Farkındalık, Gelişim, Haber, Hikaye, Kişisel Gelişim

Pazartesi Sendromuna İyi Gelen Çaylar

3 dk okundu

Pazartesi günü, bir çok çalışanın kabusu!
Sabah gergin kalkıp işe gidiyor, günü iş yerinde geçiriyor, arada fırsat bulursak kendimiz için küçük şeyler yapıyoruz.
Pazartesi gününü neden bu kadar abarttık bilemiyorum ancak, bu gerginliği hafifletecek bir kaç çay önerimiz olacak.

Biberiye çayı:
Özellikle migren ve baş ağrılarına iyi gelir. Hafızayı güçlendiren, saç dökülmelerini engelleyen, migren ve baş ağrılarına iyi gelen biberiye çayı, strese savaş açan ilk çayımız. Stres belirtilerinden olan baş ağrıları, uykusuzluk ve yorgunluk problemlerine iyi gelen biberiye çayını 1 büyük fincanın içine 6 ya da 7 yaprak biberiye atarak ve üzerine kaynamış suyu ekleyerek hazırlayabilirsiniz. 5 dakika boyunca demlenen biberiye çayını afiyetle içebilirsiniz.

Adaçayı:
Sakinleştirici özelliği olmakla beraber, herkesin kolay alışamadığı ancak alıştıktan sonra vazgeçemediği bir bitki olan adaçayı da hafızayı güçlendiriyor, soğuk algınlıklarına iyi geliyor ancak sakinleştirici özelliği ile birlikte var olan baş ağrılarının ortadan kalkmasına ve yumuşacık bir insan olmanıza yardımcı oluyor. Evde adaçayı hazırlamak için fincana 2 tatlı kaşığı adaçayı atıp üzerine kaynar suyu dökmeniz yeterli. 5-10 dakika arasında kendi arzunuza göre demleyebilirsiniz.

Papatya çayı:
Özellikle mide kramplarına iyi gelir. Papatya, tam bir şifa deposu. Soğuk algınlıkları, bağışıklık sistemi kuvvetlendirmesinin yanı sıra stres odaklı mide kramplarını da süt liman hale getiriyor. Stres ile bir Romalı gibi savaşan papatya çayını bir fincanın içine 1 ya da 2 tatlı kaşığı papatya atıp üzerine kaynamış su ekleyerek hazırlayabilirsiniz. Demleme süresi ise bu narin bitki için 2 ya da 3 dakika.

Sarı kantaron çayı:
Özellikle uykusuzluğa bire birdir. Depresyon tedavisinin başrol oyuncusu sayılan sarı kantaron çayı, şehir hayatında ihtiyacınız olan en önemli çaylardan bir tanesi. Baş ağrısı ile savaşma, stresi azaltma, sakinleştirme ve uykusuzluk gibi konularda yardımcı olan sarı kantaron çayını fincana 1 ya da 2 çay kaşığı kurutulmuş sarı kantaron atıp üzerine sıcak su ekleyerek hazırlayabilirsiniz. Demlenme süresi ortalama 6-9 dakikadır.

Tarhun otu çayı:
Son yıllarda sıkça duymaya başladığımız bu çay tam bir enerji deposu. Antioksidan, mineral ve vitamin bakımından depo bitki gibi hayatı olan tarhun otu, henüz çok fazla keşfedilmemiş bir bitki. Doğal olarak çayını sizlere sunmak bizim için bir onur. Enerji yükselten, uykusuzluk problemine iyi gelen ve stres ile savaşan tarhun otu çayını hazırlamak için ihtiyacınız olan malzemeler: 1 büyük fincan, 1 çay kaşığı tarhun otu ve su. 3 ya da 4 dakika demleyerek hazırlayabilir, afiyetle stresten kurtulabilirsiniz.

Tabi ki bu çaylar, pazartesi sendromunu hafifletici şeyler. Ne içtiğinizden daha önemli olan, hayattan, çalışmadan keyif almayı bilmektir.
Keyifli çalışmalar.


Ask ChatGPT
Set ChatGPT API key
Find your Secret API key in your ChatGPT User settings and paste it here to connect ChatGPT with your Tutor LMS website.