Farkındalık, Gelişim, Hikaye

Gerçek Devrim “İçteki Değişim”dir!

1 dk okundu

Adamın biri Budha’ya sorar: “Dünyaya yardım etmek için ne yapabilirim?

Budha’nın gülerek şunları söylediği anlatılır:

“Hiçbir şey yapamazsın. Çünkü ortada henüz sen yoksun, egon var. Sen yokken nasıl bir şey yapabilirsin ki? Dünyayı bir kenara bırak. Dünyaya nasıl hizmet edebileceğini, başkalarına nasıl yardım edeceğini düşünme. Bu düşünceler seni senden uzaklaştırır, kendinden kaçmana yol açar.
Sen önce OL, sen ol, varlığını fark et. O zaman her yaptığın bir hizmet olur. O zaman varlığın bir duaya dönüşür. Dönüm noktası varlığındır. Bu aynı zamanda kendi benliğinde devrim yapmandır. Sen huzuru bulmadan, ‘Nasıl insanlara huzur verebilirim?’ diyorsun. Sen önce kendi içinde huzuru bul. Sonra senin gönlün herkes için serin bir yer olur.

Şunu da bil ki, değişim içten dışa doğrudur. Dışsal değişim yüzeyseldir, içteki öze işlemez. Oysa içten değişim gerçek devrimdir. En içteki çekirdek değişirse, dış da ona göre şekil alır. İnsanların çoğu yaşam boyu kendileri ile karşılaşmaz. Kendisi ile yüzleşmez. Hep kaçar kendinden. Ego denilen sahte benliği kendisi sanır. Kendi varoluşunun gerçeğine varamayan, bunun farkında olmayan varoluşa ve diğer insanlara ne gibi bir katkıda bulunabilir?”


Ask ChatGPT
Set ChatGPT API key
Find your Secret API key in your ChatGPT User settings and paste it here to connect ChatGPT with your Tutor LMS website.