Özgürlük savaşçısı bir adam ülkeler arasında sürekli seyahat ediyormuş.
Bir gece yine bir kervansarayda kalmış. Altın bir kafeste sürekli “Özgürlük! Özgürlük!” diye bağıran güzel bir papağan görünce şaşırmış.
Papağan sürekli “Özgürlük!” diye ağlamaklı bir sesi tekrarlıyormuş.

Adam kendi kendine “Bugüne kadar pek çok papağan görmüştüm, hep bu kafeslerden özgürleşmek istediklerini düşünmüştüm. Fakat hiçbir zaman sabahtan gece uyuyana kadar, bütün gününü özgürlük isteyerek geçiren bir papağan görmemiştim.” diye geçirmiş. Aklına bir fikir gelmiş.
Gecenin bir yarısında uyanıp kafesin kapısını açmış. Sahibi derin uykuda olan papağana sessizce “Şimdi çık dışarı.” demiş. Ancak papağanın kafesin çubuklarına sıkı sıkı tutunduğunu görünce şaşırmış.
Ona tekrar tekrar “Özgürlüğü unuttun mu? Hadi dışarı çık! Kapı açık ve sahibin uykuya dalmış durumda. Kimse asla bilemeyecek. Sen sadece gökyüzüne uç, tüm gökyüzü senindir” demiş.

Fakat sabahlara kadar özgürlük diye bağıran papağan şimdi kafesten çıkmak istememiş, öyle güçlü ve öyle sıkı bir şekilde tutunuyormuş ki kafesin tellerine, papağanı kendi elleriyle almaya çalışmış ama papağan onu gagalamış.
Tabi aynı zamanda da hala “Özgürlük! Özgürlük!” diye bağırmaya devam ediyormuş.
Gecenin içinde papağanın çığlıkları yankılanmış.
Adam da inatçıymış, o bir özgürlük savaşçısıymış çünkü.
Papağanı dışarı çekerek gökyüzüne fırlatmış, elleri acısa da bir ruhu özgürleştirdiği için son derece mutlu olmuş.
Sonra uyumaya gitmiş. Sabahleyin uyandığında papağanın “Özgürlük! Özgürlük!” diye bağıran sesini duymuş. Belki de papağan bir ağacın üzerinde ya da bir kayanın üzerinde duruyordur diye düşünmüş.

Ancak dışarı çıktığında papağan kafesin içinde oturuyormuş.
Ve kafesin kapısı sonuna kadar açıkmış…
On yıldan fazladır, insanların değişimi için çaba harcamaktayım. Kafesin kapısı açık olduğu halde çıkmak istemeyen çok insan gördüm. Bana göre bunun en büyük sebebi yine bilinçaltımızda. Bilinçaltımızın en büyük görevi bizi korumaktır. O kafesin içinde en azından korunduğunu düşünen insanlar, dışarı çıkmayı söyleseler de eyleme geçemezler. Eyleme geçenler ise, sadece bir kaç adım uzaklaştıklarında bile, harika manzaralar görmeye başlarlar.


İlgili Yazılar

Ask ChatGPT
Set ChatGPT API key
Find your Secret API key in your ChatGPT User settings and paste it here to connect ChatGPT with your Tutor LMS website.