Blog

Paragraf Çözme Teknikleri

Paragraf Çözme Teknikleri
Genel Hızlı Okuma Teknikleri Kişisel Gelişim Uncategorized

Paragraf Çözme Teknikleri

Okuduğumuz bir kitabı yeterli anlamadığımızı düşündüğümüzde baştan okuyoruz. Ya da bir paragrafı, cümleyi.. Bir de bu işlemi kısıtlı sürede ve anlamama şansınızın olmadığı bir durumda okuduğunuzu düşünün. Bunun için bir miktar profesyonel olmak gerekiyor değil mi?

En azından bunun püf noktalarını bilmek, gerekli teknikleri doğru anlamak ve çokça da pratik yapmakla bu mümkün. Tabi okuma hızınızın da yeterli olduğunu düşünürsek sonucun başarılı olması kaçınılmaz gibi.

Bir metni oldukça hızlı okuyabilecek donanımdayız zaten. 500 garanti, 1000 mümkün, 1500 eğer iradeli çalışırsanız kaçınılmaz. Bunlar kelime sayıları. Peki ya anlama?

İşte orada iş size kalmış. Konu tamamen çalışma ve bu donanımı olağan kılmak için belli bir süre vazgeçmeme.. O da yaklaşık 21 gün.

Yapan yapıyor. Başarıyor. Kimsenin kimseden farkı yok. Üstün zekalı ya da sıra dışı bir algı yeteneği gerekmiyor emin olun.

Her şeye rağmen bu seviyede bir okuma hızınız olmasa da, paragraf çözme tekniklerinde belli taktikler ve deneyimlemelerle işi oldukça ileriye götürebilirsiniz.

Duruma sınav olarak bakarsak, bir sınavda yaklaşık 10-12 paragraf sorusu karşımıza çıkıyor. Eğer teknik adımları bilirseniz bu işin ‘nasıl olduğu’ sizin için emin olun kolay olacaktır.

Sınavda bir paragraf sorusunu çözmede belli teknikler ve bunların soruda ne istendiğine bağlı olarak uygulanma tercihleri var. Hangi tekniği hangi tip sorularda kullanacaksınız, onun yanında destek teknik olarak ne yapabilirsiniz, emin olmak için nasıl bir sağlamaya gidilmeli gibi soruların cevabını işte bu eğitimde alabilirsiniz.

En önemli kazanımlardan biri de emin olun ki bu işin psikolojisi. Uzun paragraf sorularına karşı olan o spesifik korkuyu yok etmenin, özgüven kazanmanın yolu da bu eğitimde başarılı olmanız. İrade ve motivasyonla başladığınızda , sonucunda başarılı olmamanız mümkün değil. Hatta okumayla alakalı ne gibi problemleriniz var, keşfederek hayat boyu size fayda sağlayacak bir adım da atmış olabilirsiniz.

Hepsi ve daha fazlası için eğitim linkini bırakıyoruz..

Bütün sınavlarınızda başarmanız dileğiyle…