Stres her bireyde farklı düzeylerde kendini gösterir. İçinde bulunduğumuz 21. yüzyılda, hele ki son bir sene içinde yaşadıklarımızla sanki stresin kolları yakamıza yapışmış gibi hissediyoruz. Şu var ki sorun ne olursa olsun bazı kişiler stresi daha kolay yeniyorlar. Bazıları ise adeta stresin kölesi olarak fiziksel ve ruhsal değişimlere varacak boyutlarda değişim gösterebiliyorlar. Bunun sebebi kişinin yaşam tarzı, karakteri, sosyal çevresi gibi etmenler olabilir.

Siz de eğer aşırı stresliyseniz sakin ve sessiz bir yerde, kendinize vakit ayırarak biraz yaşantınızı sorgulayıp, stresinizin tahmin ettiğiniz nedenlerini bir kağıda yazabilirsiniz. Emin olun sadece düşünmek yerine yazarak düşünmek, çözüm için daha net bir yol çizecektir. Düşünceler havadaki bulutlar gibi bazen aşırı koyu olurken, bazen tamamen kaybolabilir. Kağıda döktüğünüz taktirde olaylar ve sonuçları hakkında bağlantı oluşturmanız daha kolay olacaktır.

Endişe ve karamsarlık aşırı stres altında gelişen duygular. Stres yoğunluğu zamana yayılınca sürekli olduğu taktirde harekete geçmekte geç kalmayın. Her insan az veya çok kendindeki değişimi fark edebilir. Erken dönemde fark etmeyenler, aşırı terleme, kalp atışlarının hızlanması, sık nefes alıp verme, göğüste oluşan ağrı, kan basıncının yükselmesi ve boşaltım sistemindeki aksaklıklar gibi belirtilerle ileri dönemde durumun ciddiyetinin farkında olacaklardır. Çünkü siz strese dur demezseniz o bünyenizde kendini geliştirip ilerleyecek ve her geçen gün daha fazla zarar verecektir.

Peki ne yapacağız?

Kendi stres çarkımızı oluşturacağız. Bu nasıl olacak derseniz…

Öncelikle stresi yenme konusunda kararlılık sahibi olmalısınız. İlk adım bu. Çünkü ancak kendinizden emin olarak alacağınız önlemler işe yarayacaktır.

Kendinizden eminseniz eğer, şunu sorgulayın:

Kendinize ne kadar iyi davranıyorsunuz? Uykunuzu alıyor musunuz, sağlıklı besleniyor musunuz, yeterli su içiyor musunuz? Bunlar çok sıradan şeyler diyebilirsiniz. En basiti strese karşı daha güçlü olabilmeniz için beyninizi düzenli boşaltmanız gerekiyor. Bu da yeterli uykuyla mümkün. Sonuç olarak stresin biyolojik olarak sağlıklı olmadığınız durumlarda size karşı daha güçlü olduğunu unutmayın. Gardınızı öncelikle kendinize iyi bakarak alın.

Sonrasında, biyolojik olarak her şey tamamsa çevresel, dolayısıyla durumsal ve ruhsal sorgulamaları yapabilirsiniz. Burada daha karmaşık ve spesifik olmayan sorunlarla ilgilenmeniz gerekiyor. Dloayısıyla kağıt kalemi alın ve sorunlarınızı maddeler şeklinde yazın. Stresin size ulaşmada oluşturduğu yollar hep o nedenlerden oluşuyor. Amacımız nedenleri bularak ortadan kaldırmanın ya da kendinizi onlara karşı korumanın yollarını bulmak.

O nedenlerin hangisinden daha rahatsızsınız. Kesinlikle kabul edemeyeceğiniz var oluşlar ne hayatınızda. Bunların hangilerini engelleyebilirsiniz.  Engelleyemediklerinizden kendinizi nasıl korursunuz? Hangi adımları atmanız gerekir? Nereden başlamalısınız bu harekete?…. gibi sorularla yolunuzu netleştirebilirsiniz.

Bu aslına bakarsanız kolay olmayan ve oldukça karmaşık bir çalışma. Tam olarak her şeyi neticelendirememeniz çok normal. Ama en azından bir iki etkenin farkına varmanız ve size olan etkilerini teşhis etmeniz bile bir nebze rahatlatacaktır sizi. Ya da en azından işin içinden çıkamadığınızı hissederseniz artık profesyonel bir yardımcıyla yol almanız gerektiğini fark etmiş olursunuz. Ve bu çabanızı bir farkındalık çalışması olarak kayıtlarınıza işlemiş olursunuz ?

Strese karşı artık rahatsızlık duyuyorsanız ve kararlıysanız kendinize bir destek olarak stres yönetimi atölyemize de katılabilirsiniz. Hem farkındalık çalışması hem de stresi yenmede kullanılan oto hipnoz yöntemiyle alakalı uygulama çalışması yapabilirsiniz.

Her ne yaparsanız yapın, kendi kararlılığınızla stres çarkınızı oluşturun. İzleyeceğiniz yol önemli değil, uzun ya da kısa olabilir sizin için. Doğru bir yol olduktan sonra hedefe her şekilde ulaşırsınız.

Sevgiyle…

Bugün kendinize bir yatırım yapın yüz yüze eğitimden daha VERİMLİ online eğitimlerimiz ve Potansiyelim ailesi ile tanışın.

Potansiyelim Online Eğitim olarak, Ülkemizin ilk Online Eğitim kurumuyuz. Tam 10 yıldır yüksek kaliteli eğitimler veriyoruz.Eğitmenlerimiz alanlarında en az 5 yıllık tecrübeye sahiptir.Online eğitim sektöründe emsali olmayan uygulama çalışmaları ve etkileşimli dersler ile eğitimleri en iyisinden almak ister misiniz?

Eğitim konu başlıkları, güncel tarih ve ücret için fotoğrafı tıklayınız.

  SORU VE BİLGİLENDİRME İÇİN WHATSAPP FOTOĞRAFINA TIKLAYINIZ.

 


İlgili Yazılar

Ask ChatGPT
Set ChatGPT API key
Find your Secret API key in your ChatGPT User settings and paste it here to connect ChatGPT with your Tutor LMS website.