Gelişim, Kişisel Gelişim, Kurumsal

Transmedya Hikaye Anlatıcılığı

3 dakikalık okuma

Anlatmanız gereken bir hikayeyi en etkili nasıl anlatırsınız?

Mesela televizyon, tablet, bilboardlar, kitap, dergi ..vb medya ögelerini, anlatmak istediğiniz bir hikaye için kullansanız; ama hepsini birden..

Ve o hikayeyi parçalara ayırarak kişiyi, bu parçalar arasında gezdirip, sonuca doğru heyecanla gittiği bir örgü oluştursanız; içine heyecan, gizem gibi duyguları da katarak, bir derece daha etkiyi artırsanız…

Sizce böyle bir hikaye anlatımında ne kadar etki bırakabilirsiniz..

Ya da düz, olduğu şekliyle hikayeyi anlatarak…

Artık kimse hikayeyi sadece dinlemek istemiyor. Bu yazı, işte o hikayeyi herkese dokunur kılmak için yazıldı..

Transmedya Hikaye Anlatıcılığı Nedir?

Farklı medya türlerini kullanarak, bir bütün oluşturacak şekilde ve her kanalda hikayeyi farklı bir yönünden tutarak anlatım transmedya anlatımdır. Bu bir ürün, bir oyun, bir film ya da dizi olabilir. Aynı şekilde elinizdeki bir obje ya da ürettiğiniz bir ürün de olabilir. Kısaca herşey olabilir.

Mesele o şeyin insanlarda yarattığı algıyı (düşünce, his, kanı..vb) bölümleyerek, her birini ayrı kanallarda kullanmak, nihayetinde ise zihinlerde o bölümlerin birleşmesiyle etkileyici bir sona ermek.

Burada amaç etki bırakmaktır. Sadece bir reklamı izleyerek inanılmaz beğenseniz dahi, bu transmedya etkisi ve kalıcılığının yanında düşük performansta kalır. Transmedya ile oluşan sonuçta ise o etkinin kat be kat fazlasını parçalar birleştiği anda hisedersiniz. Tüm bunlar olurken, zamana yayılan bir yolculuk da yaşarsınız ayrıca. Ve en sonunda yaşayacağınız etkinin kalıcılığı, adeta büyülü bir alemde hissettirebilir sizi.

Transmedya Hikaye Anlatıcılığıyla Marka Gücü

Şimdi buradan sektörel dünyaya doğru geçiş yapacak olursak, günümüz insanının birden fazla medyayı aynı anda kullanması sebebiyle marka yönetimi, ürün tanıtımı ve kampanyalarınızı hedef kitlenize tanıtmakta transmedya hikaye anlatıcığını uygulayabilirsiniz. Bu yöntemle hedef kitleniz ve müşterilerinizle aranızda hem daha derin bağlar kurmanız, hem de başarılı bir reklamın size getireceği prestijle markanızı kalkındırmanız kaçınılmazdır.

Günümüz medya dünyasında belki de en besleyici unsurlardan biri “merak”tır. Bir sonraki adıma, kelimenin ardındaki gize, bilinmezlik içeren materyallere olan merak. Dolayısıyla bu faktörleri doğru kullanarak, aktarmak istediğiniz mesajı doğru bölümleyip uygun medya kanallarında kullandığınızda, markanız veya (genellersek) sisteminizle alakalı dikkatleri üzerine çeken bir iş yaparak, adınızdan söz ettirebilirsiniz.

Elbette ki bu kolay bir çalışma değildir. Fakat sarf edilen efor ve yatırılan finans emin olun ki size fazlasıyla geri dönecek; prestij ve kaliteniz insanların gözünde sizi hayal ettiğiniz yere konumlandıracaktır.

Sevgiyle kalın…


Related Posts