Potansiyelim olarak değerli hocamız Reyhan Elmasri Hanımefendi’nin verdiği Nefes Koçluğu Eğitimi Sertifika Programımızın detaylarını sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Öncelikle bu eğitim ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ ONAYLI VE SERTİFİKALIdır.

Toplamda 16 saat olup ileri seviye bir eğitimdir.

Nefes Koçluğu Eğitim Programı bilimsel verilere dayalı teorik bilgi, doğru nefes alma teknikleri, nefes kapasitesini arttırma ve doğru kullanma yöntemleri, farklı amaçlar için uygulamalı nefes teknikleri, farkındalık, duygusal sağlık konularını içerir. Uygulamalar tıbbi tedaviye ve terapiye çok destek olur, yerini tutmaz.

Kurs sonunda başta sevdikleriniz, yakınlarınız olmak üzere hemen pratik yapmaya başlayabilir, bireysel ve grup çalışmaları yapabilirsiniz. Çalışıyorsanız firmanızın nefes koçu olabilirsiniz, ya da kurumsal eğitimler verebilirsiniz.

Bu eğitimle hayatınızda nelere veda edeceğiniz ve nasıl bir değişim yaşayacağınızdan genel olarak bahsetmek gerekirse:

Doğru Nefes Ve Nefes Tekniklerinin Temel Faydaları:

Fiziksel Faydalar:

 • Bağışıklık sisteminizi güçlendirir
 • Kan kalitesini yükseltir ve toksinlerin daha kolay atılmasını sağlar
 • Tüm sinir sistemi üzerinde olumlu etkisi vardır
 • Büyüme hormonunu salınımını arttırarak yaşlanmayı geciktirici etki yaratır
 • Kilo kontrolüne yardımcı olur

Zihinsel Faydalar:

 • Beyin performansını arttırır
 • Konsantrasyonu güçlendirir, süresini uzatır
 • Hafızayı güçlendirir
 • Anlama, kavrama kabiliyetini artırır ve süreci hızlandırır
 • Hızlı ve etkili düşünmeyi sağlar

Duygusal Faydalar:

 • Zihinsel dinginlik sağlar
 • Duygusal blokajlardan kurtulmaya yardımcı olur
 • Hormonlara yaptığı etkiyle iç motivasyonu yükseltir
 • İçsel huzura kavuşmaya yardımcı olur
 • Duygu durumuna yaptığı olumlu etkilerle yaratıcılığı arttırır

Nefes Koçları Hangi Alanlarda Katkı Olabilir?

Doğduğumuzda doğal bir şekilde olan solunumumuz korkular, dış etkenler nedeniyle sıklaşır, sığlaşır ve bu da zamanla alışkanlık haline gelir. Dünya Sağlık Örgütü’nün açıklamasına göre nefes kapasitemizin çok azını kullanıyoruz ve ortalama nefes sayısı normalin oldukça üzerinde. Bu da demek oluyor ki hemen herkesin nefes koçluğu almaya gereksinimi var.

Yaşayan herkese faydası olacağı gibi doğru nefes ve nefes tekniklerinin özellikle çok faydalı olduğu bilimsel verilerle de kanıtlanmış alanlar vardır.

Panik Atak Tedavisi:

Panik atakların başlamasında ve panik atak tedavisinde solunumun büyük rolü vardır. Hızlı ve yüzeysel solunum panik atağın başlamasına sebep olabildiği gibi, nefes kontrolünün de panik atağın durdurulması ve panik atak tedavisinde önemi büyüktür.

Panik atak tedavisinde hızlı solunumu kontrol altına almak çok önemli bir basamaktır. Hızlı solumaya başlar ve beden duyumlarınızda değişiklikler hisseder hissetmez derin solunum yapmaya başlarsanız bir panik atağı başlamadan durdurabilirsiniz. Bunun nedeni en önemli gevşeme tekniklerinden birinin derin solunum olmasıdır.

Hastalıkların Önlenmesi:

Tüm dünyada ölüme sebebiyet veren en büyük iki hastalık olan kanser ve kalp rahatsızlıklarını önlemede nefesin önemi ciddi araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Hiperventilasyonun başta yüksek tansiyon ve kalp hastalıklarındaki etkisini kanıtlaması aslında çok önemlidir. Hiperventilasyon kanın asitlenmesine sebep olarak metabolizmada rahatsızlıklara neden oluyor, böylece bağışıklık sistemi zayıflıyor ve soğuk algınlığından çok ciddi hastalığa davetiye çıkartıyor. Yapılan araştırmada kalp hastalarının normalin 2.5 katı solunum yaptığını görmek hiç de şaşırtıcı değil.

İki Nobel ödülü sahibi bilim adamı Dr. Warburg kendisine bunu kazandıran çalışmasında, kanserin temel nedeni olarak oksijensiz yaşamı gösteriyor. Dr. Warburg herhangi bir embriyodan alınan normal hücrelerin laboratuvar tüpünde oksijensiz yaşamaya zorlandığında, kanser hücrelerinin özelliklerini aldıklarını gösterdi. Warburg “Bu normal hücrelerin sadece tek bir değişkeni değiştirmekle, kanserli hücrelere dönüşebileceği anlamına geliyor. Bir hücrenin aldığı oksijeni 48 saat boyunca %35 oranında azaltın, kansere dönüşür.” demiştir.

