Fıkra, Gelişim, Hikaye

İK Müdürü ve Verimlilik (Fıkra)

1 dakikalık okuma

Verimlilik, verimlilik derken …

Büyük şirketlerden birinin genel müdürü, gerçek bir klasik müzik aşığıdır. Bir gün kente ünlü bir orkestra gelir. Vereceği konserin en önemli parçası da Schubert’in ünlü Bitmeyen Senfoni’ sidir. Genel Müdür bu eseri dinlemek için çok hevesli olmasına rağmen, işi nedeniyle konsere gidemeyeceğinden, gelen davetiyeyi şirketin insan kaynakları müdürüne verir ve “Lütfen bu konsere git ve bana izlenimlerini aktar.” der. Genel Müdür’den aldığı talimatla konsere giden müdürden, ertesi gün bir değerlendirme raporu gelir….

“Sayın Genel Müdürüm,

1- Dört obuacı konserin önemli bir süresinde boş oturdular. Bunların sayısı azaltılırsa konsere daha çok katkıda bulunurlar.
2- Orkestrada on iki kemancı var. Bunların hepsi aynı anda hareket ediyor, aynı notaları seslendiriyorlar. Bence ciddi bir yanlışlık. Kesinlikle personel tasarrufu yapılmalıdır.
3- On altılık notalara ağırlık verilmiş. Doğrusu büyük ziyan. Seyirciler sekizlik ve on altılık notalar arasındaki farkı anlamaz. Bu nedenle; on altılık notalarla eser çalarak yüksek ücret alan elemanlar yerine, sekizlik notaları çaldırıp, düşük ücretle çalışan stajyerler kullanılmalıdır.
4- Yaylı sazlarla işlenen pasajlar, nefesli sazlarla aynen tekrarlanıyor. Bu durum gereksiz tekrardan başka bir şey değildir.
Dolayısıyla; tekrarlar önlendiğinde, iki saatlik konserin süresi yarı yarıya kısalacaktır.

Özet olarak sayın Genel Müdürüm; eğer Schubert bu önlemleri alsaydı ‘Bitmemiş Senfoni’ kesinlikle biterdi.
Arz ederim efendim…”


Related Posts