Gelişim, Genel

Aromaterapi’ye Kulak Verin!

3 dk okundu

Aromaterapi bitkilerin kök, yaprak ya da çiçeklerinin damıtılarak elde edilen yağın hastalıkları önleme-tedavi etmede ve hastalıklara karşı dirayeti güçlendirmede kullanılmasıdır. Bu tedavi yöntemi çok eskilere dayanmaktadır. İbn-i Sina aromaterapi için bitkilerin yağlarını çıkarmak amacıyla kullanılacak bir damıtma sistemi bile çizmiştir.

Çok eskilere dayanan bu tedavi ve destek yöntemi maalesef günümüzde kozmetikle bağdaştırılmaktadır. Oysa ki çocuklar için bile bir çok hastalık tedavisinde kullanılan bu yöntem, ilaçlara nazaran doğal bileşenler olduğu için, hücre yapısına yabancı değildir. Tedavi sürecinde sentetik ilaçlara gösterdiği tepkiyi vücut, bu yağlara göstermez.
Konunun tıbbi kısmını bir kenara bıraksak bile başka konularda da bir çok derde deva olan bu yöntemin, bu yazımızda strese karşı nasıl kullanıldığına biraz değinmek istiyoruz.

Aromaterapi stresi azalttığı gibi, uyku ve konsantrasyon sorunlarına da bire bir. Sadece neyi ne oranda kullanmanız gerektiğini bilin yeter. En başta söyleyelim ki, bu yöntemi uygulamak istiyorsanız eczanelerden yardım alabilirsiniz. Doğal olan yağları oralardan temin edebilir ve kullanacağınız miktarları daha detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

Lavanta yağı

Sinirlilik, asabiyet ve kaygı gibi problemlerde lavanta yağının inanılmaz faydası olduğu uzmanlar tarafından  söylenmekte. Lavanta yağı ile yapacağınız aromaterapi kan basıncınızı düşürerek beyin dalgalarınızı değiştirecek boyutta etkili. Böylece kaliteli bir uyku için de tavsiye ediliyor. Sinir sisteminizden yakınıyorsanız ve uyku probleminiz varsa lavanta yağıyla tanışmanızı tavsiye ediyoruz.

Yasemin Yağı

Adı bile kulağa hoş geliyor değil mi? Yasemin yağı, depresif duygu ve ruh haline bire bir. Rahatlamak, canlanmak ve enerji yüklenmek istiyorsanız bu yağı biraz kendinize sürerek masaj yapabilir ya da buhurdanlık yardımıyla ortamınızı canlandırabilirsiniz.

Bergamot Yağı

Antibakteriyel, antiviral özellikleri olan bergamot yağı, kaygıyla birlikte kan basıncınızı da azaltarak sakin ve dingin bir ruh haline sürüklüyor sizi. Bergamot yağıyla yapacağınız aromaterapi sonrası kendinizi sebepsizce mutlu ve neşeli hissedeceksiniz. Buna kim hayır der?

Ylang Ylang Yağı

Menşei Güney Doğu Asya olan ylang ylang yağı da sinir sisteminde etkili olarak yatıştırma ve zihinsel-bedensel rahatlama sağlıyor. Bunun yanı sıra kan basıncını düşürerek dinginleştiriyor. Etkisi sebebiyle alternatif tıpta da aktif olarak kullanılan ylang ylang yağı parfümeride de kullanılacak kadar hoş bir kokuya sahip.

Hepsi farklı güzellikte ve etkileyici kokulara sahip olan bu yağlar, etkileri sebebiyle ilaç sektöründe de tercih ediliyor.

En güzeli bizce, hayatımıza bazen bunlarla küçük ama etkili dokunuşlar yapmak. Ya sizce?

En yakın eczaneye ilaç değil, kendimizi daha mutlu ve dingin hissetmek için gitmenin tam zamanı değil mi?

Sevgiyle kalın…


Ask ChatGPT
Set ChatGPT API key
Find your Secret API key in your ChatGPT User settings and paste it here to connect ChatGPT with your Tutor LMS website.