Gelişim, Genel, Haber

Dünya’nın En Uslu Çocukları

1 dk okundu

OECD’nin araştırmasına göre artık okul çocukları bundan 10 yıl öncesine kıyasla daha uslu. Yapılan habere göre, en uslular ise Japon çocuklar. OECD her yıl ülkelerin eğitim performansını karşılaştıran bir araştırma yapıyor. Bu çerçevede okul yaşındaki çocukların sınıflardaki davranışları da inceleniyor. Araştırmacılar örneklem olarak seçtikleri sınıflarda, öğretmenlerin 15 yaşındaki öğrencilerin sessiz olmasını sağlamak için ne kadar zaman harcadıklarını ölçüyor.

Bu seneki araştırmada, dünya genelinde bu sürenin ciddi oranda azaldığı görüldü. Dünya genelinde en uslu öğrencilerin ise Asya kıtasında olduğu dikkat çekti. Raporda yaygın inanışın, çocukların giderek daha yaramaz, kontrolü zor olduğu şeklinde yaygın bir inanış olduğu, ancak bunun yanlış olduğu belirtildi. Rapordaki en uslular sıralamasındaki ilk 10’un 7’sini Asya ülkeleri oluşturuyor. Diğer üç ülke ise Doğu Avrupa’dan…

Çin ilk dörde girmeyi başarırken, İngiltere 28’inci sırada… Eğitim sisteminin başarısı konusunda genelde üst sıralarda olan İskandinav ülkeleri ise, iş öğrencilerin davranışlarına gelince listenin sonuna yerleşmiş. Örneğin Finlandiya sondan üçüncü sırada. Onu Arjantin ve Yunanistan takip ediyor.


Ask ChatGPT
Set ChatGPT API key
Find your Secret API key in your ChatGPT User settings and paste it here to connect ChatGPT with your Tutor LMS website.