Temizlik Hastalığı Nedir?

Temizlik hastalığı olarak bilinen bu hastalık aslında obsesif kompulsif bozukluklardan bir tanesidir. Erkeklere oranla kadınlarda 2-3 kat daha fazla görülen bu hastalık tedavi edilebilir bir hastalıktır. Fakat tedavi edilmediğindeyse ciddi sağlık problemleri ortaya çıkabilir. Toplumda yaklaşık olarak her 100 kişiden 2 veya 3’ünde görülür.

Kişi her şeyin kirli ve mikroplu olduğuna inanarak sürekli yıkar, siler ve bu eylemleri ardı sıra tekrarlar.
Bunun altında yatan sebep aşırı evham, endişe ve takıntıların görüldüğü ve bunların yarattığı sıkıntıları ortadan kaldırma isteğidir. Bunlar tamamen saplantılı düşüncelerdir ve kişi buna engel olamaz.

Diğer tüm takıntılarda olduğu gibi kişi, bu bozuklukların mantık dışı olduğunu bildiği halde kendi davranışlarını engelleyemez. İstem dışı davranışlarını sürekli tekrarlayarak engellemeye çalışır. Saplantılı düşünceden kurtulmaya ve unutmaya çaba gösterir. Fakat başarılı olamaz.

Peki bu hastalığın belirtileri nelerdir?

  • Kişi sürekli ellerini yıkar.. Ellerinin kirli olduğu düşüncesiyle ellerini yıkar ve “hala ellerim kirli temiz olmadı” (obsesif düşünce) diyerek tekrar tekrar ellerini yıkamaya devam eder (kompulsif davranış)..
  • Evi sürekli olarak temizler.
  • Günlük hayatta sürekli dezenfektan kullanır.
  • Banyoda bir saati aşkın süre kalır ve tuvalette çok fazla zaman geçirir.
  • Eve gelen bir misafirin ardından kullandığı her şeyi temizleyebilir.
  • Zamanın çoğunu temizlik yaparak geçirir.
  • Kirli olduğunu düşündüğü her nesneyi yıkar, siler ve temizlemeden kullanamaz.

Temizlik Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Bu hastalığın nedeni birden fazla olabilmekle birlikte genellikle, beyin kimyasındaki bazı değişiklik ve bozukluklardan kaynaklandığı görülmektedir.
Bazı bölgelerdeki iletimin bozulması bunu tetikleyebilir. Bunun dışında sadece fizyolojik değil, psikolojik nedenlerin de bunu tetiklediği görülmektedir. Mesela kişinin rol-model olarak benimsediği kişide bu niteliklerin olması, bazı hadiselerin kişide suçluluk duygusu oluşturması, geçmişte yaşanan travmatik olaylar, mutsuz ve yıpratıcı ilişkiler gibi sebepler de bu hastalığın nedenleri arasındadır.

Temizlik Hastalığının Tedavisi

Bu hastalığın tedavisi için mutlaka psikiyatriye gidilmesi gerekmektedir.
Hastalık sürecinin altı ayı geçmediği durumlarda rahatsızlığa oldukça hızlı çözüm üretilir. Fakat uzun yıllar süren rahatsızlığın tedavisi uzun solukludur. Ancak yine de üstesinden gelinemeyecek bir hastalık değildir. Antidepresan ilaçların yanı sıra psikoterapi yöntemleri de uygulanır. Bilişsel Davranışçı Terapinin temizlik hastalığı noktasındaki faydasının oldukça yüksek oranda olduğu da görülmektedir.


Ask ChatGPT
Set ChatGPT API key
Find your Secret API key in your ChatGPT User settings and paste it here to connect ChatGPT with your Tutor LMS website.