Aslında hayat boyu süren öğrencilik deneyimi, hedeflerimize doğru ilerlerken karşımıza çıkan engelleri aşabilme
yetisi ve yeterliliğiyle her daim bizi sarmalamakta. Bazen öğrenciler o yeterliliği bulmalarına karşın, bazen de kendini olabildiğince diplerde ve başarısız görmektedirler.
Aslına bakarsanız bu yolculukta başarısız öğrenci diye tanımladığımız şey, sadece kendi yetenek ve kapasitesini  keşfedememiş, yolda karşılaştıklarına nasıl karşılık vereceğini bulamamış öğrencilerdir.
Öğrenci koçluğu, o yolda ilerlerken, öğrencinin çevresinde ve önüne çıkanlara karşı bilinç ve refleks geliştirerek, yeri ve zamanına göre ne yapabileceğini üretmesini sağlar.
Öğrenciye çözüm yolları sunmaktan ziyade, kendinin onları bulmasını, sorulara verdiği cevaplarla o yoldaki taşları
döşemesini sağlar. Bu onu hedefe doğru yollardan ilerletirken, başarısını kat kat artırır. Zaman ve enerji kaybını en aza indirerek, motivasyon ve içsel enerjisini diri tutar. Zaten içinde var olan bu yeterliliği gün yüzüne çıkaramamış öğrencilerde, onun keşfini ve uygulamasını destekler.

Tüm bunlara karşın, maalesef günümüzde ve ülkemizde Öğrenci Koçluğu, bir nevi özel öğretmenlik ya da özel dersmiş gibi algılanıp, öğrencinin eğitim takvimi ve ders içeriklerinin düzenlenmesi olarak görülmekte. Ve buna istinaden uygulamalar geliştirilmekte. Eğitim Koçluğu ya da Öğrenci Koçluğu yapan rastgele 100 kişinin 80’den fazlasının Koçluk kelimesinin tarifini bile yapamaması bu konudaki gerçekliği gözler önüne sermekte.

Şunu belirtelim ki, öğrenci koçluğu mesleğinin bunlarla uzaktan yakından bir ilgisi yoktur.

Gerçek bir Öğrenci Koçunda bulunması gereken niteliklere değinecek olursak ilk akla gelen maddeler:

  • Bilinçaltını anlamak,
  • Bilinçaltı iletişim modelini anlamak,
  • İç iletişimi anlamak,
  • Etkin ve yargısız dinlemek,
  • Hipnotik dil kalıplarını kolayca kurabilmek,
  • Büyük resmi görebilmek,
  • Hedefi ve nedenlerini anlamak,
  • Süreç yönetimini bilmek…

Öğrenciyi başarılı sonuçlara odaklayan, öğrencinin ailesiyle olan ilişki ve iletişimini de güvenli bir platformda tutan, öğrenciye güçlü ve doğru soruları sorarak çözüm veya sonuç yolunda doğru adımları atmasını sağlayan öğrenci koçluğunu en iyi şekilde öğrenmek ve bu konudaki bütün sorulara doğru cevaplar bulmak için yıllardır istisnasız başarıyla sonuçlanan Öğrenci Koçluğu Eğitimimizi incelemenizi tavsiye ederiz.

Sevgiyle kalın…

Bugün kendinize bir yatırım yapın yüz yüze eğitimden daha VERİMLİ online eğitimlerimiz ve Potansiyelim ailesi ile tanışın.

Potansiyelim Online Eğitim olarak, Ülkemizin ilk Online Eğitim kurumuyuz. Tam 10 yıldır yüksek kaliteli eğitimler veriyoruz.Eğitmenlerimiz alanlarında en az 5 yıllık tecrübeye sahiptir.Online eğitim sektöründe emsali olmayan uygulama çalışmaları ve etkileşimli dersler ile eğitimleri en iyisinden almak ister misiniz?

Eğitim konu başlıkları, güncel tarih ve ücret için fotoğrafı tıklayınız.

  SORU VE BİLGİLENDİRME İÇİN WHATSAPP FOTOĞRAFINA TIKLAYINIZ.


İlgili Yazılar

Ask ChatGPT
Set ChatGPT API key
Find your Secret API key in your ChatGPT User settings and paste it here to connect ChatGPT with your Tutor LMS website.