Kişisel gelişim yolculuğunun bir sonu yok. Bu yolculuktaki kilometre taşlarından biri olan yaşam koçluğu eğitimiyle koç olmak isteyenlerin zihinlerinde bir nebze de olsa doğru resmi çizebilmek istiyoruz.

Verilen koçluk eğitimleriyle alakalı genel değerlendirmeler yaparak, aranması gereken nitelikleri incelemek istiyoruz.

Maalesef, koçluk eğitimlerinin genelinde eğitimler yüzeysel ve uygulama olarak da yetersiz kalmaktadır. Siz nereden eğitim alacağınıza karar vermeden önce “Koçluk hayata nasıl geçer?” sorusuna cevap bulmanız gerekmektedir. Çünkü koçluk bir meslekten öte, kendi hayatınızı da sürekli geliştirip, kendi değer ve hassasiyetlerinizle harmanladığınız , dolayısıyla kendinizle  bir bütün haline getirmek zorunda olduğunuz bir meslek..

Bu konuyu biraz açacak olursak…

Ülkemizde 2000’li yıllarda duyulmaya başlayan koçluk mesleği, kısa zaman içinde kendine güçlü bir kitle edinmiş ve eğitimini veren ciddi kurum yoğunluğu oluşmuştur. Buna karşın maalesef koçluk eğitimi, genele bakarsak, eğitimi alanların hayatlarına geçiremediği bir meslek olmuş ve olmaya devam etmektedir.

Potansiyelim, koçluk eğitimlerinde mevcut olan bir çok içerik ve yol haritasında değişime giderek eğitimdeki bakış açısını değiştirmiş, ağırlıklı olarak teori değil pratik ve uygulama üzerinden ilerleyerek bu mesleği hayata entegre edilebilen bir meslek haline getirmiştir.
Koçluğun ne olduğunu değerlendirmeden önce ne olmadığına bakalım istiyoruz.  Çünkü maalesef yapılan ciddi ve köklü yanlışlar bu mesleği çoğunluğun zihninde öyle konumlandırmıştır ki, öncelikle onları arındırdığımız takdirde geriye kalanlar zaten mesleği anlamak adına yeterli aydınlığı sağlayacaktır.

Bu bağlamda koçluk;

 • Danışmanlık değildir.
 • Öğretmenlik değildir.
 • Terapistlik hiç değildir. Sizin geçmişinize gitmez.
 • Mentörlük gibi size yol göstermez .
 • Size liderlik veya arkadaşlık yapmaz.

Peki koçluk nedir?

Kişisel gelişim yöntemlerinden bir tanesidir. Herkesin kendinde gördüğü ve rahatsız olduğu davranışları değiştirmeye başlayıp o değişimi alışkanlık haline getirme sürecinde tetikleyici gücü oluşturmanız ya da bulmanızda, içinizdeki o dinamizmi görmenize yardımcı olur.. Size bunu göstermez. Sizin bunu görmenizi sağlar.

Bu yaklaşımda da en önemli mesele kesinlikle size “yargısız yaklaşım”da bulunarak yol almasıdır.

Bir koçun gerçekten KOÇ olabilmesi için gerekli olan en önemli nitelik “yargısızlık”tır. Sizi yargılamadan dinler, yargılamadan sorular sorar.. Size yol gösterip akıl vermez. Terapi yapmaz, geçmişinize giderek bir şeyleri kurcalamakla uğraşmaz. Sizi olduğunuz gibi kabul ederek, gitmek istediğiniz yolda ulaşmak istediğiniz gerçekle aranızdaki köprüyü gösterir..

Ülkemizde verilen yaşam koçu eğitimlerinin geneline baktığımızda bazı eksiklikler ve yetersizlikler görülmekte.  Potansiyelim bünyesinde 9 senedir verilen bir eğitim olan Yaşam Koçluğu eğitimindeki farklılıklardan bazılarına değinmek istiyoruz. ( Eğitim almak istediğiniz kurum veya kişilerde sorgulamak istediğiniz hususlara bunları da eklemeniz gerektiğini de hatırlatalım) :

 • Teorik değil tamamen pratik ve uygulamaya dayalı eğitim.
 • Butik sınıflar; en fazla 12 kişiyle eğitim.
 • İçeriğinde mentörlük desteği var.
 • Sınırsız ve sürekli eğitime girebiliyorsunuz; ta ki koçluk mesleği için yeterli olabilene kadar.
 • Herhangi bir konuda akredite olana kadar öğrenim garantili.
 • Temelde on hafta süren bir eğitim. Haftada üç gün , her günde 2 saat olacak şekilde.

Yıllardır verilen bu nitelikteki eğitimle, başarısız olan bir kişi dahi olmadı. Çünkü temel mantığında bol hatalar yaparak, hataların eğitim esnasında giderilmesi; sonucunda da zihinsel ve davranışsal olarak kusursuzluğu yakalama hedefi var. O kadar çok yargısız soru sorma üzerine pratik ve uygulama yapılıyor ki bir süre sonra katılımcılar bilinç altı noktasında yargısız olma seviyesini yakalıyorlar. Zaten işin aslı bunu gerektiriyor.

Bu bağlamda koçluk eğitimini her nereden alırsanız alın fark etmez; yeter ki hedeflediğiniz bu meslekte başarıyı yakalama kriterlerini bilerek doğru sorularla yol alın. Zira onca alternatif arasından doğruyu tercih etmek kolay olmasa gerek.

İşte bunun için kaleme aldığımız bu yazıda umuyoruz ki bir nebze de olsa size ışık tutabilmişizdir. Zihninizde bu meslekle alakalı sorularınızı lütfen bize yazın. Yargısızlığın temel taşı olduğu koçluk mesleğini, tarafsızca değerlendirme erdeminde olmak, Potansiyelim için ekstra bir çaba gerektirmiyor. Çünkü biz kendimize bu konuda güveniyoruz.. Her türlü sorularınızı yanıtlamak, aydınlatmak ve dilerseniz bu süreci sizinle paylaşmak için buradayız..

Sevgiyle kalın..

Bugün kendinize bir yatırım yapın yüz yüze eğitimden daha VERİMLİ online eğitimlerimiz ve Potansiyelim ailesi ile tanışın.

Potansiyelim Online Eğitim olarak, Ülkemizin ilk Online Eğitim kurumuyuz. Tam 10 yıldır yüksek kaliteli eğitimler veriyoruz.Eğitmenlerimiz alanlarında en az 5 yıllık tecrübeye sahiptir.Online eğitim sektöründe emsali olmayan uygulama çalışmaları ve etkileşimli dersler ile eğitimleri en iyisinden almak ister misiniz?

Eğitim konu başlıkları, güncel tarih ve ücret için fotoğrafı tıklayınız.

     

SORU VE BİLGİLENDİRME İÇİN WHATSAPP FOTOĞRAFINA TIKLAYINIZ.


Related Posts