Ebeveynler için Koçluk Yaklaşımı

Kayıt Ol
Kayıtlı: 123 öğrenci
Süre: 10 saat
Seviye: Orta
Ebeveynler için Koçluk Yaklaşımı

Eğitim 6 Şubat Cumartesi günü başlayacak.

İki hafta sonu 11:00-13:00 arasında yapılacaktır.

“Her çocuk sanatçı olarak doğar, önemli olan büyürken bunu korumaktır.”
Picasso

Koçluk Eğitimi almış kişilerin ebeveynlikteki olumlu gelişmelerine çok şahit olduk. İşte bu sebeple, Süleyman Akay, Temel Koçluk ya da Profesyonel Koçluk eğitimlerinin yanı sıra Ebeveynler için Koçluk Eğitimi programını da oluşturdu. Bu eğitim sadece kendinize değil, eşinize ve çocuklarınıza çok şey katacak bir program.

Unutulmaması gereken bir tespit; Roshental Deneyi!

1963 yılında Prof. Robert Rosenthal ve Lenore Jocabson adında iki Alman Araştırmacı; ilkokul öğrencileri ile gerçekleştirdikleri deneyde, sene başında öğrencileri bir genel zeka testine tabi tuttular ve öğrencileri ikiye ayırdılar. Çocukların öğretmenlerine ise iki gruptan birinin ortalamanın üstünde zekaya sahip olduğunu söylediler. Öğretmenleri öğrencilerin aileleri konuşmamaları konusunda uyardılar. Bu öğrencilerin, diğerlerinden çok daha başarılı olacaklarını söylerler.

Sene sonunda yapılan ikinci testte ise, üstün zekalı olarak sınıflandırılan çocuklardaki zeka artışının diğer gruptakilerden daha fazla olduğu tespit edilmiştir.

İşin ilginç tarafı ise, ilk başta üstün zekalı olarak sınıflandırılan öğrencilerin, diğer öğrencilerden hiç bir farkı yoktu! Sıradan öğrencilerdi. Tabi ki, üstün zekalı diyerek, her şeyi sınırsızca sunmak da yanlış. Ancak, doğru yaklaşım ile, çocuğunuzun zeka düzeyini ve başarısını artırmak elinizde.

Ebeveynler için Koçluk Eğitimi’nde bu konuyu daha detaylı konuşacağız.

Bir başka tespit de Nasa’dan!

NASA, Dr. George Land ve Beth Jarman ile iletişime geçerek bünyesindeki bilim insanlarının ve mühendislerin yaratıcılık potansiyellerini doğru bir şekilde ölçecek özel bir test hazırlamalarını istedi.

Test, NASA’nın oldukça işine yaramakla beraber, bilim insanlarının karşısına birkaç soru çıktı: Yaratıcılık nereden kaynaklanır? Doğuştan mı gelir yoksa öğrenilebilir mi? Yoksa tecrübe ile mi kazanılır?

Daha sonra bu testi 4 ve 5 yaşındaki 1600 çocuğa yaptıran bilim insanları, sonuçlar karşısında büyük bir şaşkınlık yaşadılar.

Bu test, sorunlara yeni, değişik ve yaratıcı fikirler ile yaklaşma becerisini ölçüyor. Hayal gücü açısından “dahi” kategorisine giren çocukların oranı kaçtır dersiniz?

Tam yüzde 98!

Hikayenin tamamı bu değil. Bilim insanları buna o kadar şaşırmışlardı ki, daha kapsamlı bir test hazırlayarak 5 sene sonra yani çocuklar 10 yaşında geldiklerinde onları tekrar teste soktular.

Sonuç mu? Çocuklardan sadece yüzde 30’u dahi kategorisine girebilmişti.

15 yaşına geldiklerinde yapılan testte ise bu oran yüzde 12’ye gerilemişti.

Peki ya biz yetişkinler? Hangimiz yıllar süren eğitimin ardından hala yaratıcı yönümüzü kullanabiliyoruz?

Maalesef yalnızca her yüz kişiden 2’si.

Çocukların meraklarını ve yaratıcılıklarını korumaları için, Ebeveynler için Koçluk yaklaşımı

Bütün anneler ve babalar, çocuklarının gelecekleri için kaygı duyarlar. Onların en iyi okullarda okumalarını, başarılı olmalarını ve bir şekilde hayatlarını daha iyi şartlarda yaşamalarını isterler. Bunları isterken, çocuklarına nasıl davranacaklarını bilemedikleri gibi nasıl yardımcı olacakları konusunda da kendilerini huzursuz hissederler.

Çocuklarının potansiyelleri tam olarak kullanamadıklarını bilirler ve bu onları oldukça rahatsız eder. Çocuklarının potansiyellerini kullanabilmeleri için, şekilden şekle girerler.

Koçluk Nedir?

