Gelişim, Genel, Kişisel Gelişim

Seyahat Fotoğraflarınız İçin İpuçları

5 dk okundu

Anın tadını çıkarmak harika olsa da tatillerinizin en güzel anlarını ölümsüzleştirmek de oldukça önemli. Peki seyahatlerde en iyi fotoğraflar nasıl çekilir ve fotoğraf çekerken nelere dikkat etmelisiniz?

Bu yazımızda seyahat fotoğraflarınız için ipuçları derledik.

Seyahat Fotoğrafçılığı Nedir?

Seyahat fotoğrafçılığı aslında iki temel üzerine kuruludur. Bunlardan ilki gezide fotoğraf çekmek ikincisi ise fotoğraf çekmek için geziye gitmektir. Fotoğraf çekmek için geziye gidenler genelde profesyonel olarak fotoğrafçılıkla ilgilenen kişilerdir.
Gezide çekilen fotoğraflar ise hatıra niteliğinde olur. Yıllar sonra o fotoğraflara baktığımızda o ana döneriz. Gezi fotoğraflarınıza baktığınızda o anı en iyi şekilde hatırlayabilmeniz için bazı tüyolar derledik.

Seyahat Öncesi Araştırma ve Hazırlık

Seyahat edeceğiniz yeri önceden araştırarak fotoğraf çekeceğiniz noktalar hakkında fikir sahibi olabilir ve aksesuar ve ekipmanlarınızı buna göre ayarlayabilirsiniz. Örneğin; çok güzel bir fotoğraf çekim noktası keşfettiniz ve tam o ortama uyacak bir kıyafetiniz ya da çantanız var. Bu noktada kıyafetinizi hemen valizinize dahil edebilirsiniz.
Ya da o ortama uygun olacak kompozisyonları seyahate çıkmadan önce belirleyebilir, böylece fotoğraf çektiğiniz esnada çok daha hızlı olabilir ve iyi fotoğraflar yakalayabilirsiniz.

Doğru Işık Şart

Doğru ışık, iyi fotoğrafların olmazsa olmazıdır. Profesyonel fotoğrafçlar açık havada çektikleri fotoğraflarda ışığın iyi olması için genelde sabah gün doğumu ya da akşam gün batımı saatlerini tercih ederler. Bu fotoğraflarda güneş doğrudan fotoğraf çekilen ortama etki etmediğinden fotoğraflar çok daha doğal ve aydınlık çıkar. Ancak seyahatleriniz esnasında her zaman fotoğraf çekmek için en uygun vakitlere denk gelemeyebilirsiniz. Bazen gün ortasında da fotoğraf çekmek istediğiniz anlar olabilir. Bu durumda telefonunuzda bulunan filtre özelliklerini kullanmayı deneyebilirsiniz. Profesyonel fotoğraf makineniz ile çekim yapıyorsanız gün ışığında çekim için uygun lensleri ve ekipmanlarınızı kullanabilirsiniz.
Ayrıca gün ışığının etkisini azaltmak için renkli arka planlar da tercih edebilirsiniz. Özellikle tatil beldelerinde cıvıl cıvıl birçok arka plan bulabilirsiniz. Böylece fotoğrafınız çok daha eğlenceli bir hale gelecek ve ışık patlaması oldukça azalacaktır.

Odaklanmak Artık Çok Kolay

Günümüzde birçok akıllı telefonun çok iyi çekim yapma özellikleri bulunuyor. Bu özellikler sayesinde fotoğrafçılıkla ilgisi olmayan insanlar dahi zorlanmadan harika fotoğraflar çekebiliyor. Odaklanma, fotoğrafların iyi görünmesini sağlayan önemli detaylardan biri. Çünkü seyahatleriniz sırasında bazen arka plan istediğiniz kadar iyi görünmeyebilir ve odak noktası olarak fotoğrafını çekmek istediğiniz kişi ya da objeyi seçebilirsiniz. Böylece fotoğrafınız sadece sizin istediğiniz nesne ya da kişiye odaklanır.

Farklı Bakış Açıları Kullanın

Doğru açıdan çekilen fotoğraf, anı adeta büyülü bir kareye dönüştürür. Örneğin çok heybetli bir binayı çekerken onu kendi gördüğünüz şekilde göz hizasında çekmek yerine alttan ve binanın tamamını kadraja sığdırarak çekmeyi deneyin. Göz hizası ile çektiğiniz fotoğraf ile açısını ayarlayarak çektiğiniz fotoğraf arasında ciddi bir estetik fark olacaktır. Doğru açıdan çekilen fotoğraflar, her zaman göze çok daha hoş gelir.

Kompozisyon, Fotoğrafı Baştan Yaratır

İyi fotoğrafları incelediğinizde size bir hikaye anlattıklarını fark edebilirsiniz. Örneğin harika bir yeşil arka plan önünde gözleri kapalı, hasır şapkalı, çiçek koklayan bir kız size huzuru, doğayı, dinginliği çağrıştırabilir. Bir de aynı manzara önünde kızın adeta asker gibi dikildiğini ve kameraya baktığını düşünün. Bu fotoğraf sizin için herhangi bir şey ifade etmeyecektir.
Kompozisyonlar fotoğrafa; eğlence, yaratıcılık, güzellik katar. Örneğin batmak üzere olan bir güneşi yakalama, güneşin önünde ağzını açarak güneşi yiyormuş gibi bir açı yakalama, ya da fincanın arkasına geçip içine atlıyormuş gibi poz verme gibi birçok yaratıcı fikir, fotoğraflara ayrı bir hava katıyor. Bu tarz fotoğraflar insanlar tarafından ilgi çekici ve komik bulunuyor.

Fotoğrafınızı çekerken siz de yaratıcı kompozisyonlar düşünerek o anı çok daha unutulmaz ve özel bir hale getirebilirsiniz.

Biraz Sabır Gerekebilir

Bazen aynı noktada sizin çektiğiniz fotoğrafa bir de profesyonel bir fotoğrafçının çektiği fotoğrafa bakar ve onun gittiği dönemde mekanın ne kadar güzel ve arka planın boş olduğunu düşünürsünüz. İşin aslı öyle değildir. Profesyonel fotoğrafçılar iyi fotoğrafın sabır gerektirdiğini çok iyi bilir. Bu sebeple fotoğraf çekmek istedikleri noktaya odaklanıp gerekirse uzun süre boyunca çekmek istedikleri uygun anın oluşmasını beklerler. Bazen bunun için sadece birkaç saniyeleri olur ve o birkaç saniyeyi değerlendirip eşsiz kareleri yakalarlar.
Bu yüzden, fotoğraf çekerken ortamın kalabalığından ya da doğru anın gelmemesinden şikayet etmek yerine hazırda bekleyin. O an kısa da olsa mutlaka gelecektir.

Yedeklemeyi Unutmayın

Gün sonunda, fotoğraflarınızı her ihtimale karşın mutlaka yedekleyin. Böylece yıllar sonra seyahatinizden bahsederken, çok iyi fotoğraflar çektiğinizi ama onları kaybettiğinizi söylemek yerine o güzel fotoğrafları gösterebilirsiniz.

(Alıntıdır)


Ask ChatGPT
Set ChatGPT API key
Find your Secret API key in your ChatGPT User settings and paste it here to connect ChatGPT with your Tutor LMS website.