Gelişim, Genel

Kitaplığınızı Nasıl Düzenlemek İstersiniz?

3 dk okundu

Merhaba.
Günlük hayatın koşuşturmacasından, iş dünyasının disiplin ve yoğunluğundan kaçarak biraz kişisel alanlarımıza zaman ayırmak için ideal bir zamandayız sanki..
En azından hafta sonlarını evimizde, kabuğumuza çekilerek geçirdiğimiz için önceliklerimizi kitaplarımıza verebiliriz.
Eğer siz de kitap okumayı seven, okuduğu kitapları mutlaka rafında görmek isteyen bir kişiyseniz, muhtemelen kitaplığınızdaki kitaplar tasnif edilecek kadar fazladır.. Fırsat bu fırsat diyerek bu konuyu araştırdık ve kitaplık düzenlemeyle alakalı çok güzel fikirler derledik.

Aslına bakarsanız “Kitaplık nasıl düzenlenir?” sorusunun cevabı kişiden kişiye farklılık gösteriyor. Bazıları alfabetik sıraya, bazıları kitapların renk ve dış görünüşlerine, bazıları yayın evi veya kategorilerine göre tercih ediyor. Kitap severlerin en çok uyguladığı yöntemlere gelin beraber bakalım:

Alfabetik Sıraya Göre

Kitaplığınızı bir kütüphane mantığıyla düzenlemek istiyorsanız bu yöntemi uygulayabilirsiniz. Aranılan kitabın bulunması açısından en pratik yöntemlerden biri olmasıyla da çok tercih ediliyor. Dilediğiniz kelimeyi baz alabilirsiniz bu sıralamada ama biz kitap yazarının soyadını tercih etmenizi tavsiye ederiz.

Boy Sırasına Göre

Kitaplığınızın estetik görünümüne önem veriyorsanız boylarına göre sıralama yöntemini tercih edebilirsiniz. Özellikle geniş raflı bir kitaplığınız varsa uyguladığınız bu yöntemle oldukça hoş görünen, düzenli raflarınız olacak..

Kategorilere Göre

Eğer farklı türlerde oldukça fazla sayıda kitabınız varsa onları kategorilerine göre ayırarak( polisiye, bilim kurgu, klasikler, çizgi roman…), hatta onları da kendi içlerinde alfabetik sıralayarak aradığınızı bir hamlede bulabilirsiniz.

Okunma Yoğunluğuna Göre

Eğer okuma hedefiyle sık sık kitap alıyorsanız, okuduklarınız okumadıklarınız şeklinde bir tasnif yapmanız kolaylık sağlayacaktır. Okuyacağınız kitapları daha ön planda gösterecek rafları tercih edebilirsiniz.

Renklerine Göre

Kitaplığınızdaki kitaplarınız renk dağılımına göre, açıktan koyuya ya da tam tersi olacak şekilde sıraladığınızda bir görsel şölene dönüştürerek gelen misafirlerinizin hayranlığını kazanabilirsiniz.

Bugün kendinize bir yatırım yapın yüz yüze eğitimden daha VERİMLİ online eğitimlerimiz ve Potansiyelim ailesi ile tanışın.

Potansiyelim Online Eğitim olarak, Ülkemizin ilk Online Eğitim kurumuyuz. Tam 10 yıldır yüksek kaliteli eğitimler veriyoruz.Eğitmenlerimiz alanlarında en az 5 yıllık tecrübeye sahiptir.Online eğitim sektöründe emsali olmayan uygulama çalışmaları ve etkileşimli dersler ile eğitimleri en iyisinden almak ister misiniz?

Eğitim konu başlıkları, güncel tarih ve ücret için fotoğrafı tıklayınız.

UZMANLIK İÇİN İSE AŞAĞIDAKİ LİNKİ TIKLAYINIZ.

HIZLI OKUMA EĞİTMEN EĞİTİMİ

 

SORU VE BİLGİLENDİRME İÇİN WHATSAPP FOTOĞRAFINA TIKLAYINIZ.


Ask ChatGPT
Set ChatGPT API key
Find your Secret API key in your ChatGPT User settings and paste it here to connect ChatGPT with your Tutor LMS website.