Gelişim, Kişisel Gelişim, Koçluk

Bu 5 Alışkanlığı Kazanın, Hayatınız Kökten Değişsin!

3 dakikalık okuma

Daha üretken, daha çalışkan, daha sağlıklı ya da belirlediği hedeflere daha çabuk ulaşabilen biri olmak için verdiğiniz kararlara sadık kalamıyor musunuz? Yalnız değilsiniz! Pek çok insan aldıkları kararları uygulamakta güçlük çekiyor.

Fakat aslında hayalinizdeki kitabı yazmak, kilo vermek, daha sağlıklı olmak gibi hedeflere ulaşmak sandığınız kadar zor değil.

Günlük yaşamınızda ve ilişkilerinizde yapacağınız ufak değişiklikler büyük sonuçlara sebep olabiliyor. Listemizdeki beş alışkanlık ile hedeflerinizle aranızdaki mesafeyi kısaltın…

Uyku Kalitenize Önem Verin

Kalitesiz bir uyku bir sonraki gün üretkenliğinizi, enerji seviyelerinizi ve ruh halinizi etkiler. Bu da aldığınız kararları uygulamak için yeterli enerjiyi bulamamanın yanı sıra günlük aktivitelerinizin de sekteye uğramasına neden olur.

Kaliteli bir uyku için vücudunuzun yenilenmesine yardımcı olan melatonin hormonunun salgılandığı 23:00-03:00 saatleri arası karanlıkta ve yatakta olun. Ayrıca beyninizin bu hormonu üretebilmesi için akşam yemeğinden sonra cep telefonu ve bilgisayar gibi, güneş ışığının sabah saatlerinde yaydığı kısa dalga boyu mavi ışıklar yayan ekranlardan da uzak durun. Bu ekranlardan uzun süre ayrı kalamıyorsanız en azından yatağa girmeden bir saat önce elinizden bırakın ve kesinlikle yatağa telefon ya da bilgisayarla girmeyin.

Farklı Açılardan Bakın

Günlük hayatınızda başınıza gelen her olumsuz şeyi kafanıza takıp üzülmekten vazgeçin. Kısa vadede sizi üzen durumlar zaman içinde daha olumlu sonuçlara neden olabilir. Farklı bir açıdan baktığınızda, olumsuz olduğunu düşündüğünüz bir durum aslında daha iyi sonuçlara giden bir yol olabilir. Hayatın size hazırladığı sürprizlerin getireceklerine açık olun ve bulunduğunuz konumun ve anın tadını çıkarmayı öğrenin.

Başarısızlık Korkusundan Kurtulun

Hayal kuran değil, hayallerini gerçekleştiren bir insan olun. Her alanda pratik yaparak daha iyi olabileceğiniz gerçeği yerine başarısız olacağınız düşüncesini göz ardı ederek işe koyulun. Bir şeyin hayalini kurup da yapmamak yapıp da başarısız olmaktan daha olumsuz bir durumdur.

Hayır Demeyi Öğrenin

“Hayır,” kullanmaktan kaçınmamanız gereken güçlü bir kelime. “Emin değilim” ya da “belki yaparım” gibi üstü kapalı cümleler yerine, özellikle yeni sorumluluklar ve yükümlülükler sırtlanmaya hazır olmadığınız anlarda, “hayır” diyebilmelisiniz. İnsanların çoğu hayır kelimesini kullanmak yerine ileride strese girmeyi tercih ediyor. Fakat hayır demeyi öğrenen bireyler uzun vadede kendi kendini kontrol edebilme yeteneğine sahip duygusal zekası yüksek insanlar haline geliyor.

Gerçekçi Hedefler Belirleyin

“Bu yıl 200 kitap okuyacağım” veya “bu ay 10 kilo veriyorum” gibi gerçekleşmesi güç hedefler belirlemek, bu hedeflere erişemediğinizi anladığınız anda motivasyonunuzu kaybedip pes etme ihtimalinizi yükseltir. Bunların yerine daha kısa vadelerde ve gerçekleştirebileceğiniz hedefler belirleyin. Böylece gereksiz suçluluk duygusu yaşayarak kendinizi başladığınız noktadan daha kötü bir duruma düşürmekten kurtulmuş olursunuz.

Bu basit ama etkili 5 yolu mutlaka deneyin… Pişman olmayacaksınız!


Related Posts