Aramızdan ayrılan ünlü oyuncu Tarık Akan’ın bir TV programında anlattığı hikayedir. Çok etkilendiğim için paylaşmak istiyorum.

Babasının tayini çıktıktan sonra Kayseri’ye gittiklerini ve Sümer İlkokulu’na devam ettiğini söyleyen Akan, hayatını değiştiren Ayla öğretmenini şöyle anlattı:

“Okuma yazmam yok. Öğrenmemişim. Ayla öğretmenimin eline düştüm ilkokul 1’de. Beni ilkokul 2’den 1’e indirdiler okuma yazma bilmediğim için… Tekrardan 1’den başladım. Fakat o yılın sonunda bir kekemelik başladı bende. Normal konuşurken tıkanıyorum, kelime çıkmıyor, ayaklarımı yere vuruyorum, çıkmıyor, çıkmıyor. İkinci sınıfın sonundaydı. Ayla öğretmenim bana aynen şöyle yaptı: ‘Tarıkçım ne olursun heyecanlanma oğlum. Nerede tıkanıyorsun?’ diye sordu. ‘Peki’ dedi. Bir yıl öyle geçti. İçimden okumayı öğrendim ama yüksek sesle okuyamıyorum hala. ‘Peki oğlum, şimdi senin en kolay söyleyebileceğin ne var hayatında, ne çıkıyor ağzından?’ dedi. ‘Hele’ dedim. ‘Peki.’ dedi, ‘Takıldığın kelimenin başına hele koy, sonra konuş’. Ben ondan sonra bütün kelimelerin başına hele koyarak konuşmaya başladım. İlkokul 3. sınıfta aritmetiğim müthişti. Beni yarışmalara sokuyordu. Soruyu tahtaya yazarken hemen formülü çıkartıyordum. Yarışmalarda hep birinci çıkıyordum ama hep ‘hele’li konuşuyordum. İlkokul 5 bitti.Babamın yine tayini çıktı, İzmit’e geçtik. Yıl 1962 idi.”

52 YIL SONRA ÖĞRETMENİNE ULAŞMAYI BAŞARDI
Daha sonrasında öğretmeninin izini kaybeden Tarık Akan, geçen yıl öğretmenler gününde uzun bir uğraş sonucunda Ayla öğretmenine ulaşmayı başarmış.

Önce soyadından Kayseri’deki aynı soyadlı kişileri arayan ve herkese tek tek öğretmenini, nerede okuduğunu ve hakkında bildiklerini anlatan Akan, en sonunda öğretmeninin İstanbul’daki kardeşine ulaşmış ve ondan telefonunu öğrenmeyi başarmış.

Ayla öğretmeninin Ankara’ya torununun yanına gittiğini öğrenen Akan, “Bende başladı gözyaşları. Öğretmenimi arıyorum tam 52 yıl sonra! Açtım, ‘Öğretmenim ben Tarık Akan’ım’ dedim. ‘İnanmıyorum Tarıkçım sen misin?’ dedi. ‘Benim öğretmenim’ dedim. Biz başladık konuşmaya. Dün değil önceki gün bana bir mesaj çekti, ‘Tarık oğlum seninle gurur duyuyorum’. Nasıl duygulandım birden. Dedim ki ‘Sevgili öğretmenim, beni ben yapan sensin. Senin ellerinden öperim, karşında saygıyla eğilirim senin’.” diyerek yaşadığı o heyecanını izleyenlerle paylaştı.

BENİ BEN YAPAN AYLA ÖĞRETMENİMDİR
Tarık Akan, Ayla öğretmenine olan vefa borcunu da şu sözlerle dile getirdi:

“Benim öğretmenim bana o gücü vermemiş olsaydı, ben şimdi kekemeydim, konuşamıyordum. Ben ben değildim. Her şeyimi bana veren odur.”


İlgili Yazılar

Ask ChatGPT
Set ChatGPT API key
Find your Secret API key in your ChatGPT User settings and paste it here to connect ChatGPT with your Tutor LMS website.