Kahkaha Yogası Çalışması

1 saat 0 Kayıtlı Henüz derecelendirme yok Başlangıç

Kahkaha Yogası Nedir?

Kahkaha Yogası Hintli tıp doktoru Dr. Madan Kataria tarafından geliştirilmiş eşsiz bir tekniktir. Kahkaha egzersizleri ile yoga nefes tekniğinin (pranayama) harmanlanmasından oluşmaktadır. Bu da vücuda ve beyne daha fazla oksijen gitmesine ve sonucunda kişinin kendini daha enerjik ve daha sağlıklı hissetmesine neden olmaktadır. Kahkaha çalışması ile vücuttaki hücrelere oksijen gitmesi, sinir sistemimizin sakinleşmesini desteklemek, negatif düşünceleri azaltarak, bağışıklık sistemimizi güçlendiren duygu durumu ve vücut kimyamızı değiştiren Tekniğin süresi 1 saattir.

 • Günde kaç defa içten bir kahkaha atıyorsunuz?
 • Her bir içten kahkahanız ne kadar sürüyor?
 • Kahkaha atmanız için ne gerekiyor?
 • Kahkaha atmanın önemli olduğunu düşünüyor musunuz?
 • Bir dakika boyunca hiçbir nedene bağlı olmadan kahkaha atabilir misiniz?
 • Kahkahanın sizin için yapabileceklerini test etmek için 3 saatinizi ayırabilir misiniz?

Yapılan istatistiksel çalışmalar gösteriyor ki, hepimiz iyi şartlar altında ortalama olarak günde toplam 2-3 dakikaya toplanabilen  2-4 saniyelik içten kahkahalar atıyoruz.

Çünkü genel inancımız kişinin içten bir kahkaha atabilmesi için gelişmiş bir espri anlayışına ve bu espri anlayışını uyaracak dış faktörlere (şakalar, film, komedi, vb.) ihtiyaç duyduğu yönünde.

Hâlbuki kahkaha atmak için espri anlayışıyla doğmuş olmak veya espri anlayışını ileri seviyeye taşımak gerekli değildir.

 • Oysaki bilimsel olarak kanıtlanmıştır ki içten bir kahkaha, eğer yeterince uzun sürdürülebilir ise;
 • Etkinliği bilinen kardiyo egzersizleri ile aynı fiziksel etkileri yaratmaktadır,
 • Kahkaha ile birlikte alınan derin nefesler, vücuttaki hücrelere giden oksijen miktarını arttırır,  hücrelerin fonksiyonlarını en yüksek kapasitede gerçekleştirmelerine yardım eder ve pek çok hastalığın oluşumunu engeller veya iyileşmesine destek olur,
 • Diyafram ve abdominal kasların hareketini arttırarak, otonom sinir sistemimizin sakinleştirici kolu olan “parasempatik sistem” i harekete geçirir – ki bu da stres oluşturan “sempatik sistem” in panzehridir,
 • Negatif düşünce ve duyguları ortadan kaldırarak kendi ruh bütünlüğünüzün oluşmasını sağlar.

Kahkaha Yogası tekniğiyle Nefesinizi ve Kendinizi hissederek önce vücudunuz sonra kendiniz harekete geçmektedir… Zihin tazelenir ve “An ”da kalırsınız…

Dönüşüm kişinin sorumluluğundadır… Hayat akışınızdaki sorumlulukları bir kenara bırakıp yenilenmek için hazırlanırsınız. İyi bir kahkaha siz farkında bile olmadan size vücudun içinden yapılan bir masaj gibi etki eder. Kahkaha atmak solunum, karın, sırt, bacak ve yüz kasları için iyi bir egzersizdir. Bağırsakları ve iç organları çalıştırır, karın kaslarını güçlendirir. Bu aktivite sindirim ve besin emilimi için avantajlıdır. Kahkaha kalori yakmaya da yardımcı olur. Güçlü bir kahkaha diyaframı titreştirir, derin nefes almak da daha fazla oksijen almayı sağlar bu nedenle gülmek en iyi solunum egzersizlerinden biridir.

Kahkaha kişinin kendine güvenini artırır, yaşamın çatışma ve zorlukları ile başa çıkmak için zihinsel güç verir. Depresyondan çıkmaya yardımcı olur. Stresi azaltarak zihinsel sağlığı geliştirir, sadece birkaç dakika için bile olsa günlük hayatımızdaki tüm gerginlikleri unutmamızı sağlar. Kahkaha hayatın güzel yanlarını görmemizi sağlayan olumlu bir çerçeve içinde bakmamızı sağlar. Başkaları ile birlikte gülmek bağ kurmaya ve empati yapmaya yardımcı olur ve böylece bağlanmayı ve sosyal etkileşimi arttırır. Bu kişinin kendine güvenini arttırır ve daha iyi bir kişisel görünüm sağlar. Gülümseyen bir yüz, bir grup içinde her zaman popülerdir. Bu iki kişi arasındaki mesafeyi azaltır ve onları bir araya getirir. Başkaları ile sağlıklı iletişimi arttırır.

Hayata olumlu yaklaşan sağlıklı bir birey konunun toplumsal, kişisel veya profesyonel olduğuna bakılmaksızın iyi karşılanır. Mizah ve yaşamın küçük, en sıradan yönlerinde bile mizahı bulabilmek iyi bir anlamda bir yetenektir ve bir kişinin toplum içindeki konumunu yükseltir. Böyle bir kişi sizi en rahatsız edici durumlarda bile iyi hissettirmeyi başarabilir. Bu kişilere kolayca güvenip, yargılanma endişesi olmadan en utanç verici sırlarınızı söyleyebilirsiniz. Neden biliyor musunuz? Çünkü bu kişiler kendi hatalarına gülmekle çok meşguldürler. Gülmek sağlık da dahil olmak üzere hayatımızın birçok yönünü, refah ve enerji düzeylerini etkiler. Bu nedenle her zaman güne gülümseyerek başlayın…

Eğitimde kalite için %100 Canlı Eğitim!

 • Bütün eğitimlerimizi Zoom uygulamasında canlı olarak yapmaktayız.
 • Eğitime Bilgisayar, Tablet ve akıllı telefonlarınızdan rahatça girebilirsiniz.
 • Zoom giriş bilgilerini ve linkini eğitim günü mail ve SMS ile göndereceğiz.
 • Linke tıklayarak kolayca eğitime girebileceksiniz.
 • Eğitim esnasında, ses ve görüntünüzü dilerseniz açabilirsiniz.
 • Eğitim kaydını eğitim sonrası mail ile göndereceğiz. Bir ay boyunca izleyebileceksiniz.
 • Eğitimin WhatsApp grubu olmayacaktır. Gerekli bilgiler mail ve sms ile iletilecektir.
 • Eğitim sonunda sertifikanızı kontrol panelinden indirebilirsiniz.
 • Eğitime kaydolmak için sepete eklemeniz ve ödeme adımlarını gerçekleştirmeniz gerekmektedir.
 • Her türlü soru ve öneriniz için 0850 500 2000 numaralı WhatsApp hattımızdan destek alabilirsiniz.
 • Toplu katılımlarda ya da kurumsal alımlarda bizimle iletişime geçiniz.
300

Şengül Demir

0,0Eğitmen Değerlendirmesi
0
Öğrenciler
1
Dersler
0
Yorumlar
Ayrıntıları Görüntüle
Ask ChatGPT
Set ChatGPT API key
Find your Secret API key in your ChatGPT User settings and paste it here to connect ChatGPT with your Tutor LMS website.