Farkındalık, Gelişim, Genel

Eliminasyon Diyeti Hakkında Merak Edilenler

4 dakikalık okuma

Merhaba;

Kısa zaman önce gerçekleştirdiğimiz Eliminasyon Diyeti Seminerine olan yoğun ilgi sebebiyle burada da konuya değinip seminer videomuzu paylaşmak istiyoruz.

Bu konuda oluşan talep ve ilgi, gerçekten bu bilgileri öğrenmeye ihtiyacımız olduğunun farkındalığını bize gösteriyor. Bu çok güzel bir gelişme. Diğer yandan da öğrendikçe bilmediğimiz şeylerin çokluğunu daha iyi kavrıyoruz. Bu sebeple toplumsal olarak bilhassa sağlık açısından bilinç oluşturacak seminer ve eğitimlere elimizden geldiğince devam edeceğiz.

Konumuza gelecek olursak, Fonksiyonel Tıp alanının en can alıcı noktalarından biri olan Eliminasyon Diyeti, önemi, neden yapılmalı gibi sorular..

Modern tıp hastalığı hedef alırken, fonksiyonel tıp hastayı hedef alır. Fonksiyonel tıp bütünsel bir bakış açısıyla hastaya bütünsel yaklaşır. Hastalığı tedavi ederken bir nevi tıbbi dedektiflik yaparak hastanın kendini ve bedenini keşfetmesini amaçlar.

“Bir hastanın nasıl bir hastalığı olduğunu bilmekten çok daha önemli olan, nasıl bir hastanın hastalığa yakalandığını bilmektir.”
William Osler

Modern tıp bunu maalesef geç keşfetti.

“Bütün hastalıklar bağırsakta başlar. Bağırsak hasta ise vücudun kalan kısmı da hastadır.”
Hipokrat

Konuyu genele indirgersek, bağırsaklarımıza pek iyi davrandığımızı söyleyemeyiz. Genel olarak ancak ishal veya uzun süreli kabızlık problemlerinde bağırsak aklımıza geliyor değil mi? Bir problem olduğunu düşünmek için o sona ulaşmamız, hatta o durumun da can sıkacak kadar uzun bir süre devam etmesi gerekiyor.

Peki bağırsaklarımızın kıymeti ne ve onlara nasıl iyi bakacağız?

Genetik aktarımla geçmesi dışında, çevresel etmenler, stres, uykusuzluk, bozuk mikroflora, ilaç kullanımı, ağır metaller, tüketilen sebze ve meyveler aracılığıyla vücudumuza giren tarım ilaçları gibi nedenlerle ortaya çıkan geçirgen bağırsak sendromu çok ciddi sıkıntılar oluşturuyor.

Bu sıkıntıları özetlemek gerekirse :

  • Otoimmun hastalıklar,
  • Bağırsak, sindirim sistemi problemleri,
  • Beyin sisi,
  • Dikkat dağınıklığı,
  • Depresyon, anksiyete,
  • Cilt problermleri,
  • Astım, allerji,
  • Hormonal dengesizlikler,
  • Kilo alamama-verememe,
  • Ağrılar-fibromiyalji gibi sorunlar…

Peki bu bağırsak geçirgenliği problemine karşı ne yapmalıyız? Öncelikle kendimize yolun başında sormamız gereken sorular var:

Sağlıklı besleniyor muyuz? Çeşitli besleniyor muyuz?

Mesela endüstriyel unlarla yapılmış hazır bir ekmek ne kadar sağlıklı. Veya yemiş olduğunuz meyve ve sebzenin içinde tarım ilacı var mı? Süt ürünlerini tolere edebiliyor musunuz? Ya da almış olduğunuz hayvansal kaynak ne kadar güvenilir?

Tüm bunlara dikkat etmenize rağmen sağlık sorunlarınız hala devam ediyorsa o zaman altında yatan başka sebepleri aramak lazım.

Mesela en başta gelen sebeplerden biri stres. Kaçamıyoruz stresten . O halde onu kontrol etmek için bir şeyler yapabiliriz.

Sonra, uykusuzluk probleminiz var mı? Ne ölçüde toksin maruziyetiniz var?

Bu gibi soruların amacı kendi durumumuzu tespit etmek. Yaşadığımız hayat standartlarını irdelemek. Alabileceğimiz tedbirleri alarak, hayatımızı temelden değiştirmek belki de. Bunlar elbette kolay şeyler değil. Fakat sağlıklı bir hayat maalesef artık kolay olmayacak kadar uzaklaştı bizden. Eğer kırsal bir ortamda yaşamıyorsanız, hazır tüketerek aldığınız gıdaların kaynağını bilmiyorsanız sağlıklı hayat için biraz ekstra çaba sarfetmeniz gerekecek.

Eliminasyon Diyeti Nedir?

Eliminasyon diyeti, bağırsak geçirgenliği sendromunun gıda kaynaklı bir sebebi olup olmadığını tesbit edebilmek için yapılan besin alımı kısıtlamasıdır. Belirli süre belirli gıdaları tüketmeyerek, sonrasında sırayla tek tek yeniden tüketim başlatılır. Vücudun reaksiyonu takip edilerek teşhis ve uygulama yoluna gidilir.

Eliminasyon diyeti sindirim sistemi ve sağlıklı olma halini destekler. Amacı bağırsaktaki inflamasyonu azaltmak,  sindirim organlarını onarmak, emilimi artırmak, hiperaktif immüniteyi sakinleştirmek, mikroflorayı düzeltmektir.

Buraya kadar okuduklarınızla bu konunun size dair olduğunu düşünüyorsanız, Eliminasyon Diyeti konusundaki seminerimizi izleyebilirsiniz. Konu burada yazamayacağımız kadar uzun olduğu için bu konuda yol gösterici olacaktır.

Sağlık ve sevgiyle kalın…


Related Posts