Gelişim, Genel

Zor Müşteri İkna Edilmek İçin Vardır

5 dakikalık okuma

Geçmişten günümüze satıştaki en önemli yeteneklerden bir tanesi ikna etmektir. Pazarlama, müşterinin kafasındaki soru işaretlerini yok etmek için vardır.
Marka ve müşteri arasındaki bağın gücü pazarlamadaki etkiyle başlar. Dolayısıyla özellikle satış işiyle ilgilenen yetkililerin en çok çalıştıkları konu şüphesiz ki iknadır.
İkna, doğası gereği, karşı tarafın istek ve düşüncelerini hiçe saymadan, tamamen ona da bağlı kalmadan, kendi sunduğu değeri karşı tarafın istekleri doğrultusunda açıklayabilmektir.
Unutmamalı ki zor müşteriler sadece ikna ile kazanılanlardır.
Gelin şimdi ikna etme yeteneğini masaya yatıralım…

İkna Yeteneği

Kısaca karşınızdaki bireyin, istediğiniz gibi düşünmesini ve hareket etmesini sağlama yeteneğidir. İkna etme yeteneği aslında hayatın her alanında gereklidir. Fakat bu yazımızda iş dünyası ve pazarlama üzerine bu yeteneği irdelemek istiyoruz.

İkna etme yeteneği, eğer satış ve pazarlama ile ilgili bir çalışansanız, sizi rakiplerinize karşı bir değil belki on adım öne geçireceği tartışılamayacak kadar ciddi bir öneme sahiptir. Çünkü satışta çalışmak demek müşteriyi çok kolay kaybedip, çok zor kazanmak demektir. Bazen müşterinin sizin olup olmadığı sadece iknayla alakalıdır. Hatta
genelde..

İkna etme yeteneği esasında karşınızdaki bireyle anlaşabilmek ve onun istekleri doğrultusunuda ortaklık oluşturabilme başarısıdır. Satış personeli için bu ortak temelleri içine firmanın kazanımı da girmektedir. Dolayısıyla burada ikna yeteneğinin üç ayağından biri olan firmanın kazanımı konusunda da başarılı bir satış gerçekleştiren
personel ikna konusunda hem kendi özgüvenini perçinlemiş, hem de içinde bulunduğu pozisyonu daha da güçlü hale getirmiş olur.

Her satışçının aslında kendine has taktikleri bulunmaktadır. Fakat genele bakıldığında bir çoğunun kullandığı olmazsa olmaz teknikler vardır.

İkna Etme Teknikleri

Müşterinizin Duygularını Anlayın

Bireylerin nasıl seçim yaptıklarında duyguların önemi çok büyüktür. Bu konuda satış personelinin psikolojik ve sosyolojik kültüre sahip olması gerekmektedir.
Bazen öyle satışları yapılır ki, duygular mantıktan daha önce gelir. Zaten müşteriler çoğunlukla bir ürünü alırken duygularının tatmin edilmesini ve firmanın onu anlamasını isterler. Bu şekilde yapılan bir alımda müşteri firmaya karşı samimiyet kuracak ve yaşanabilecek küçük olumsuzlukları tolere edebilecek psikolojide olacaktır.
Müşterilerini iyi hissettiren ve duygularına hitap eden markaların hızlı bir şekilde büyüdüğünü kanıtlayan bir çok araştırma da mevcut.

Deneyim Örnekleri Sunmalısınız

Zor müşteriler bir ürünü tercih etmeden önce onu daha önce alanların memnuniyet referanslarına bakar. Günümüzde sosyal medya bunun için çok etkili bir kaynaktır. Sosyal medya üzerinde yapılan olumlu veya olumsuz yorumlar satıştaki güvenilirlik kriterinizi en çok etkileyenler arasındadır. Dolayısıyla yapılan reklam ve iletişim
çalışmaları bu doğrultuda yönetilmelidir.

Tutarlı Olmalısınız

Unutulmaması gereken en değerli kriterlerden biri de güvenilirliktir. Zorlu bir müşteri bir markadan her anlamda tutarlı olmasını beklemektedir. Bu onun en büyük hakkıdır. Tutarlı olmayan bir marka müşterinin gözünde itibarsızdır. Ona sahtelik hissi verir. Dolayısıyla bir markanın tutarlı duruş sergilemesi için, kalite, sunum, deneyim, yenilik ve müşterisine önem vermesindeki tavırları aynı doğrultuda ve seviyede olmalıdır. Tutarlılık, dolayısıyla itibar, ikna etme teknikleri bakımından müşteri için anahtar bir role sahiptir.

Beden Diliniz ve Sözlerinize Dikkat Edin

Geldik herşeyi yerle bir edebilen ya da zirveye çıkarabilen büyülü tekniğe. Satacağınız ürünle ilgili söylediğiniz cümleler, kelimeler, vurgular olumlu ve etkileyici olmak zorundadır. İsterseniz dünyanın en etkileyici ürününü satın, yanlış ifade, kelime ve beden dili kullanıyorsanız başarılı olmanız çok da mümkün değildir. Bir satışı çekici ve ikna edici hale getirmek istiyorsanız dil konusundaki yetkinliklerinizi geliştirmeli, kullandığınız cümlelere müşteriyi etkileyecek özel kelimeler serpiştirmelisiniz. Örneğin geliştirilmiş, yenilenmiş, doğaya ve çevreye dost, sağlıklı gibi kelimeler müşteri için anlattığınız niteliği çekici hale getirecektir.

Bu bahsettiğimiz tekniklerde kendini geliştiremeyen bir satıcının başarılı olması geçici bir süre için belki ihtimaldir. Fakat uzun dönem için maalesef iç açıcı bir geleceğinin olmadığını söylemeliyiz. Hele ki günümüzde satış, şans eseri gerçekleşen bir süreç olmadığı için kendinizi rakiplerinizle kıyaslamaya bu tekniklerde ne kadar yetkin olduğunuzu sorgulamakla başlayabilirsiniz.

Bugün kendinize bir yatırım yapın yüz yüze eğitimden daha VERİMLİ online eğitimlerimiz ve Potansiyelim ailesi ile tanışın.

Potansiyelim Online Eğitim olarak, Ülkemizin ilk Online Eğitim kurumuyuz. Tam 10 yıldır yüksek kaliteli eğitimler veriyoruz.Eğitmenlerimiz alanlarında en az 5 yıllık tecrübeye sahiptir.Online eğitim sektöründe emsali olmayan uygulama çalışmaları ve etkileşimli dersler ile eğitimleri en iyisinden almak ister misiniz?

Eğitim konu başlıkları, güncel tarih ve ücret için fotoğrafı tıklayınız.

SORU VE BİLGİLENDİRME İÇİN WHATSAPP FOTOĞRAFINA TIKLAYINIZ.