Merhaba.
Sufizm bilgeliğinin ışığında oluşup, çağlar boyu harmanlanarak gelen Enneagram felsefesinin bizlere bir resim gibi çizdiği 9 kişilik tipinin analizini bu yazımızda sizler için derledik.
Enneagram, kişileri dünyaya bakış açılarına, algılayıp değerlendirme ve tepki verme şekillerine göre 9 farklı tipe ayırır. Bu tipler şöyledir:

  1.  Mükemmeliyetçi
  2.  Yardımsever
  3.  Başarı Odaklı
  4.  Özgün
  5.  Araştırmacı
  6.  Sorgulayıcı
  7.  Maceracı
  8.  Meydan Okuyan
  9.  Barışçı

Peki hangi tip olduğumuzu nasıl öğrenebiliriz?

Hangi kişilik tipine girdiğiniz yapacağınız kişilik testiyle belirleniyor. Bu testte hem iç dünyanız hem de tepkilerinizle (hadise veya kişilere verdiğiniz karşılık + olayları yorumlama) alakalı sorular soruluyor. Önemli olan bu sorulara olmasını istediğiniz gibi değil, dürüstçe, gerçekte olduğunuz gibi cevap vermeniz.
Şimdi gelelim enneagramın bize sunduğu kişilik tiplerine..

Dokuz kişilik tipinden hangisi sizsiniz?

Tip 1: Mükemmeliyetçi

Hem mükemmeliyetçi, hem de sabırlıdırlar. İnançlı, kendini adayan,yaptığı işi en iyi şekilde yapan, hayatı doğru bir şekilde yaşamak, kendilerini ve çevrelerini geliştirmek motivasyonuyla hareket eden kişiler bu tiptedir. Bu kişiler için doğru ve yanlışlar net, disiplin ve kurallar hakimdir.
Mükemmeliyetçi bir tarafları olduğu için her şeyin kuralına uygun ve hatta kusursuz olmasını isterler, olmadığında da suçluluk hissi duyarlar.

Tip 2: Yardımsever

insanlara yardım etmek hayat mottolarıdır. Yardımsever davranışlarının altında sevgi beklentisi de olabilmektedir. Bunun yanında ikili ilişkilere çok önem verirler. Sıcak ilişkiler kurma konusunda oldukça başarılıdırlar. Genellikle bir isteği geri çevirmede ve hayır demekte zorlanırlar. Vericiliklerine sınır koymakta zorlandıkları için başkalarına yardım etmeye çalışırken bazen kendilerini unuturlar. Ve yardıma ihtiyacları olduğunda da aynı yardımseverliği etraflarından beklerler. Eğer aynı yardımı göremezlerse etraflarına küsebilirler.
En büyük korkuları değer görmemektir.

Tip 3: Başarı Odaklı

Bu tipler için hayatta en önemli şey başarıdır. Başarı odaklıdırlar ve çok çalışırlar. Sürekli bir şeyler üretme eğilimindedirler. Başarmak, kazanmak ve başarısızlıktan kaçmak hayatlarının özeti gibidir. Başarıya ulaşmak için imkanlarını sonuna kadar kullanırlar. Özgüvenleri çok yüksektir, hırslı ve rekabetçidirler. Kendilerini çok iyi ifade ederler ve liderlik kriterlerine uygun yapıdadırlar. Bu kadar kaybetme korkusunun altında yatan, ancak başararak değer göreceklerine inanmalarıdır.

Tip 4: Özgün

Tutkulu, kendine has, özgün, yaratıcı ve sanatçı ruhlu kişilik tipidir. Hisleri ile yaşamayı isterler ve derin bir karaktere sahiptirler. Bunun yanında farklı olmak onların doğasında vardır ve bu hoşlarına gider. Estetik ve güzellik anlayışları sıra dışıdır. Onlar bu dünyaya adeta dünyayı sıradanlıktan kurtarmak için gelmişlerdir. Düşünce ve duygularına odaklı oldukları için genellikle kendilerini sanatın çeşitli formlarıyla ifade etmeyi tercih ederler.
Yazar, tasarımcı, oyuncu veya ressam gibi meslekler genellikle bu tiptekilerin tercihidir. Hisleriyle yaşayan bu tipler hassas bir karakterde oldukları için zaman zaman kendilerini çok fazla depresif hissederek, içinden çıkamayacak bir psikolojide olabilirler. Ve bu durum dahi onları estetik ve sanata yönlendirerek kendine has eserler ortaya koymalarına sebep olur.

Tip 5: Araştırmacı

Okumayı, izlemeyi, öğrenmeyi ve araştırmayı seven bu kişilik tipleri sürekli çevrelerinde olup biteni gözlemlemeye odaklanmışlardır. Zeki ve çalışkandırlar. Hayatta en çok değer verdikleri konulardan biri bilgili ve donanımlı olmaktır. Bunun için genellikle belirledikleri konularda uzmanlaşmayı tercih ederler. Son derece mantıklı, düşüncelere önem veren, sebep-sonuç ilişkileri kurmada ve problem çözmede başarılı kişilerdir. Yetersiz ve savunmasız görünmekten hoşlanmadıkları için sosyalleşmeyi çok fazla tercih etmezler. Dolayısıyla kendi kabuğunda ve sakin bir hayat sürmekten hoşlanırlar. Onlar bu dünyaya Mühendis veya bilim insanı olmak için gelmişlerdir.

