Farkındalık, Gelişim, Haber, Hikaye, Kişisel Gelişim, Koçluk

Tayland’ın Panyee Kasabasının Azimli Çocukları

3 dk okundu

Hikayemiz Tayland’ın bir ada kasabası olan Koh Panyee’de 1986 yılında başlıyor. 1986 Dünya Kupasını televizyondan izleyen adalı gençler futbol oynamaya heveslenirler. O güne kadar futbol oynamamış olmalarının bir sebebi vardır elbette; kasaba su üzerine kurulmuş olduğundan futbol oynayacak düz bir alan yoktur adada. Tek sporları kayık yarışı ve balıkçıların büyük av hikayeleridir.

Yüzen futbol sahası:
Dünya Kupasının heyecanıyla futbol oynamaya heveslenen gençler, kendi futbol takımlarını kurmaya karar verirler. Kasabanın büyükleri bunu duyunca gençleri pek ciddiye almazlar. Gençler ise azimle kendi futbol sahalarını yaratmak için aylarca çalışırlar. Eski ve kullanılmayan tahta parçalarını toplarlar önce. Kasaba balıkçılıkla uğraştığı için kayık da bol, eski ve kullanılmayan kayıkları toplayıp birbirine bağlarlar. Kayıkların üzerini de buldukları bu tahtaları çakarak kapatırlar ve yüzen bir futbol sahası yaratırlar kendilerine.
Sahaları sürekli sallansa da, sürekli topları suya kaçsa da, çaktıkları çivilerin başları ayaklarına batsa da mutludurlar. Sürekli suya atlayıp ıslanarak, kaygan bir zeminde futbol oynamayı öğrenirler. Minyatür kalede ve dar bir alanda ayak hakimiyetleri gelişir.

Panyee FC turnuvaya hazır mı?
Bir gün gençlerden birisi elinde bir ilanla koşarak gelir. Bu ilan ana karada bir futbol turnuvasının ilanıdır: “Pangha Cup”. Ancak futbolu ne seviyede oynadıklarından emin olmadıkları için başarıdan çok hüsrana uğramanın korkusunu yaşarlar.Ama yine de turnuvaya katılmaya karar verirler. Küçük sahalarında yaptıkları futbol maçlarını izleyen ve kendilerine destek veren bazı büyükler gençlere forma bile diktirmişlerdir. Hatta az sayıda taraftar bile turnuvaya desteğe gider.

Turnuvaya çok gergin başlarsalar da çok geçmeden yeteneklerinin farkına varırlar. Tahta ve kaygan zemin yerine çim sahada, üstelik çok daha büyük kalelere gol atmak hiç de zor değildir onlar için. Turnuvada kolayca yarı finale kadar yükselirler.

İşler zora girdiği zaman…
Panye gururludur. Üçüncülük yani yarı final maçı kötü başlar, sağanak yağmur ve ağır zeminde zorlanırlar. Ayakkabılarının içi suyla dolduğu için top hakimiyetleri azalır ve ilk yarı iki gol yerler. Cesaretleri kırılsa da maçı çevirmek için bir şey yapmaları gereklidir. Tecrübelerini ve o güne kadar oynadıkları futbolu hatırlarlar ve ıslanmış ayakkabılarını çıkartıp kenara koyarlar.

İkinci yarıda çıplak ayakla ıslak zeminde maçı lehlerine çevirirler. İki gol bulup maça ortak olsalar da son dakikada şanssızlık eseri yedikleri bir golle maçı kaybederler. Üzülseler de turnuvadan üçüncü ayrılırlar. Artık kasabanın geri kalanı da bu gençlerle gurur duyuyordur.

Kasaba futbolu onlarla sevdi
Futbol artık kasabanın bir numaralı eğlencesidir. Yıllar içinde bu gençlerden Güney Tayland’ın yıldız futbolcuları çıkar. 2004 ile 2010 yılları arasında Güney Tayland Gençler Şampiyonasını üst üste kazanırlar. Kasabanın futbol sahası yine su üzerindedir ama bu kez yeniden yapılmış, çivileri çıkmamış ve pürüzsüzdür.

Panyee FC bu gün de Güney Tayland’ın itibarlı kulüplerinin başında gelmektedir.

Alıntıdır


İlgili Yazılar

Ask ChatGPT
Set ChatGPT API key
Find your Secret API key in your ChatGPT User settings and paste it here to connect ChatGPT with your Tutor LMS website.