Öfke, sistemimizde, olumsuz bir etkiye karşı geliştirilen, tetiklenen ve beraberinde bedende bir çok değişimi de getiren en ilkel duygularımızdan biridir. Aslında bizim için faydalı bir duygudur. Hergün yaşadığımız dış çevreyle olan etkileşimlerimiz bazen bizi öfke duygusuna itecek içerikte olabiliyor. Dolayısıyla sağlıklı bir insan olarak da öfke duymak, eleştirilmesi gereken değil, kötü ve olumsuza verilen bir tepki gibi değerlendirilmesi gereken insani bir duygu durumudur.

Günlük hayatta herkesin mutlaka yaşadığı beklentilerinin karşılanmaması, hayal kırıklıkları, acizlik ve yalnızlık, endişe, yapılan saygısızlıklar ve haksızlıklar, engellenme gibi durumlarda hepimiz az veya çok öfkeleniriz. Bu çok normal bir durum olmasına karşın, asıl mesele öfke krizine varacak boyutta aşırılıklar yaşamaktır.

Farkındayız ki, öfkeyi kontrol etme mekanizmamız bizim çevreyle olan bağımızda etkili bir rol oynarken, kendi içimizde, kendimizle olan bağımızı da etkilemekte. Öfkeli anında kendini kontrol edemeyen kişiler, genellikle kendilerine karşı daha özgüvensiz oluyorlar. Öfke anında yaşadığı ve çevresine yaşattığı olumsuzluklar ve onları yönetememe duygusu, özbenlikte de bazı olumsuz duyguları geliştiriyor.

Öfkeli bir anımızda neler yapmamız gerektiğiyle alakalı bir çok yazı okumuşsunuzdur. Bunlar bizi öfkeye karşı bilgili yapar, fakat uygulama noktasında desteğe ihtiyacımız olabilir. Bu bağlamda öfke duygunuzu tanımak, sizdeki anlamına yolculuk yapmak, kişisel olarak öfkeyle başa çıkmada yapabileceğiniz kontrolleri anlamak ve analiz etmek için profesyonel bakış ve destek çok yararlı olacaktır.

Unutmayın ki öfke tamamen normal ve sağlıklı bir duygudur. Onu yönetmek için onu tanımamız ve doğru bir şekilde ifade etmeyi öğrenmemiz gerekiyor.

Bunu başararak hayatınıza büyük bir iyilik armağan etmiş olacaksınız.

Sevgiyle kalın…

Bugün kendinize bir yatırım yapın yüz yüze eğitimden daha VERİMLİ online eğitimlerimiz ve Potansiyelim ailesi ile tanışın.

Potansiyelim Online Eğitim olarak, Ülkemizin ilk Online Eğitim kurumuyuz. Tam 10 yıldır yüksek kaliteli eğitimler veriyoruz.Eğitmenlerimiz alanlarında en az 5 yıllık tecrübeye sahiptir.Online eğitim sektöründe emsali olmayan uygulama çalışmaları ve etkileşimli dersler ile eğitimleri en iyisinden almak ister misiniz?

Eğitim konu başlıkları, güncel tarih ve ücret için fotoğrafı tıklayınız.

  SORU VE BİLGİLENDİRME İÇİN WHATSAPP FOTOĞRAFINA TIKLAYINIZ.


Related Posts