Farkındalık, Gelişim, Genel

Özsaygınızın En Yüksek Olduğu Yaş Tahmin Ettiğiniz Yaş Değil

3 dk okundu

Hangi yaşa ulaştığınızda kendinize olan saygınızın en yüksek seviyede olduğunu düşünüyorsunuz? Hayatınızın düzene oturduğu, belirli bir gelirinizin, yaşam standardınızın ve kendi kurduğunuz bir ailenizin olduğu 30’lu yaşlar mı? Hayır!

Her yaşın ayrı bir derdi var. Ergenlik çağında kendi bedeninizle ve çevrenizle sürekli bir savaş halindesiniz. Otuzuncu doğum gününüzden önce “eyvah yaşlanıyorum” tedirginliğindesiniz. Sonrası orta yaş bunalımı ve yaşlılığın getirdiği yalnızlık şeklinde devam ediyor. Fakat tüm bu çatışmalara rağmen özsaygınız artmaya devam ediyor. Zirveye ulaştığı yaş ise 60.

İsviçre’deki Bern Üniversitesi’nden araştırmacılar, gerçekleştirdikleri bir çalışma ile yetişkinlerin kendilerine olan saygısının en yüksek olduğu yaşın 60 olduğu sonucuna varmış. Çalışmayı gerçekleştirenler özsaygının genellikle kişinin içinde yaşadığı bir çatışma olduğunu kabul etseler de tüm insanlarda benzer bir dokuyu izlediğini söylüyor.

165 Bin Kişiyi Kapsayan Araştırma

Psikologlar 1980’lere kadar yetişkinlerin özsaygılarında önemli değişiklikler görülmediğini düşünüyordu. Fakat son kırk yılda bu teori çeşitli araştırmalar tarafından sorgulandı. Yapılan araştırmalar genellikle kişilerin özsaygılarının veriye vurulduğunda yay şeklinde bir artış ve azalış izlediğini gösterse de çalışmalar yeterince insan üzerinde yapılamadığı için kesin bir teori ortaya koymak mümkün olamadı.

Bern Üniversitesi’nin gerçekleştirdiği çalışma ise daha önce yapılmış 200 araştırmayı bir araya getirerek dört ile 94 yaşları arasında 165 bin insanı inceliyor.

Çalışmanın sonuçlarına göre yıllar içinde kötü dönemler geçirsek de özsaygımızda hiçbir zaman köklü düşüşler gözlemlenmiyor. Genellikle yaşlandıkça özsaygımız güçleniyor.

İlk Güçlenme Çocuklukta Başlıyor

Özsaygımız, dört ile 11 yaşlarımız arasında önemli ölçüde ve istikrarlı bir şekilde yükseliyor. Etrafımızı ve kendimizi tanıdıkça, kendimize olan saygımız da artıyor.

Bağımsızlığımızı kazandığımız 20’li yaşlarda ise özsaygımızdaki en büyük yükselme gözlemleniyor. Fakat artış bu hızla devam etmiyor. Otuzlu yaşlara vardığımızda duraklama dönemine giriyoruz.

Bu noktadan sonra önümüzdeki 30 yıl içinde özsaygımızda yavaş ama istikrarlı bir yükselme gözlemleniyor ve nihayet 60 yaşımızda özsaygımız zirveyi görüyor.

Çalışma, 60 yaşında çoğu insanın hayatında en mutlu oldukları dönemde olduklarını gösteriyor. Bu durum 70 yaşına kadar bu şekilde devam ediyor. Fakat araştırma, 70 yaş ile ilgili atasözlerini haklı çıkaracak şekilde özsaygımızın, bu yaştan sonra düşüşe geçtiğini belirtiyor. 90 yaşını görenler için ise durum hiç iç açıcı değil. Bu yaşlarda özsaygımız hayatımız boyunca en sert düşüşü görüyor.

Herkesin hayatının aynı doğrultuda ilerlemediği göz önüne alındığında sizce şu yaşınızda özsaygınız ortalama bir insana göre hangi seviyede?

(Alıntı)


Ask ChatGPT
Set ChatGPT API key
Find your Secret API key in your ChatGPT User settings and paste it here to connect ChatGPT with your Tutor LMS website.