Koçluk kişilerin potansiyellerini doğru olarak kullanmalarını sağlayan, dünyanın en başarılı yöntemdir. Bir koç, yargısız dinleyerek kişinin farkındalığını artırır. Hedefleri konusunda yol göstermektense, kişinin kendi yolunu bulmasını sağlar. Tüm insanlar için kendi bulduğu yol, en değerli yoldur.

Koç Ebeveynlerin Çocukları:

Koçluk eğitimi almış ebeveynlerin, çocuklarının gelişimleri üzerine araştırmalar yaptık. Koçluk mantığını oturtmuş arkadaşlarımızın hemen hepsinin çocuklarının, kendileri ile barışık, pozitif, kötü alışkanlıklardan uzak ve güçlü hedeflerinin olduğunu, bu güçlü hedeflere giden yolda, işlerini şansa bırakmadan, adım adım, motive bir şekilde hareket ettiklerini tespit ettik. Bu farklar bize Ebeveynler için Koçluk Eğitimi’ni

Kötü alışkanlık nasıl oluşur?

Ebeveynler için, binlerce faydası olacak bu eğitimi biraz daha anlayabilmeniz için, bir kaç örmek vermek istiyorum. Hemen hepimizin zaman zaman kötü alışkanlıkları yada en azından arkadaşlıkları olmuştur. Bütün bu davranışlar “EGO” ile ilgilidir. Mesela sigarayı ele alalım. Sigara normalde içilecek bir şey değildir. Tadı zehir gibi, ciğeri yakan, öksürten, kokan iğrenç bir şeydir. Ergenlik sonrası hemen her çocuk sigarayı dener. Bir an önce büyümek ve sözü dinlenen birisi olmak ister. Arkadaşları içinde popüler olmak ister. Bu yüzden sigarayı dener. Bu esnada bir büyük fark eder ve “İçme” derse “EGO” sigarayı savunmak zorunda kalır.

Savunmak zorunda kaldığımız bir şeyi bir daha sorgulamadan savunmaya devam ederiz ve bizim bir parçamız olur. Ben bunu sigara örneğinden gideyim, siz isterseniz kötü başka bir alışkanlığa ya da kötü bir arkadaşlığa uygulayın. Mutlaka size zarar veren arkadaşlıklarınız, ilişkileriniz olmuştur. Bütün büyüklerinizin … olmaz!, … sana zarar verecek!, ….yakışmıyor! gibi yorumlarına benzer tepkiler verip, o büyüklerin öngördüğü zararları kendimiz sonuna kadar yaşamadık mı?

Ebeveynler için Koçluk Eğitimi’nin konu başlıkları:

 • Koçluk Nedir? Ne değildir?
 • Beyin nasıl çalışır? nasıl daha etkin çalıştırırız?
 • Sağ beyin, sol beyin farkı ve yaratıcı düşünce nasıl gelişir?
 • Öğrenme nasıl gerçekleşir? Nasıl daha kolay öğreniriz?
 • Davranış nasıl oluşur? Nasıl değiştiririz?
 • Zihinsel sınırlar nedir?  Nasıl aşılır?
 • Stres nedir? Nasıl kontrol ederiz?
 • Ego Nedir? Ego ile nasıl barışırız?
 • Çocuklarda kötü alışkanlıklar nasıl oluşur? Ne yaparak önüne geçebiliriz?
 • Kariyer tercihi nasıl yapılmalı?
 • Akıl vermeden nasıl pozitife yönlendiririz?
 • Çocuğumla, doğru iletişim tarzı nasıl olmalı?
 • Duygularımı nasıl kontrol edebilirim?

Yukarıda görüldüğü gibi, ebeveynlerin en çok ihtiyacı olan konuları Ebeveynler için Koçluk Eğitimi’nin içine yerleştirdik. Her ne kadar konular herkesin ihtiyacı olan konular olsa da, daha önemli olan, Koç bakış açısını kazanacak olmanız. Bu sayede, çatışma yaşamayacağınız gibi, yönlendirmeden, akıl vermeden, çocuğunuzu, onun için doğru olana motive edebileceksiniz.

Eğitim Yöntemi:

 1. Online eğitimlerimiz, uzaktan canlı sınıf ortamında yapılır
 2. Aldığınız eğitimlerin, gerçek etkiyi yaratabilmesi için, sınıflarımız 25 kişi ile sınırlıdır.
 3. Eğitimlerimize, aydınlık ve gürültüsüz bir ortamda, girmenizi öneririz.
 4. Bütün eğitimlerimizde, kaçırdığınız kısımlar için, telafi imkanı sunarız
 5. Eğitim sonunda Dijital sertifikanız mail ile, ıslak imzalı sertifikanız kargo ile gönderilir.
 6. Kurumlara veya gruplara özel, kapalı ya da yüz yüze sınıflar için, “Kurumsal Eğitim Çözümleri” sayfamızı inceleyiniz.

 

İlk yorumu yazan olun.

Lütfen giriş yapıp yorum ekleyin
Fiyat:
₺200