Psikolojik Satış

2 saat 0 Kayıtlı Henüz derecelendirme yok Başlangıç

İnsanlar mantıksal değil duygusal nedenlerle alışveriş yaparlar.

Bir satış sürecinde duygunun bir gramı, gerçeğin bir tonuna eşittir.

Bu sebeple; psikolojik satışı öğrenmek satışta başarı için çok önemlidir.

Satışın en önemli sırlarından biri şudur; insanlar şirketlerden değil, insanlardan satın alırlar ve müşteriler daima  bilip güvendikleri ve hoşlandıkları insanlarla iş yaparlar. Bu sebeple; müşteriyi anlamamızı sağlayan psikolojik satış bilgisi satışta çok önemlidir. Çünkü; insanlar duyguları ile satın alır, sonrasında ise mantıklarıyla gerekçelendirirler.

Son yıllarda ürünlerin ve hizmetlerin birbirine benzemeleri satış mesleğini yapan kişilerin bildiği ama dikkat etmedikleri bir gerçeğin önemini daha da artırmıştır; “İlişki Kalitesi”. Bu sebeple; “İlişki Kalitesi” ile birlikte “İlişki Yönetimi”ni de içine alan “Psikolojik Satış” kavramı günümüz satış dünyasında satış danışmanlarının önce bilmesi ve sonra da sonuç odaklı uygulaması gereken çok önemli bir beceri olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Deneyim her şeydir. Çünkü; insanlar duyguları ile satın alır, sonrasında ise mantıklarıyla gerekçelendirirler. Olumlu ve iyi duygular, satışı başlatır, sürdürür ve sonuçlandırır. İyi duygular üzerine inşa edilen ve müşteride fark yaratıcı “Duygusal İmza” oluşturan “Müşteri Deneyimleri” harcamayı bilinç dışı bir mekanizma ile yükseltir. Müşteriye yaşatılan duygular hizmetin kalitesini belirler. “Olumlu duygular” satışı kolaylaştırır, “olumsuz duygular” ise zorlaştırır.

 

Günümüzde bir çok müşteri için “ilişkinin kalitesi”, üründen daha önce gelmektedir ve satış danışmanının ilişki yönetme becerisi, satışın başarısında sattığı üründen daha çok önemlidir. Bu sebepledir ki zaten günümüzde artık satış danışmanından iyi bir “İlişki Yöneticisi” olması beklenmektedir. Çünkü; ilişki satamayan ve kendini müşterisine benimsetemeyen satış danışmanı, müşteriyi geleceğe taşıyarak süreklilik gösteren bir satış yaratamaz.

 

İlişki, satılan üründen daha önemlidir. İlişki, müşteride deneyim oluşturur. Müşterinin yaşadığı olumlu duygular satışı kolaylaştırır. Özellikle deneyimlerin ürünlere dönüştüğü ve müşterinin yaşadığı her bir deneyimin “ürün” haline geldiği günümüzde, müşteriye yaşatılan olumlu duyguların ve ilişki kalitesinin önemi daha da artmaktadır.

 

Kendinizi satış danışmanı olarak görmeniz yetmez; ancak sonuçlar sizi gerçek bir satış danışmanı yapar. Bu satış dünyasında gerçek gerçektir, doğru doğrudur,  başarı başarıdır ve satış satıştır. Satış dünyasında her şey gerçektir. Çünkü; satış sonuç almaktır.

Eğitimde kalite için %100 Canlı Eğitim!

  • Bütün eğitimlerimizi Zoom uygulamasında canlı olarak yapmaktayız.
  • Eğitime Bilgisayar, Tablet ve akıllı telefonlarınızdan rahatça girebilirsiniz.
  • Zoom giriş bilgilerini ve linkini eğitim günü mail ve SMS ile göndereceğiz.
  • Linke tıklayarak kolayca eğitime girebileceksiniz.
  • Eğitim esnasında, ses ve görüntünüzü dilerseniz açabilirsiniz.
  • Eğitim sonunda sertifikanızı kontrol panelinden indirebilirsiniz.
  • Eğitime kaydolmak için sepete eklemeniz ve ödeme adımlarını gerçekleştirmeniz gerekmektedir.
  • Her türlü soru ve öneriniz için 0850 500 2000 numaralı WhatsApp hattımızdan destek alabilirsiniz.
  • Toplu katılımlarda ya da kurumsal alımlarda bizimle iletişime geçiniz.
1.200

İlhan Ürkmez

0,0Eğitmen Değerlendirmesi
0
Öğrenciler
16
Dersler
0
Yorumlar
Ayrıntıları Görüntüle
Ask ChatGPT
Set ChatGPT API key
Find your Secret API key in your ChatGPT User settings and paste it here to connect ChatGPT with your Tutor LMS website.