REFORMCU- MÜKEMMELİYETÇİ

Reformcular disiplinli, kararlı, dürüst, adaletli ve saygı duyulandır. Sorumluluk sahibidirler.
En temel özellikleri ise mükemmeliyetçi olmalarıdır. Bazen öyle bir noktaya ulaşır ki bu, hiç bir şeyi hatta kendilerini bile yeterince iyi görmezler. Baktıkları bir şeyde önce hata ve kusurları fark ederler. Dolayısıyla eleştireldirler. Bazen bu konuda çizgiyi aşabilen üslup veya tavırları olabilir.. Fakat amaçları tamamen “daha iyisi” olduğu için bu tavrın altında kötü bir niyet bulunmaz.

Doğru yanlış çizgileri çok nettir. Bir şey ya siyahtır, ya da beyaz. Gri söz konusu olamaz ..

Kontrolcü, eleştirel ve genelde endişeli oldukları için zor insanlardır. Çevrelerindeki bir çok şeyi istemsizce eleştirip yetersizlik hissiyle kendilerini de rahatsız edebilirler. Fakat diğer taraftan da dünyayı daha iyi ve kaliteli bir yer yapmak için çok çabalamaları takdire şayandır. Ayrıca etik ve güvenilir olmaları ve bulunduğu ortamda genellikle kültürleriyle de ön planda olmaları bu tipleri ayrıcalıklı kılan diğer güzel taraflarıdır.

En temel korkuları yanlış yapmak ve kusurlu olmaktır.

Tip 1 için tavsiyeler:

-Etrafınızda değiştirmek istediğiniz şeylere karşı sabırlı olun. Sizin bir an önce aksiyon almasını beklediğiniz durum veya kişiler bazı engellerle karşılaşmış olabilir. Çok fazla konrtrolcü ve eleştirel yaklaşmak yerine biraz sakin ve sabırlı olmalısınız.

-Hataları kolayca fark ediyorsunuz. Fakat bu hataları dile getirmede öfkenizi ve katı eleştirilerinizi bir nebze azaltın. Zira bu şekilde eleştirdiğiniz taktirde kimsenin fikirlerinizi benimsemeyeceği gibi tam tersi karşı bir atakla da karşılaşabilirsiniz.. Bu konuda biraz kendinizi fark etmeniz ve değişime gitmeniz iyi olabilir.

Enneagramın size çizdiği bu karakter elbette her şeyiyle birebir sizinle örtüşmeyebilir. Önemli olan burada artı veya eksi tarafları görüp ciddi değişime gitmek yerine, o nitelikleri kabullenerek iyiye ve faydalıya nasıl kanalize edilebilir şeklinde yaklaşmaktır..

Güzel günleriniz daim olsun..

Sevgiyle kalın..

Bugün kendinize bir yatırım yapın yüz yüze eğitimden daha VERİMLİ online eğitimlerimiz ve Potansiyelim ailesi ile tanışın.

Potansiyelim Online Eğitim olarak, Ülkemizin ilk Online Eğitim kurumuyuz. Tam 10 yıldır yüksek kaliteli eğitimler veriyoruz.Eğitmenlerimiz alanlarında en az 5 yıllık tecrübeye sahiptir.Online eğitim sektöründe emsali olmayan uygulama çalışmaları ve etkileşimli dersler ile eğitimleri en iyisinden almak ister misiniz?

Eğitim konu başlıkları, güncel tarih ve ücret için fotoğrafı tıklayınız.

UZMANLIK  İÇİN İSE AŞAĞIDAKİ LİNKİ TIKLAYINIZ 

ENNEAGRAM UZMANLIK PROGRAMI

  SORU VE BİLGİLENDİRME İÇİN WHATSAPP FOTOĞRAFINA TIKLAYINIZ.


Related Posts