Gelişim, Genel

En Yaratıcı İnovasyon Örnekleri

2 dk okundu

Evde, okulda veya iş yerinde hayatımızı kolaylaştıran yüzlerce inovasyon örneğiyle karşılaşıyoruz. Bu örnekler olmasaydı, hayatımızda hergün yaşadığımız rutin çabalarımızla uğraşmaktan kendimizi geliştirmede zorlanacak ve bu döngünün içinde yeni bir şeyler üretme ihtimalimiz azalacaktı.
İnovatif düşünceyle yüzlerce yenilik üretilirken, yeni iş alanları da oluşmuyor değil.
Artık iş dünyasındaki rekabet ortamında bir adım öne çıkabilmek firmaların inovasyon gücüyle de doğrudan alakalı bir durum.
Gelin son dönemdeki en yaratıcı inovasyon örneklerine göz atalım..

Köpekler İçin Tercüman

Hayvanların düşüncelerini insanların diline çeviren ilk tercüme makinesini geliştiren firma No more Woof, henüz proje geliştirme aşamasının ilk safhalarında olmasına rağmen gerekli finansal desteği bulmuş durumda. Yapılan alet köpeklerin beynindeki “iyonik akım debisi”ni okuyarak İngilizce’ye çeviriyor. Hala geliştirilmesi devam eden bu buluşun önü çok açık ve takdiri hak ediyor.

Kendi Kendini Temizleyebilen Tişört

Su geçirmeyen (hidrofobik) özellikte üretilen bu tişört sıvıyı geri püskürtme özelliğine sahip olmasının yanı sıra hiçbir kanserojen madde içermemesi ve rahatlıktan da ödün vermemesi sebebiyle dikkatleri üzerine çeken bir buluş.

NeuroOn Uyku Maskesiyle Kaliteli Bir Uyku

NeuroOn uyku maskesi, bildiğimiz klasik maskelerden oldukça farklı. Beyin dalgaları, kas gerilimi ve göz hareketleri gibi biyolojik sinyalleri alarak bu sinyalleri düşük enerjili bluetooth teknolojisini kullanarak akıllı telefonunuzdaki uygulamaya gönderiyor. Bu bilgileri kullanan uygulama da sizi, Rem uyku safhanız tamamlandığında uyandırıyor. Böylece kendinizi uyku konusunda hem eğitebilir hem de sağlıklı uyku – zaman dengesini ayarlayabiliyorsunuz.

Elektrik Üreten Güneş Panjurları

Yevgen Erik tarafından üretilen bu panjurlar, küçük bir dairenin elektrik ihtiyacını karşılamada yeterli.. Ürün henüz geliştirme aşamasında fakat ciddi merak uyandırması ve çok yönlü faydası sebebiyle şimdiden fiyatı belirlenmiş durumda.

Kaygan Zeminler İçin Muz Şeklindeki Uyarı Levhaları

Kayganlığı sebebiyle ciddi tehlikelere sebep olan zeminler için çevredeki insanların dikkatlerini daha fazla çekip uyaran levhalar yaratıcı ve bir o kadar da kullanışlı inovasyon örneklerinden..

Uzatma Kablolu Priz

Teknolojiye olan bağlılığımız ve mecburiyetimizin bizi priz köşelerinde heba etmesinden işte bu inovatif ürün ile kurtuluyoruz.. Uzatma kablolu prizler tam anlamıyla yaygınlaşmadı fakat belli sitelerde satışı bulunmakta.


İlgili Yazılar

Ask ChatGPT
Set ChatGPT API key
Find your Secret API key in your ChatGPT User settings and paste it here to connect ChatGPT with your Tutor LMS website.