız için, derslerin günde 2-3 saatten fazla olmaması gerekir. (Daha fazlasına odaklanmak mümkün değildir.)
 • İyi bir yaşam koçu olmanız için, bol bol uygulama yapmanız ve bu uygulamalardaki eksiklerinizin hemen görülmesi ve giderilmesi gerekir.
 • İyi bir yaşam koçluğu eğitiminin interaktif olması gerekir. (Video izleyerek ya da, metin okuyarak uzman olunmaz! Öyle olsa kişisel gelişim kitabı okuyan milyonlar hemen gelişirdi.)
 • İyi bir yaşam koçu olmanız için, eğitim bittikten sonra da sorularınızı sorabileceğiniz bir uzman desteği olmalı.

Online koçluk eğitiminde nelere dikkat edilmeli

 • Eğitimi alma sebebinize göre değişecektir. Amacınız, koçluğu öğrenmek ve koç yaklaşımını tanımak ise, video eğitimler bu farkındalığı size verecektir. Fazla para ödeyerek uygulamalı eğitimlere kaydolmanıza gerek yoktur.
 • Ancak eğitimi alma sebebiniz, yaşam koçu olmak ve bunu hayatınızda kullanmak, liderlik, farkındalık, yönetim ve organizasyonel yeteneğinizi artırmak ise, mutlaka uygulamalı bir eğitim almalısınız.

Bu yazımıza özel size koçluk eğitimlerimizde, %5 indirim hediye etmek istiyoruz. Kupon kodu: Hosgeldin5

Aslında yukarıdaki maddeleri daha da artırabiliriz ancak, bu maddeleri sağlayan eğitim iyi bir eğitimdir. Eğitime yapacağınız yatırım mutlaka size faydası olacaktır ancak bunları sağlayan eğitimi nerede bulursanız bulun mutlaka alın.

Bugün kendinize bir yatırım yapın yüz yüze eğitimden daha VERİMLİ online eğitimlerimiz ve Potansiyelim ailesi ile tanışın.

Potansiyelim Online Eğitim olarak, Ülkemizin ilk Online Eğitim kurumuyuz. Tam 10 yıldır yüksek kaliteli eğitimler veriyoruz.Eğitmenlerimiz alanlarında en az 5 yıllık tecrübeye sahiptir.Online eğitim sektöründe emsali olmayan uygulama çalışmaları ve etkileşimli dersler ile eğitimleri en iyisinden almak ister misiniz?

Eğitim konu başlıkları, güncel tarih ve ücret için fotoğrafı tıklayınız.

     

SORU VE BİLGİLENDİRME İÇİN WHATSAPP FOTOĞRAFINA TIKLAYINIZ.


Related Posts