Tip 6: Sorgulayıcı

Bu kişilik tipinin hayattaki en öncelikli konusu güvenliktir. Dolayısıyla herşeye şüpheyle yaklaşırlar. Tüm enerjilerini sabit, güvenli, kötü ihtimallerden uzak durumlar için feda edebilirler. Bunu yapmaktaki amaçları kendilerini ve sevdiklerini tehlikelerden korumaktır. Mantıklı ve sorumluluk sahibi kişilerdir. Alışkın oldukları ortamı değiştirmekten hoşlanmaz, yeniliklere ve farklılıklara şüpheyle yaklaşırlar. Sürekli tetiktedirler. Bu kişilik tipinin güvenini kazanmanız çok zordur, fakat bir kere güvendi mi kendilerini size adayabilirler. Meslek olarak bankacı veya danışman olabilirler. Sürekli olarak kötü senaryoları düşündükleri için kriz anlarında ne yapmaları gerektiğini çok iyi bilirler. Problem çözme yetenekleri gelişmiştir.

Tip 7: Maceracı

Eğlenceli ve yeniliğe açık “Maceracı” kişilik tipi, yüksek enerjiye sahiptir.
İçlerinde bulunan yaşam enerjisini dışarıya yansıtmayı çok severler. Keyifli vakit geçirmekten, seyahat etmekten, sosyalleşmekten, özgür olduklarını hissetmekten hoşlanırlar. Onlar için yaşamın diğer adı bu aktivitelerdir. Bunun yanında zihinsel aktiviteleri çok yoğundur ve sürekli yaratıcı fikirler üretirler. Bir işi bitirmeden diğerine başlayabilme özellikleri sebebiyle maymun iştahlı bir profil çizebilirler. Fakat onlar için bu çok sıradan bir durumdur, çünkü hayat demek enerji ve yeni şeyler demektir. Renkli kişilik yapılarıyla çevrelerindeki hayatlara da renk getirirler. Negatif her türlü duygu ve durumdan uzak olmayı tercih ederler. Böyle durumlarla karşılaştıklarında kaçma eğilimi gösterirler.

Tip 8: Meydan Okuyan

Yönetici pozisyonunda olan kişilik tipleri arasında olup kendilerini adeta gücün timsali olarak görürler. Bunun yanı sıra adalet sağlayıcıdırlar. Sıkıntılar karşısında çabucak öfkelenir ve bunu dışa yansıtmaktan çekinmezler. “Dosta güven düşmana korku verir.” sözü sekizinci tip için söylenmiştir. Kendilerini koruma içgüdüleri olduğu kadar çevresindekileri koruma içgüdüleri de gelişmiştir. Bu nedenle fiziksel güce de önem verirler ve bazı koşullarda kendilerinden zayıf konumda olan kişilere karşı üstünlük gösterisinde bulunabilirler.
Kimseye bağımlı değildirler.Baskı ve kontrol altında olmaktan hoşlanmazlar. Enerjisi son derece yüksek olan bu kişiler, aynı zamanda çalışkan ve idealisttir. Bir işe başladıkları zaman bitirmeden bırakmazlar.

Tip 9: Barışçı

Özel hayatında, iş hayatında, sosyal yaşamında daima huzuru ve uyumu arayan bu tip, gerginlikten uzak kalma taraftarıdır. Çatışmaktan ziyade uzlaşmayı seçerler. Kavgalardan, kaostan, polemiklerden olabildiğince kaçarlar. Farklı kültürlere ve görüşlere hoşgörüyle yaklaşırlar. Bu sebeple hiçbir şeye yargılayarak yaklaşmazlar. Bu kişilik tipi içe dönük, kendini çok fazla ortaya koymaktan hoşlanmayan ve konfor alanına düşkündür. İyi dinleyicidirler. Destekleyici ve insanı rahatlatıcı bir auraları bulunur. Ancak kendi potansiyellerini gösterme konusunda zayıftırlar. Genel olarak hayatta yaşadığı sorunlara karşı içe kapanmaya meyillidirler.

Bu analizler bize kişilik tipleri ile alakalı genel bilgiler vermekte.. İlerleyen yazılarımızda kişilik tiplerini ayrı başlıklar halinde sizler için oluşturacağız.. Böylece belki de herkesin ÖZ dediğimiz içindeki gerçek kimliği daha iyi tanıması için bir ayna tutmuş olabiliriz.

Hepsinin ötesinde daha detaylı bilgi ve tecrübe edinmek isterseniz Enneagram Uzmanlığı Sertifika Programımızı inceleyebilirsiniz..
Hayatlara bir nebze katkımız oluyorsa ne mutlu bize..
Sevgiyle kalın…

Bugün kendinize bir yatırım yapın yüz yüze eğitimden daha VERİMLİ online eğitimlerimiz ve Potansiyelim ailesi ile tanışın.

Potansiyelim Online Eğitim olarak, Ülkemizin ilk Online Eğitim kurumuyuz. Tam 10 yıldır yüksek kaliteli eğitimler veriyoruz.Eğitmenlerimiz alanlarında en az 5 yıllık tecrübeye sahiptir.Online eğitim sektöründe emsali olmayan uygulama çalışmaları ve etkileşimli dersler ile eğitimleri en iyisinden almak ister misiniz?

Eğitim konu başlıkları, güncel tarih ve ücret için fotoğrafı tıklayınız.

UZMANLIK  İÇİN İSE AŞAĞIDAKİ LİNKİ TIKLAYINIZ 

ENNEAGRAM UZMANLIK PROGRAMI

  SORU VE BİLGİLENDİRME İÇİN WHATSAPP FOTOĞRAFINA TIKLAYINIZ.


İlgili Yazılar

Ask ChatGPT
Set ChatGPT API key
Find your Secret API key in your ChatGPT User settings and paste it here to connect ChatGPT with your Tutor LMS website.