Farkındalık, Gelişim, Genel

2021’de Daha İyi Kararlar Almak İçin Bazı Taktikler

2 min read

2020’ye veda ettiğimiz şu günlerde 2021’de daha iyi, daha güzel günlerimiz olması için bizim de bazı değişikliklere
gitmemiz gerekiyor. Evet 2020 maalesef kötü geçti. Koronavirüs, karantinalar, sosyal mesafeler derken kendimizden bihaber, takıntılarla, acabalarla, ne olacaklarla geçen koca bir seneydi dile kolay.
Şimdi gelin kolları sıvayarak, 2021’e herşey daha güzel olacak inancıyla girelim. Herşeyin güzel olması için bazı parçaların birleşmesi gerekiyor. O parçalardan bir tanesi de daha iyi kararlar alabilmek.

Çünkü aldığımız kararlar bizim için doğru olmadığında ya kendimizden, ya zamanımızdan ya da hayallerimizden çalıyor. Bunun önüne geçmek belki de bu yazıyı okuyarak yardımcı olacak fikirlerle mümkün olabilir.

Sezgilerinizin Çizdiği Yoldan Korkmayın

Bazen karar almak için zamanınız dardır. Veya elinizde yeterince veri olmaması sebebiyle düşünerek bir sonuç elde edip karar vermek isteyebilirsiniz. Şu var ki, eğer genel olarak konuya hakimseniz ama kararsızlığınız varsa, emin değil veya ne yapacağınızı bilemiyor da olabilirsiniz.. Sezgilerinizin size çizdiği yolu takip edin.
Kendinizle barışıksanız, sezgiselliğinize güveniyorsanız ve genelde yanılmadığınızı görüyorsanız siz zaten karar verme konusunda karaktersitik olarak başarılısınız.

Fotoğrafın Dışına Çıkın

Bazense o kadar sisli, görüntünün renkleri, karakterler birbirine karışmıştır ki, hadisede kimin nerede olduğuna emin olamazsınız.. Bu gibi durumlarda beyninizi yormak yerine fotoğrafın dışına çıkarak biraz uzaktan bakmayı deneyebilirsiniz. O sisli ve karmaşık görüntü aslında size ne anlatıyor, uzaktan baktığınızda görebilirsiniz.

Sonuçları Düşünmemek Lazım

Her kararın iyi veya kötü bir sonucu mutlaka olacaktır. Bunu genelde öngöremeyiz. İyi düşünürken kötü, umutsuzken çok iyi şeyler olabilir. Hata yapma korkusu da karar verme fobisi oluşturabilir. Kararsız ve ne yapacağını bilmez bir şekilde de geçirebilirsiniz günlerinizi.. Burada aslında en doğru olan sonucu her ne olursa olsun kabul ederek, kararınızın getirdiklerine teslimiyetle yol almanızdır. Böylece hem daha huzurlu hem de dingin bir şekilde ilerlersiniz. Sonuç ne olursa olsun, herşey seni daha iyi bir sen yapmak için var. Gerisi illlüzyon ve teferruat…

Gerekiyorsa Yardım İstemekten Çekinmeyin

Bazı durumlarda karar almak için kendinizi yeterli görmeyebilirsiniz ya da korkularınız olabilir. Kararın doğuracağı sonuç kritiktir, hayatidir ya da çok önemlidir sizin için.. Heyecanınızdan, stresinizden ya da gerginliğinizden korkup yanlış yapmaktan kaçınıyorsunuzdur.. Böyle zamanlarda güvendiğiniz kişilerden yardım almaktan çekinmeyin. Fikirlerinizi netleştirmek ve doğru kararlar alabilmek için gerekli şey üçüncü kişidir belki de, ne dersiniz?