Zaman içerisinde vücudumuzda biriken zararlı maddelerden detoks yaparak arınırız. Peki vücudumuz kadar zihnimizin de detoksa ihtiyacı olabilir mi?

Bedenimizle yaşasak da beynimiz ve düşüncelerimizle hareket edip tercihler yapıyoruz. Bir çok şeyi yaşadıklarımızın süzgecinden geçirerek geleceği planlıyoruz. Bazen bakış açımızı değiştirmemiz, yanlışa yanlış diyebilmek için saplantılı veya vazgeçemediğimiz bazı düşünceleri samimice kabullenip, elden geçirmemiz gerekiyor. Bu bağlamda size joker bir formül söylemek istiyoruz:
Zihinsel Detoks

Bazen zihniniz sizi olmanız gerektiği yerden uzaklaştırır. Böylece daha sıkıntılı durumların içinde devam edebilirsiniz hayatınıza. Bakış açınızı, duruş noktanızı değiştirmekle bir çok şeyin belki de olması gerektiği gibi olduğunu fark edebilirsiniz. Şimdi bunun için bazı ipuçlarına tutunalım..
Faydalı olacağına eminiz…

Değişimi buradan başlatmaya ne dersiniz?

Evinizdeki hoşunuza gitmeyen, size iyi enerji vermediğini düşündüğünüz eşyaları elden çıkarmakla işe başlayın. Onların yerine sizi motive edecek yalın şeyler tercih edebilirsiniz. Renklerin etkisini de göz ardı etmeyin ve giyiminiz, ev dekorasyonunuz gibi ögelerde bu gücü kullanın.
Bu adım bile başlı başına hayatınızı değiştirecektir.

Olumsuz kelimeleri hayatınızdan çıkarın

Olumsuz bir düşünce veya söylemin başında bunun farkına varmak ve durmak önemlidir. Bunu fark edebiliyorsanız başarıya yakınsınız demektir.
Başarıyla kastettiğimiz o düşünceleri veya söylemleri dünyanızdan çıkarmanız. Mesela her şeyin kötü gittiği düşüncesine kapıldığınız anda düşüncenizi tam tersine çevirmek için olumlamalar veya pozitif bakış açıları geliştirin. Çünkü şu bir gerçek ki, her şey kötüye gidiyor gibi görünse de iyi şeyler mutlaka vardır.

Felaket senaryoları yazmayı bırakın

Kötü düşünce ve beklentileriniz sadece sizi yıpratır ve yorar. Geçmişe dönüp baktığınızda kaç tane senaryoda tutturdunuz? Bunu sorgulayın.
Eminiz ki bu konuda bize katılacaksınız. Çünkü yapımız gereği olumsuzu düşünerek tedbir almaya daha yatkınız. Siz olumluya ve üstesinden geldiğiniz geçmiş deneyimlerinize odaklanın. Daha güçlü ve motive olacaksınız.

Kendinizi suçlamaktan vazgeçin

Emin olun herkes hata yapıyor,eksik ve suçlu. Aksi düşünülemez değil mi? Fakat asıl mesele her düşüşte kendimize kızmak değil, bizi düşüren nedenleri öğrenerek daha güçlü ilerleyebilmek için kalkmaktır. Zayıf yönlerinizden korkmayın, kendinizi eleştirin ama geleceğe karamsar değil, bu yönlerinize karşı temkinli ve bilinçli bakarak ilerleyin. Ve unutmayın ki her ne olursa olsun bu sizin hayatınız. Düşün, kalkın, eleştirin, üzülün ama karamsar ve suçlamacı olmayın..

Olumlu yönlerinizi fark edin

Evet hatalarınız, eksiklikleriniz olabilir ama bunlar sürekli onlara takılı kalmanız için değildir. Bu düşüncelerden kendinizin olumlu yönlerinizi düşünerek vazgeçin. Başarılarınız sizin ve kendinize değer verin..

Hayallerinizi ve hedeflerinizi belirleyerek rotanızı çizin

Hedef ve hayalleriniz olmadan kendinizi zaman zaman karanlığın farklı tonlarında hissetmeniz kaçınılmaz. Hayal kurmaktan çekinmeyin, hedef belirlemekten korkmayın. Zihninizi olumsuz düşüncelerden arındırın ve hayallerinizi gerçeğe dönüştürmek için kendinizi programlayın.