Farkındalık, Gelişim, Genel, Haber

Mutluluk Ev Yoğurdu ve Turşudan Geçiyor

2 min read

Gastroenteroloji uzmanları mutluluk hormonu olan serotoninin % 95’inin sindirim sisteminde yer aldığını belirtiyor. Dolayısıyla mutlu olmak için stresten uzak durmak kadar sofranızdan ev yapımı turşu ve yoğurdu eksik etmemeniz önemli.

Beynimizde bulunan nöronların benzerleri sindirim sistemimizde de bulunmakta. Dolayısıyla sindirim sistemimizin çalışma şekli beyinle çok benziyor. Sindirim sistemimiz beyinle birlikte çalıştığı gibi beyinden bağımsız da çalışabiliyor. Bu nedenle ikinci beyin de denilen sindirim sisteminde bulunan sinir ağı, ruhsal durumumuz ve hareketlerimiz üzerinde etkili. Ruhsal durumumuza bu denli etki eden sindirim sistemimiz, aynı şekilde ruhsal durumumuzdan diğer organlara göre daha fazla etkileniyor. Peki bu durumda neler oluyor?

Serotoninin Sindirim Sistemi Üzerindeki Etkisi

Heyecan, üzüntü, kaygı ve endişe gibi durumlar sindirim sistemimiz üzerinde stres etkisi yaparak mutluluk hormonu olan serotoninin dengesini de bozuyor. Bu da mide ve bağırsak kaslarındaki kasılmaları etkileyerek sıkıntılar meydana getirebiliyor.

Mutluluk hormonunun bağırsaklarda beyinden daha fazla olduğunu biliyor muydunuz?
Hatta bağırsakların önemini küçük bir cümleye sığdıracak olsak herhalde serotoninin %95’inin bağırsaklarda olduğunu söylememiz yeterli olacaktır.
Serotoninin sakinleştirici etkisi sindirim sistemi için çok önemlidir. Bağırsaklardaki salgıların sağlıklılığı açısından serotonin çok kritiktir.
Bu da bizi şu sonuca çıkarıyor; sindirim sisteminin sağlıklı olması demek, tüm vücudun sağlıklı ve mutlu olması demektir.

Mesela huzursuz bağırsak sendromu olan hastalara bakıldığında çoğunluğunun mutsuz, kaygılı, stresli insanlar olduğu gözlemlenir. Bu bilinen bir doğrudur.
Gerçekten de şişkinlik, gaz, ağrı, dışkılama bozuklukları gibi mide-bağırsak şikayetleri ile depresyon ve anksiyete gibi hastalıklar arasında bağlantı vardır.

Şeker ve un yönünden kısıtlı, meyve, sebze, et ve yumurta gibi doğal gıdalar yönünden zengin beslenme şekli bağırsak florası için en ideal olanıdır. Bu zenginliğin en etkili olanlarıysa fermente ürünler olan turşu, peynir, yoğurt ve sirkedir. Bu gıdalar bağırsak florasında bulunan probiyotik dengesi açısından vazgeçilmezdir.

Sağlıklı beslenmenin ilk adımı bilinçli olmaktır. Markette bir ürünü veya gıdayı tercih ettiğinizde nedenlerini bilmiyor, sadece damak tadınıza göre hareket ediyorsanız kendinize bir iyilik yaparak nedenleri ve sonuçları sorgulayın.
Henüz genç veya sağlıklı olmanız bunun önüne geçemeyecek kadar ciddi bir gıda terörüyle karşı karşıyayız maalesef.

Sağlıklı yarınlar için kendinize iyi bakın..
Sevgiyle..


Related Posts