Bu yazımızda NLP metodojisinin içerisinde geçen Temsil Sistemleri ‘nden bahsedeceğiz.

 Biz dünyayı beş duyumuzla algılarız. Beynimiz dış dünyadan aldığı bilgileri beş duyumuzla işler. İnsanlar beş duyusuyla algıladıkları şekilde kendi dünya modelini oluştururlar. Yaşadığımız her şeyi işitsel, görsel, dokunsal, tatsal, kokusal olarak bilinçaltımıza kaydederiz. Yine kendi dünyamızı bilinç düzeyinde temsil ederken de aynı şekilde 5 duyumuzla temsil ederiz.NLP’de duyu organlarımıza temsil sistemleri denmektedir ve 5 ana Temsil Sistemi vardır.

  1.     Görsel (Visual – V)
  2.     İşitsel (Auditor – A)
  3.     Dokunsal (Kinesthetic – K)
  4.     Kokusal (Oldfactory – O)
  5.     Tatsal (Gustatory – G) .

      Koku ve tat küçük yaşlarda silinmektedir. Ama görüntüler, sesler ve duygular bizimle kalmaktadır. NLP’de görüntülerle düşünenlere görsel, seslerle düşünenlere işitsel, duygularla düşünenlere dokunsal denir.

 

Görsel Temsil Sistemine örnek olarak; Daha önce gördüğümüz birşeyi tekrar hatırlamak istediğimizde onu bir resim olarak çağırırız, Hedeflerimizi, geleceğimizi düşündüğümüzde resimlerle düşünürüz, Hayallerimiz resimler ağırlıklıdır. (Visual).

 

İşitsel temsil sistemine örnek olarak; Daha önce duyduğumuz birşeyi, bir arkadaş sohbetini, bir şarkıyı hatırlamak istediğimizde, onu hatırladıgımız bir sesle yeniden hatırlarız. 

Yapacağımız bir konuşmayı düşündüğümüzde seslerle düşünürüz. (Auditory).

 

Dokunsal Temsil Sistemine örnek olarak ise daha önce yaşadığımız bir şeyi hatırlamak istediğimizde duyguları ve bize hissettirdiklerini hatırlarız. (Dokunsal – Kinesthetic) 

Veya Kokuları hatırlarız (Olfactory – Kokusal) 

veya tatları hatırlarız (Gustatory – Tatsal) 

 

Bunlara temsil sistemleri diyoruz.Koku ve tat küçük yaşlarımızda etkisini yitirmeye başladığı için ağırlıklı olarak 3 ana temsil sistemi hayatımızda bize eşlik eder. En baskın olan bizim Birinci Derecede temsil sistemimizdir.

 

        İnsanların yaklaşık %75’i her üçüyle de düşünmektedir. Ama birisi baskındır. %20-25’lik kısmında ise sadece bir temsil sistemi vardır. Yani o kişi örneğin dokunsalsa zihninde görüntü oluşturamaz.

Daha detaylı bilgiler ve sizin hangi temsil sistemine dahil olduğunuzu öğrenmek için NLP eğitimlerimize katılabilirsiniz

Siz de potansiyelinizi keşfetmek ve NLP ile hayal ettiğiniz hedeflere ilerlemek için eğitimlerimizden yararlanabilirsiniz.

Bugün kendinize bir yatırım yapın yüz yüze eğitimden daha VERİMLİ online eğitimlerimiz ve Potansiyelim ailesi ile tanışın.

Potansiyelim Online Eğitim olarak, Ülkemizin ilk Online Eğitim kurumuyuz. Tam 10 yıldır yüksek kaliteli eğitimler veriyoruz.Eğitmenlerimiz alanlarında en az 5 yıllık tecrübeye sahiptir.Online eğitim sektöründe emsali olmayan uygulama çalışmaları ve etkileşimli dersler ile eğitimleri en iyisinden almak ister misiniz?

Eğitim konu başlıkları, güncel tarih ve ücret için fotoğrafı tıklayınız.

 

SORU VE BİLGİLENDİRME İÇİN WHATSAPP FOTOĞRAFINA TIKLAYINIZ.

 


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Yazılar

Ask ChatGPT
Set ChatGPT API key
Find your Secret API key in your ChatGPT User settings and paste it here to connect ChatGPT with your Tutor LMS website.