Son zamanlarda adını sık sık duymaya başladığımız, özellikle Zeytin Ağacı adlı dizi ile iyice popülerleşen Aile Dizimi terapisinden biraz bahsedeceğiz size. Son yıllarda daha sık bahsedilse de aslında 2000 ‘li yıllardan beri Türkiye’de yapılan , son 10 yılda ise artan bir terapi yöntemi olan Aile dizimi terapisi, 1990’lı yıllarda Alman psikoterapist Bert Hellinger tarafından ortaya atılan bir psikoterapi yöntemidir.

Aile dizimi terapisinin çıkış noktası, bireylerin kuşaklar öncesinden başlayarak ailelerindeki bireyler ile görünmez bir bağ ile bağlı olduğudur. Bu bağ, bireylerin yaşadıkları olayları, başına gelenleri, geçirdiği psikolojik rahatsızlıkları etkilemektedir. Yani ailelerinde kuşaklar öncesinde yaşanan olaylar dahi bireylerin bugünkü hayatını etkilemekte ve değiştirmektedir. Bir nevi, ailelerde kuşaklar boyu yaşanan deneyimler de DNA’ya kazınır. İnsanların yaşadığı psikolojik sorunların , geçmeyen travmalarının, tekrar eden sıkıntılarının altında yatan kalıtımı araştırır. Sizi üzen, tekrar eden davranış ve duygularınızın atalarınızdan miras kalıp kalmadığını aile dizimi terapisi ile keşfedebilirsiniz.

Aile Dizimi Bilimsel Olarak Hangi Temellere Dayanır?

Aile dizimi, genetik bilimiyle ilişkilendirilebilecek kalıtım odaklı bağlara sahiptir. Genetik bilimi DNA yoluyla kuşaklar boyu aktarılan bilimleri inceler. Genetikte biyolojik olanın ötesinde bir de epigenetik olarak adlandırılan deneyim, çevre etkileşimleri vardır. Yani bir gen kuşaktan kuşağa aktarılırken biyolojik özellikler de taşır. Ancak bir de genlerden başka epigenetik aktarımları vardır. Bu aktarımlar atalarımızın deneyimlediği yaşamsal olayların etkilerini kuşaktan kuşağa aktarır.

Aile dizimi ve kalıtım bilimi arasında çözümleme açısından da yakınlıklar bulunur. Genetik-kalıtım çözümlemelerinde genlerin direkt etkileri ve çevresel etkileri birlikte araştırılır. Ailede kuşaklar önce var olmuş bir hastalık kuşaklar sonra genlerle aktarılabilir. Aynı şekilde ailede kuşaklar önce yaşanmış bir travmanın etkileri de kuşaklar sonra ortaya çıkabilir.

 

Kaynak: e-psikiyatri.com

Cem Kaya.net

 

Bugün kendinize bir yatırım yapın yüz yüze eğitimden daha VERİMLİ online eğitimlerimiz ve Potansiyelim ailesi ile tanışın.

Potansiyelim Online Eğitim olarak, Ülkemizin ilk Online Eğitim kurumuyuz. Tam 10 yıldır yüksek kaliteli eğitimler veriyoruz.Eğitmenlerimiz alanlarında en az 5 yıllık tecrübeye sahiptir.Online eğitim sektöründe emsali olmayan uygulama çalışmaları ve etkileşimli dersler ile eğitimleri en iyisinden almak ister misiniz?

Eğitim konu başlıkları, güncel tarih ve ücret için fotoğrafı tıklayınız.

 

SORU VE BİLGİLENDİRME İÇİN WHATSAPP FOTOĞRAFINA TIKLAYINIZ.

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Posts