Bir zamanlar modern toplumun hastalığı olarak bahsedilen stres, artık modernite kriterleriyle anılmayan, günlük hayatın kaçınılmaz durumlarından biri. Tetiklediği bir çok hastalığa baktığımızda mücadele etmemiz gereken durumların başında gelir. Strese karşı, ya onu kabullenme yoluna gideceğiz, ya da onu tanıyıp kaynağını bularak mücadele edeceğiz.

“Stresle nasıl başa çıkarım?” diyorsanız şu yolları izlemenizde fayda var:

Neden stres içindesiniz?

Her stresin mutlaka bir veya daha fazla nedeni vardır. Bazen genel olarak stresli hissederiz. Stresimizin nedenini bulamayabiliriz. Fakat kendinize zaman ayırıp, sakin bir şekilde, tarafsızca sorgular ve düşünürseniz mutlaka bir kaynak bulacaksınız, emin olun.

Bir sonraki adımda bu kaynakları nasıl ortadan kaldırabileceğinizi (bu düzeltmek de olabilir) bulmaya çalışın. Gerekirse kağıt kalemi alarak bu konuda mantıksal (sebep-sonuç) ilişkisine giderek yol alabilirisiniz.

Eğer elle tutulur bir noktaya ulaştıysanız (stresin sebebini keşif; bunu yok etmek için neler yapılabileceğine cevap ve
yapabilmek için imkan ve güç) eyleme geçin.

Eğer ki stresin kaynağını buldunuz ve değiştirme gücünüz yoksa, bir şekilde bakış açınızı değiştirmeniz, bazen kabulleniş, bazen de başka bir açıdan olumlu taraflarını görme şeklinde yol alabilirsiniz.

Bu söylediklerimiz stresle başa çıkma konusunda mutlaka yapılması gerekenler. Bunları yaptınız ve hala stres haliniz devam ediyorsa,  kendinize zaman ayırmaya ihtiyacınız olabilir. Yeterli uyuyun, dinlenin. İş veya sosyal hayatınız çok yoğunsa, sıkıntı oluşturmayacak bazı işlerinize es vermeniz fayda sağlayacaktır. Stres yönetimi hakkında makale ve yazılar okumanız içinde bulunduğunuz durumla alakalı neler yapabileceğiniz hakkında size farklı fikirler verip yardımcı olacaktır. Kişisel gelişime zaman ayırarak olumlu düşünmeye de çalışabilirsiniz.

Bunlara ilaveten hoşlandığınız şeyleri keşfedin, imkanınız varsa yapın.
Sık sık vücut hareketleri yaptığınızda, stresin bedensel etkilerinin azalıp ferahladığınızı fark edeceksiniz.

Unutmayın ki hayat stresle mücadele etmenizi gerektirecek kadar kıymetli ve kısa.

Sevgiyle kalın…

Bugün kendinize bir yatırım yapın yüz yüze eğitimden daha VERİMLİ online eğitimlerimiz ve Potansiyelim ailesi ile tanışın.

Potansiyelim Online Eğitim olarak, Ülkemizin ilk Online Eğitim kurumuyuz. Tam 10 yıldır yüksek kaliteli eğitimler veriyoruz.Eğitmenlerimiz alanlarında en az 5 yıllık tecrübeye sahiptir.Online eğitim sektöründe emsali olmayan uygulama çalışmaları ve etkileşimli dersler ile eğitimleri en iyisinden almak ister misiniz?

Eğitim konu başlıkları, güncel tarih ve ücret için fotoğrafı tıklayınız.

  SORU VE BİLGİLENDİRME İÇİN WHATSAPP FOTOĞRAFINA TIKLAYINIZ.