Farkındalık, Gelişim, Genel, Kişisel Gelişim

Unutkanlığın Önüne Bu Egzersizlerle Geçin

2 dk okundu

Hepimiz zaman zaman unutkanlıktan yakınırız. Yaşımız ne olursa olsun birşeyleri unutmak normaldir. Tabi bir miktar unutmak .
Bu miktar, artık hayatınızda bir şeyler aksamaya başladıysa sınırı aşmış demektir.
Beyin yaşla birlikte gerileyen ve fonksiyonları zayıflayan bir organımız. Diğer taraftan da tıpkı kaslarımız gibi, egzersizlerle geliştirilebilen, daha sağlıklı çalışabilen bir organ.
Son zamanlarda belleğinizde zayıflık, konsantrasyon veya çok çabuk unutma gibi problemler yaşıyorsanız, bir takım egzersizler yapmanız fayda sağlayacaktır.
Gelin birlikte bakalım..

-Bulmaca çözün, yapboz yapın, satranç gibi strateji ve plan gerektiren oyunlar oynayın.

– Evinize veya işinize her zamanki değil, farklı yollardan gidin. Hatta bunu daha da geliştirerek; her zaman yaptığınız şeyleri farklı şekil veya metotlarla yapın. Örneğin dişinizi her zaman fırçaladığınız elle değil, diğeriyle fırçalayın; gözleriniz kapalı duş alın… vb.

-Bir şeyi unutmak istemiyorsanız, sesli bir şekilde bir kaç kez tekrar etmeyi deneyin. Unutmadığınızı fark edeceksiniz.

-Mutlaka egzersiz yapın. Vücudunuza giren oksijeni artırmak, beyin başta olmak üzere kalp-damar ve diğer organlar için çok faydalıdır. Stresinizi azalttığı gibi, odaklanmanıza da çok yardımcı olacaktır.

-Yabancı bir dil öğrenin. Edinburgh Üniversitesi Filoloji Bölümü’nün yaptığı bir araştırma iki dil bilen kişilerin beyinsel fonksiyonlarının daha  hızlı çalıştığı ve unutma problemleri yaşamadığı sonucunu kanıtlarıyla beraber göstermiştir.Bunun yanı sıra bunama rahatsızlığını ortadan kaldıran dil öğrenimi için pek çok araştırma yapılmıştır.

-Bir şeyi hatırlamak istediğinizde aklınızda görseller canlandırmayı deneyebilirsiniz. Beyninizin hatırlamak istediğiniz şeyi sakladığı nöronlara erişebilmesi için ipuçlarına ihtiyacı olabilir. Bir süre sakin kalarak resim veya nesneler canlandırarak ona ulaşmaya çalışın.

-Her işin başı sağlık, sağlığın başı da beslenme ve uyku düzeni desek herhalde yanlış olmaz. Uyku düzeni ve sağlıklı beslenmenizin bir çok sorununuzu kapsayıcı nitelikte olduğunu unutmayın. Kendinize verdiğiniz değeri düzenli uyku ve beslenmeyle taçlandırın.

Sevgiyle kalın…


Ask ChatGPT
Set ChatGPT API key
Find your Secret API key in your ChatGPT User settings and paste it here to connect ChatGPT with your Tutor LMS website.