Bu yazımızda NLP tekniklerini inceleyeceğiz.NLP kendi içinde öneme sahip olan beş tekniğe sahip olup, bu tekniklerin her biri kişiye önemli faydalar sağlar. İşte NLP teknikleri ve sağladıkları faydalar:

 

1-NLP İnanç Değiştirme Tekniği: Bir kişinin yaşamı boyunca pek çok negatif durumla burun buruna gelmesi söz konusudur. Bu noktada kişilerin zihinlerinde yaşadıkları bir negatif duruma bağlı olarak bazen genellemeler yapılması söz konusudur. Bu genellemeler sonucunda o duruma bağlı bir inanç oluşturmakta ve kişiler kendilerini sınırlamaktadır. NLP inanç değiştirme tekniği, kişilerin kendisini sınırlayan bu inançlardan kurtulmasının sağlamaya yönelik bir sonuç oluşturmaya yardımcı olur. 

 

2-NLP Uyum Tekniği: Uyum, kişilerin arasındaki karşılıklı ilişkinin temelini meydana getirir. NLP uyum tekniği de kişinin, diğer insanlarla doğru iletişim kurmasını sağlar. Aynalama tekniği olarak da ifade edilen bu yöntemin amacı kişinin iş yaşamından sosyal yaşamına kadar herkesle iyi ilişkiler kurmasını başarmasına vesile olmaktır.Kişinin iş hayatında çalışma arkadaşlarıyla ilişkilerinden müşteri ilişkilerine kadar uyum tekniğinden yararlanabilme imkanı edinilmiş olur.

 

3- NLP Çapalama Tekniği (Demirleme – Çapa Atma Tekniği) ; NLP’nin en fazla kullanımı söz konusu olan tekniklerinden biri olan, demirleme tekniği olarak da isimlendirilen NLP çapalama tekniği ile kişi kendisini olumlu bir duygu durumuna sabitleyebilir. Bunun anlamı kişinin içerisinde olduğu negatif duygu durumundan pozitif duygu durumuna geçiş yapabilmesidir. Kişi bu pozitif duyguda kalarak kendisini iyi hisler içerisinde bulabilir. Kişiyi strese sokan, kendisini güvensiz veya tedirgin hissettiği anlarda da bu teknik sayesinde negatif duygularla başa çıkması mümkün olabilir. Böylece kişi NLP çapalama (demirleme) tekniği sayesinde hem geçmişteki olumsuz duygulardan arınır hem de yaşadığı anı daha iyiye taşımayı başarma şansı elde edebilir.

 

4- NLP Yeniden Yaratma Tekniği; NLP yeniden yaratma tekniği kişinin çaresiz kaldığı ve ne yapacağını bilemediği durumlarda işine yarayacak olan bir tekniktir.Kişinin içerisinde bulunduğu negatif duygu ve düşünceye daha farklı bir açıdan bakabilmesine yardımcı olur.

 

5- NLP Ayrışma (Dışarıdan Gözlem) Tekniği: Kişi yolda keyifli bir şekilde müziğini son ses açmış giderken arabalardan biri bir anda önüne kırabilir veya tehlikeli bir hareket yapabilir ve kişi aniden sinirlenip bağırıp çağırabilir. Bu noktada kişinin NLP ayrışma (dışarıdan gözlem) tekniğini devreye sokması gerekir. Bu teknikle kişi, kendisine negatif durumlar yaşatan anları bir film şeridi gibi gözünün önünden geçirir.

Kişi yaşadığı olayı detaylı bir şekilde her anını defalarca inceler. Kişinin hala aynı negatif duygular içerisinde olması durumunda, sakinleşinceye yani beynine pozitif duyguları yerleştirinceye kadar bu işlemi yapmaya devam etmesi gerekir. Bu sayede kişi NLP ayrışma tekniğini kullanarak kendisini strese sokan durumları bir seyirci olarak film izler gibi defalarca izler ve kafasındaki olumsuz duygulardan kurtulma imkanı elde edebilir.

Siz de potansiyelinizi keşfetmek ve NLP ile hayal ettiğiniz hedeflere ilerlemek için eğitimlerimizden yararlanabilirsiniz.

Bugün kendinize bir yatırım yapın yüz yüze eğitimden daha VERİMLİ online eğitimlerimiz ve Potansiyelim ailesi ile tanışın.

Potansiyelim Online Eğitim olarak, Ülkemizin ilk Online Eğitim kurumuyuz. Tam 10 yıldır yüksek kaliteli eğitimler veriyoruz.Eğitmenlerimiz alanlarında en az 5 yıllık tecrübeye sahiptir.Online eğitim sektöründe emsali olmayan uygulama çalışmaları ve etkileşimli dersler ile eğitimleri en iyisinden almak ister misiniz?

Eğitim konu başlıkları, güncel tarih ve ücret için fotoğrafı tıklayınız.

 

SORU VE BİLGİLENDİRME İÇİN WHATSAPP FOTOĞRAFINA TIKLAYINIZ.

 


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Yazılar

Ask ChatGPT
Set ChatGPT API key
Find your Secret API key in your ChatGPT User settings and paste it here to connect ChatGPT with your Tutor LMS website.