Öğrencilerimizin büyük bir kısmı, stresini kontrol edemediği için yeteri kadar başarılı olamamaktadır.

Başaramama sebeplerinin başında, zamanı yönetememe, cevabı yada çözüm yolunu bildiği halde doğru cevabı verememek olduğunu görürüz.

Bildiği halde, doğru cevabı verememenin sebebi, bilgiyi hafızada çekememe olduğunu görülür. Bunun sebebi strestir.

Stres düzeyimiz arttıkça, kaslarımıza daha fazla oksijen göndermek için, kalp atışımız hızlanır, bu kısa sürede yorulmamıza sebep olur. Bununla birlikte, beynimize daha az oksijen gittiğinden (daha teknik bir durum ancak kafanızı karıştırmamak için basit anlattım) hatırlamamız zor olmaktadır.

Stres düzeyinizi kontrol etmek için sınava girmeden, hatta sınav esnasında bile bir kaç kere aşağıdaki uygulamayı yaptığınızda çok daha başarılı olacaksınız.

1- Bir parmağınızla sol burun deliğinizi kapatarak, sağ burun deliğinizden 5 kere nefes alın ve aynı şekilde verin. Bu uygulama, beynimizin sol tarafına daha fazla oksijen gitmesini sağlayacaktır. Beynimizin sol tarafı, işlem yapan taraftır. Bunu sınava başlamadan bir kaç kere tekrarlayın. Sınav esnasında dikkatinizin dağıldığını düşünürseniz, bir kaç kere daha tekrarlayın.

2- Daha önce girdiğiniz ve çok başarılı olduğunu bir sınavı ve sonucunu düşünün. Ben düşünemiyorum derseniz de basit bir uygulama ile bunu yapabilirsiniz. Mesela elinizdeki kalemin yan tarafıyla,  sol elinizin üstüne bir noktaya dokunabilirsiniz. Sınav esnasında bunu dilediğiniz kadar yapabilirsiniz. Psikolojide çapa dediğimiz bu teknik, başarıyı hatırlatacak ve stresinizi azaltacaktır.

Sadece bu iki uygulama bile sınav stresini kontrol etmenize ve daha başarılı olmanıza yardımcı olacaktır.

Soru ve önerileriniz için, sayfanın altına yorum yapabilirsiniz. Mutlaka takip ediyor ve sorularınızı cevaplıyor olacağız.

Unutmayın bu sadece bir sınav, önemli olan sizsiniz.

Başarılar.

Süleyman Akay

Bugün kendinize bir yatırım yapın yüz yüze eğitimden daha VERİMLİ online eğitimlerimiz ve Potansiyelim ailesi ile tanışın.

Potansiyelim Online Eğitim olarak, Ülkemizin ilk Online Eğitim kurumuyuz. Tam 10 yıldır yüksek kaliteli eğitimler veriyoruz.Eğitmenlerimiz alanlarında en az 5 yıllık tecrübeye sahiptir.Online eğitim sektöründe emsali olmayan uygulama çalışmaları ve etkileşimli dersler ile eğitimleri en iyisinden almak ister misiniz?

Eğitim konu başlıkları, güncel tarih ve ücret için fotoğrafı tıklayınız.

  SORU VE BİLGİLENDİRME İÇİN WHATSAPP FOTOĞRAFINA TIKLAYINIZ.

 


İlgili Yazılar

Ask ChatGPT
Set ChatGPT API key
Find your Secret API key in your ChatGPT User settings and paste it here to connect ChatGPT with your Tutor LMS website.