Bert Hellinger olarak bilinen Anton Hellinger  , Aile Dizimleri ve Sistemik Dizimler olarak bilinen terapötik yöntemle ilişkili bir Alman psikoterapistiydi . Aile dizimi terapisi, 1990’lı yıllarda Alman psikoterapist Bert Hellinger tarafından ortaya atılan bir psikoterapi yöntemidir. Aile dizimi psikoterapi yöntemi, aile köklerinden günümüze kadar yaşanan olayların bireyleri etkilediği temeline dayanır.

Anton Hellinger, 1925’te Leimen , Baden , Almanya’da Katolik bir ailede dünyaya geldi .10 yaşında, daha sonra atandığı ve onu bir misyoner olarak Güney Afrika’ya gönderen Cizvitler Düzeni tarafından yönetilen bir Katolik manastır okuluna gitmek için ailesini terk etti. Hellinger, Katolik bir tarikat olan Cizvitlere (İsa Topluluğu) girdi ve ilk adının kaynağı olan “Bert” olan Suitbert dini adını aldı. Würzburg Üniversitesi’nde felsefe ve teoloji okudu .rahip olarak atanmasına giden yolda. 1950’lerin başında, Güney Afrika’ya gönderildi ve burada Zulus’a misyonerlik yapmak üzere görevlendirildi . Orada eğitimine Pietermaritzburg Üniversitesi ve Güney Afrika Üniversitesi’nde devam etti ve burada lisans ve Üniversite Eğitimi Diploması aldı, bu da kendisine devlet liselerinde öğretmenlik yapma hakkı verdi. 

Hellinger 16 yıl Güney Afrika’da yaşadı. Bu yıllarda bir cemaat rahibi, öğretmen ve nihayet büyük bir okulun müdürü olarak görev yaptı. Ayrıca 150 okul içeren tüm piskoposluk bölgesinin idari sorumluluğu vardı.

Şaman geleneklerinde bulunan terapi ve iyileşme yöntemlerini inceledi.

Psikanaliz,transaksiyonel analiz,gestalt terapi,aile terapisi,psikodrama alanlarında çalıştı ve şaman tedavi yöntemleri ile batı tedavi yöntemlerini harmanladı

70 yaşına geldiğinde, ne içgörülerini ve yaklaşımını belgelemiş ne de yöntemlerini sürdürmek için öğrencileri eğitmişti. Alman psikiyatrist Gunthard Weber’in bir dizi atölye transkriptini kaydetmesini ve düzenlemesini kabul etti. 

2018 itibariyle Hellinger, 70’i Alman Ulusal Kütüphanesi  kataloğunda listelenen 90’dan fazla kitap yayınlamıştı. Yayınlarının yaklaşık yarısı, yine atölye transkriptleri olarak, aile takımyıldızı çalışmasıyla ilgili belgesellerdir. Diğer yarısı onun felsefesini sunar.

Hellinger Avrupa , Amerika Birleşik Devletleri, Orta ve Güney Amerika, Rusya, Çin ve Japonya’da konferanslar, atölye çalışmaları ve eğitim kursları vererek çok seyahat etti . 19 Eylül 2019’da ise hayatını kaybetmiştir.

Türkiye’de Aile dizimi çalışmaları 2000 li yıllarda başladı ve 10 yıllık süreçte yaygınlaşmaya başladı.

Hellinger, en az on dilde bir milyon kopya satışıyla 30’dan fazla kitap yayınladı. İngilizceye çevrilen kitaplarından bazıları şunlardır:

 • Hellinger, B. (2001). Aşkın kendi gerçekleri: Yakın ilişkilerde bağlanma ve dengeleme (M. Oberli-Turner & H. Beaumont, Çev.). Phoenix, AZ: Zeig, Tucker & Theisen.
 • Hellinger, B. (2002). İçgörüler: Dersler ve hikayeler. (J. ten Herkel, Çev.). Heidelberg, Almanya: Carl-Auer-Systeme Verlag.
 • Hellinger, B. (2002). Hayat ve diğer paradokslar üzerine: Bert Hellinger’den aforizmalar ve küçük hikayeler (R. Metzner, Çev.). Phoenix, AZ: Zeig, Tucker & Theisen.
 • Hellinger, B. (2003). Mağdurların ve faillerin torunlarıyla veda aile takımyıldızları (C. Beaumont, Çev.). Heidelberg, Almanya: Carl-Auer-Systeme Verlag.
 • Hellinger, B. (2003). Rachel, Çocukları İçin Ağlıyor: İsrail’deki Aile Dizimleri Heidelberg, Almanya: Carl-Auer-International.
 • Hellinger, B. (2003). Barış ruhta başlar: Uzlaşmanın hizmetindeki aile takımyıldızları (C. Beaumont, Çev.). Heidelberg, Almanya: Carl-Auer-Systeme Verlag.
 • Hellinger, B. (2006). Okyanus olmadan dalga olmaz: Deneyimler ve düşünceler (J. ten Herkel & S. Tombleson, Çev.). Heidelberg, Almanya: Carl-Auer-Systeme Verlag.
 • Hellinger, B. (2007). Tanrı’yı ​​düşünerek. Berchtesgaden, Almanya: Hellinger Yayınları.
 • Hellinger, B. (2009). Doğal Üstünlük. Hellinger yayınları.
 • Hellinger, B. & ten Hövel, G. (1999). Ne olduğunu kabul etmek: Bert Hellinger ile konuşmalar. Phoenix, AZ: Zeig, Tucker & Theisen.
 • Hellinger, B., Weber, G. ve Beaumont, H. (1998). Aşkın gizli simetrisi: Aşkın ilişkilerde çalışmasını sağlayan şey. Phoenix, AZ: Zeig, Tucker & Theisen.

 

Türkiye’de yayınlanan bazı kitapları ise ;

 • Hellinger, B. & ten Hövel, G. ;  Kabul Etmenin Özgürlüğü
 • Hellinger, B. ;  Sevgi Düzenleri
 • Hellinger, B. ;  Sevgiyle Yükselmek
 • Hellinger, B. ;  Yardım Etmenin Düzenleri
 • Hellinger, B. ;  Uzun Bir Yol

 

kaynak: wikipedia

Psk.Dan.Erdoğan Şemsiyeci

Bugün kendinize bir yatırım yapın yüz yüze eğitimden daha VERİMLİ online eğitimlerimiz ve Potansiyelim ailesi ile tanışın.

Potansiyelim Online Eğitim olarak, Ülkemizin ilk Online Eğitim kurumuyuz. Tam 10 yıldır yüksek kaliteli eğitimler veriyoruz.Eğitmenlerimiz alanlarında en az 5 yıllık tecrübeye sahiptir.Online eğitim sektöründe emsali olmayan uygulama çalışmaları ve etkileşimli dersler ile eğitimleri en iyisinden almak ister misiniz?

Eğitim konu başlıkları, güncel tarih ve ücret için fotoğrafı tıklayınız.

 

SORU VE BİLGİLENDİRME İÇİN WHATSAPP FOTOĞRAFINA TIKLAYINIZ.

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Yazılar

Ask ChatGPT
Set ChatGPT API key
Find your Secret API key in your ChatGPT User settings and paste it here to connect ChatGPT with your Tutor LMS website.