HO’OPONOPONO NEDİR?

Hoʻoponopono, Hawaii’de uzlaşma ve affetme uygulamasıdır. Hawaii dili kelimesi İngilizceye sadece düzeltme olarak geçer, eşanlamlılar yönetir veya denetler ve zıt anlamlıdır. Hawaii dilinde “neden” anlamına gelen ho’o ve mükemmellik anlamına gelen “ponopono” kelimelerinin birleşiminden oluşan ho’oponopono kelimesi, “hayatı düzeltmek” ve “doğru yapmak” anlamı taşıyor.

Morrnah Nalamaku Simeona (19 Mayıs 1913 – 11 Şubat 1992)

Hawaii’de bir kahuna (şifacı) olarak tanındı ve Amerika Birleşik Devletleri, Asya ve Avrupa’da hoʻoponopono’nun güncellenmiş versiyonunu öğretti.

ABD’de ve aralarında Almanya, Hollanda, İsviçre, Fransa, Rusya ve Japonya’nın da bulunduğu 14’ten fazla ülkede Birleşmiş Milletler’e hooponopono üzerine eğitimler ve konferanslar verdi

Hawaii Üniversitesi ve Johns Hopkins Üniversitesi gibi yüksek öğrenim okullarına tıbbi tesislere, dini kurumlara ve ticari kuruluşlara başvurdu. 1982’de Birinci Dünya İnsan Kimliği Sempozyumu’nu düzenledi .  Bir muhabir şunları kaydetti: “Simeona’nın varlığı ve sesinde çok sakinleştirici ve yatıştırıcı bir şey vardı, insanlara stresi nasıl azaltacaklarını ve iç huzurunu nasıl elde edeceklerini öğretmekten bahsederken onda bir dinginlik duygusu vardı.”

1990 sonbaharının sonlarında, konferanslar ve seminerler için yaptığı son yolculuk onu Avrupa’dan Kudüs’e götürdü. 16 Ocak 1991’de Almanya’ya geri döndü ve 11 Şubat 1992’de ölümüne kadar Münih yakınlarındaki Kirchheim’daki bir arkadaşının evinde sessizce yaşadı .

HO’OPONOPONO DÜNYA’YA DUYURULMASI

Bu uygulamanın tüm dünya tarafından duyulmasının temeli Hawaii’li bir  terapist ve eğitmen olan Dr. Hew Len’in, bir grup akıl hastası tutukluyu, hiçbiriyle etkileşmeden ve konuşmadan, bu teknikle iyileştirmesine dayanıyor.

Dr. Ihaleakala Hew Len öğrencisidir. 10 yıl birlikte çalışmışlardır. Dr. Ihaleakala Hew Len, tekniği güncelleyerek SITH – Self Identity Through Ho’oponopono olarak uygulamaya ve öğretmeye başladı.

Hepimiz birliğimizi korumaktan, boşlukta yaşamaktan, kendi bedenlerimizde bir olmaktan sorumluyuz. Dr. Hew Len temelde kendi içimizde bağışlama üzerinde çalışarak başkalarının iyileşmesini teşvik edebileceğimizi söylüyor

Geleneksel ho’oponopono temel basamaktan oluşur:

  1. ÖZÜR DİLERİM
  2. BENİ AFFET
  3. SENİ SEVİYORUM
  4. TEŞEKKÜR EDERİM

Dr. Hew Len, tüm aşamaları kullanarak sırayla pişmanlık, affetme, sevgi ve şükran basamaklarını kullanarak zihin yapısını değiştiriyor.Bu kelimelerin tekrarları blokajların açılması,olumsuz anıların,travmaların serbest kalmasına yardımcı oluyor. Bu şekilde hayatınız üzerinde daha fazla kontrol sahibi olabiliyorsunuz.

Ho’oponopono bir problem çözme sürecidir ve tamamen kişinin içinde gerçekleşmesi gerekir.

Yüz yüze eğitimden daha VERİMLİ online eğitimlerimiz ve Potansiyelim ailesi ile tanışın.

Potansiyelim Online Eğitim olarak, Ülkemizin ilk Online Eğitim kurumuyuz. Tam 10 yıldır yüksek kaliteli eğitimler veriyoruz. Eğitmenlerimiz alanlarında en az 5 yıllık tecrübeye sahiptir. Online eğitim sektöründe emsali olmayan uygulama çalışmaları ve etkileşimli dersler ile eğitimleri en iyisinden almak ister misiniz?

Eğitim konu başlıkları, güncel tarih ve ücret için fotoğrafı tıklayınız.

SORU VE BİLGİLENDİRME İÇİN WHATSAPP FOTOĞRAFINA TIKLAYINIZ.

 

 

Sevgiler…


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Posts