Tüm hayatını mesleğine adamış olan marangoz bir gün yaşlandığını fark ederek mesleğini bırakmaya karar vermiş. Uzun süre üzerine kafa yorduktan sonra da artık emekliliği hak ettiğinden emin olup patronunun odasına gidip istifa etmek istediğini söylemiş.

Kendisine yıllarca hizmet eden çalışkan ve yetenekli marangozun istifasını üzülerek kabul eden patron ise marangoza kendisi için son bir iş yapması için teklifte bulunmuş. Teklifi kibarlıktan kabul eden marangoz ise hayatının son projesi olarak patronu için yeni bir ev inşa etmek için işe koyulmuş. İnşaata başladıktan sonra işin ne kadar da uzun süreceğini fark eden ve morali bozulan marangoz, evi mümkün olduğunca hızlıca bitirmeye odaklanmış. Bu yüzden de malzemelere ve kaliteye pek odaklanmadan inşaata devam etmiş.

Aradan aylar geçmiş ve ev tamamlandıktan sonra, patron marangozu çağırıp ona evin anahtarlarını uzatarak şunları söylemiş:

“Bu ev artık sana ait, uzun yıllar boyunca kaliteli işler çıkararak bana hizmet ettin, bütün emeklerinin karşılığında evi sana hediye etmek istiyorum.”

Bu sözleri duyduktan sonra şok olan marangoz ise yarım yamalak bir iş çıkardığı için hayıflanarak hayatının geri kalanını bunun pişmanlığı ile yaşamış.

Hikaye ne kadar ilgi çekici olsa da amacımız size marangozluk dersi vermek değil. Bu hikayede emekli olmak isteyen marangozun inşa ettiği son ev, bir nevi hayatımızı temsil ediyor. Birçok insan hayatını bilinçli bir şekilde, geçici zevklerin peşinden koşarak, yanlış seçimler yaparak ve değerli şeyleri umursamayarak geçiriyor. Tüm bunlarla hayatlarına ne kadar zarar verdikleri ise yıllar sonra kafalarına bir anda dank ediyor.

Marangoz eğer kendi evini inşa ettiğini bilseydi en iyi kalitede malzemeleri kullanır, en iyi mobilyaları seçer ve yeteneğinin sınırlarını zorlardı. Fakat marangoz zamanı geri alamaz, ama halen vakti olan sizler hayalinizdeki evi inşa edebilirsiniz. Hatta çok geç olmadan çaktığınız paslı çivilerin bazılarını sökmek ve taktığınız zayıf kirişleri kuvvetlendirmek bile sizin elinizde.

Hayallerinizdeki evi inşa etmek için uzun bir ömür sizleri bekliyor, elinizden gelenin en iyisini yapmaya ne dersiniz?


İlgili Yazılar

Ask ChatGPT
Set ChatGPT API key
Find your Secret API key in your ChatGPT User settings and paste it here to connect ChatGPT with your Tutor LMS website.