Gelişim, Kurumsal

Şirketinizi SEO İle Güçlendirin 

2 dakikalık okuma

Seo, Search Engine Optimization kelimelerinin baş harflerinden oluşan dijital dünya için olmazsa olmaz kavramlardan biridir. O olmazsa gerçekten yok sayılıyorsunuz desek yanlış olmaz. Varlığınızı diğerlerine göstermede kullanılan her türlü yolun tabiri caizse alt yapısı SEO’dur.

Anlamı arama motoru optimizasyonu olan SEO her türlü internet projesinin arama motorunda en üst sıralarda çıkması için belli başlı kuralları uygulayarak optimize edilmesidir. Bu kurallar projenizin oluşumunda ve arama motoruna tanıtılmasında uygulanır.

Web sitenize ziyaretçi çekmekten daha önemli bir şey yoktur. Hiç ziyaretçisi olmayan bir sitenin içeriği ne olursa olsun değeri sıfırdır.  Dolayısıyla SEO nedir ve önemi nedir sorularının cevabını tam olarak bilmeniz gerekmektedir.

Günümüzde en çok kullanılan arama motoru Google olduğu için, SEO kurallarını belirleyen kuruluş da Google olmuştur.  Seo’yu sağlıklı bir şekilde öğrenebilmek için trafik çeşitlerini bilmemiz gerekmekte. Bunlar:

Kaliteli Trafik

Web sitenize gelenlerin alıcılara dönüşmesinde ne kadar başarılıysanız SEO’nuz o kadar güçlü demektir. Kaliteli trafik demek web sitenize gelen ziyaretçilerinizin ürünlerinizi araması ve almasıdır.

Seo optimizasyonunda başarılısınız ki, ürünü arayan alıcı adayı sizin sitenize gelmiş.

Ziyaretçi Miktarı

Trafik kaliteniz ne kadar önemli olsa da trafik miktarınız da onu tamamlayan başarı kriterlerinden biridir. Fakat burada ziyaretçi sayınızın yanı sıra kullanmanız gereken veriler de var. Bunlar ziyaretçilerinizin sayfa görüntülemeleri ve ziyaret süreleri. Bu değerlerin tamamı bir bütün gibi ele alınıp sonuca bakılır. Bu hesaplamaları yapmada Google Analytics aracından yardım alabilirsiniz.

Organik Trafik

Arama motorlarında reklamsız olarak, aranılan bağlantıya tıklandığınızda artık organik bir ziyaretçiniz var demektir. Bu tam olarak sizin SEO başarınızın göstergesidir. Organik ziyaretçi trafiğiniz kendinizi göreceğiniz bir SEO aynasıdır.

SEO optimizasyonu yapmak asla bitmeyen bir süreçtir. Çünkü arama motorları en iyi sonuçları sağlamak için daima algoritmalarını günceller. Bu durumda sizin yapmanız gereken daima en güncel ve güçlü olan yöntemleri kullanmaktır.

Bu güncel yöntemlere bir sonraki yazımızda değineceğiz.

Kurumsal ya da kişisel web sitelerinde başarılı SEO geliştirmeleri için eğitimleri inceleyebilirsiniz.

Sevgiyle..