Cancer Research UK’in yaptığı açıklamaya göre kanser hastalarının türüne göre %50 ile %70’i yetersiz nefes alanlardan oluşuyor.

Yine aynı oksijen yetersizliği teorisine göre kanser hücreleri, oksijen yönünden zengin bir ortamda varlıklarını sürdüremediklerinden, yeterli oksijen sağlanırsa, bu cinnet halindeki fermentasyonun durduğu, tümör dokusunun beslenmesinin bozulduğu ve tümör hücrelerinin öldüğü tespit edilmiştir.

Yeterli ve düzgün nefes dünyada başı çeken bu hastalıklar üzerinde bu denli etkiliyse diğer hepsinin de önlenmesinde elbet çok büyük etkiye sahiptir. Sağlığını korumak isteyen herkes nefesine dikkat etmelidir.

Stresin Önlenmesi ve Giderilmesi:

Stres oluşumunda iki ana faktör vardır; dış etkenler ve iç etkenler. İşin aslına baktığımızda en yakınlarımz bile stres kaynağı olabiliyor; ailesiyle, partneriyle, iş hayatında, sosyal hayatta hiç sorun yaşamayan kimse yoktur ve iletişim içinde olduğumuz herkes aynı zamanda da stres kaynağı. Bunun dışında hava durumu, toplumsal sorunlar, trafik, yoğunluk, dünyanın her yanındaki kötü olaylar bizi ister istemez olumsuz yönde etkiler.

Genelde stres oluşumunda dış etkenlerin etkilerinden söz ederiz. Oysa iç direncimiz çok önemlidir, zihinsel ve duygusal kasları güçlü olanlar zorluklarla her zaman daha kolay baş ederler. Özellikle kontrolümüzde olmayan dış koşullarla baş etmede en etkin yöntem nefes ile iç direncimizi desteklemektir. Kızgınlık, öfke gibi durumlarda en etkili sakinleşme yöntemi yavaş alınan diyafram nefesleridir. Doğru ve kapsamlı nefeslerin stres hormonu olarak bilinen kortizolun üzerindeki etkileri bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Yaşlanma Önleyici:

Doğru nefes ile sağlıklı yaşlanma arasında çok basit bir sebep ve sonuç ilişkisi vardır. Her şey den önce sağlıklı ve güzel bir cilt için öncelikle oksijen gereklidir. Kapsamlı nefesler tam bir “anti-aging ilacı” olarak bilinen oksitosin hormonu salınımını arttırır. Bu hormona vücutta yarattığı çok olumu etkilerinden dolayı aşk hormonu da denmektedir.

İlişki Yönetimi ve İletişim:

Nefesin insanın hormonal dengesi, motivasyonu üzerindeki etkileri göz önünde bulundurulduğunda tüm insan ilişkilerindeki etkisi de ortaya çıkar. Doğru nefes, davranışsal ya da düşünsel baskı olmaksızın insanları olumsuz düşünce ve duygulardan olumlu düşünmeye yönlendirir.

Kilo Kontrolü:

Amaç ister kilo almak, ister kilo vermek olsun doğru nefes vücudu en doğal haline, fabrika ayarlarına dönmeye desteklediği için işe yarar. Bilinçli yapılan nefes tutma egzersizleri yağ yakımına neden olurken beyin performansını da arttırır.

Kurumsal Hayatta Nefes:

Çalışanların en çok gereksinim duydukları odaklanma, hızlı düşünme, karar alma, yaratıcılık, enerjilerini ve motivasyonlarını yüksek tutma, iş yerinde çatışma yönetimi, anında tazelenme, çoklu görevle başa çıkma, analitik düşünme, mevcut donanımlarını en iyi şekilde kullanma, farkındalıkla çalışma gibi konularda en etkili yöntem nefestir.

İster ofiste olsun ister evden çalışsınlar, masa başında yapacakları basit nefes egzersizleriyle iş performanslarını arttırırken kendi bütünsel sağlıklarını da desteklemiş olurlar.

Kaygı, öfke ve duygu kontrolü, fiziksel ağrılar, uyku apnesi ve bozuklukları negatif duygu ve korkular, fobiler, bağımlılıklar, duygusal blokajlar, zihinsel koşullanmalar, istenmeyen alışkanlıklar gibi durumların önlenmesi ve giderilmesi konuları da yer alır.

Bugün kendinize bir yatırım yapın yüz yüze eğitimden daha VERİMLİ online eğitimlerimiz ve Potansiyelim ailesi ile tanışın.

Potansiyelim Online Eğitim olarak, Ülkemizin ilk Online Eğitim kurumuyuz. Tam 10 yıldır yüksek kaliteli eğitimler veriyoruz.Eğitmenlerimiz alanlarında en az 5 yıllık tecrübeye sahiptir.Online eğitim sektöründe emsali olmayan uygulama çalışmaları ve etkileşimli dersler ile eğitimleri en iyisinden almak ister misiniz?

Eğitim konu başlıkları, güncel tarih ve ücret için fotoğrafı tıklayınız.

SORU VE BİLGİLENDİRME İÇİN WHATSAPP FOTOĞRAFINA TIKLAYINIZ.


Related Posts